• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Działalność nierejestrowana – maksymalny przychód w 2022 roku

  Działalność nierejestrowana – maksymalny przychód w 2022 roku

  Planujesz rejestrację działalności w jednej z przewidzianej prawnie form, ale póki co jesteś na początku drogi? Jedyne, czego teraz możesz być pewna to okazjonalne zlecenia? Działalność nierejestrowana to opcja dla Ciebie! Sprawdź najważniejsze kwestie dotyczące prowadzenia działalności nierejestrowanej!

  Działalność nierejestrowana – maksymalny przychód

  Najważniejsza informacja na początek – maksymalny przychód z działalności nierejestrowanej w 2022 roku wynosi 1505 złotych na miesiąc!

  Dlaczego akurat 1505 złotych? Jest to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli przychód należny z Twojej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu tej wartości, to nie jesteś zobowiązany do rejestracji swojej działalności w CEIDG.

  W sytuacji gdy przekroczysz miesięczny limit przychodu, to musisz w przeciągu 7 dni zarejestrować swoją działalność w CEIDG.

  >>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie

  Zwróć uwagę, że mówimy o przychodzie. Przy obliczaniu miesięcznego limitu nie możesz odjąć kosztów jakie ponosisz podczas prowadzenia swojej działalności.

  Przychód z działalności nierejestrowanej stanowią kwoty należne, nawet te, które nie zostały faktycznie otrzymane. Odtrącić możesz tylko i wyłącznie wartość udzielonych skont, bonifikat, czy zwróconych towarów.

  Jak rozliczyć przychody z działalności nierejestrowanej

  Przychody rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36.

  Nie musisz opłacać zaliczek na podatek dochodowy. Nie masz także obowiązku płacenia za składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

  Dokumentacja dla działalności nierejestrowanej

  Gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną jesteś zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży i zapisywania kwot należnych za świadczone usługi/sprzedaż produktów. Pamiętaj, że w takiej notce musi znaleźć się data wykonanej usługi/sprzedaży produktu oraz kwotę za nie należną.

  >>> Jesteś fotografem? Sprawdź w jakich sytuacjach o charakterze wyjątków możesz skorzystać ze stawki 8% podatku VAT

  Ewidencję możesz prowadzić zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.

  Składuj wszystkie dokumenty potwierdzające Twoje wydatki na prowadzenie działalności nierejestrowanej. Przydadzą Ci się do obliczenia dochodu od którego będziesz musiała uiścić podatek dochodowy dla Urzędu Skarbowego!

  Photo by Scott Graham on Unsplash

  ***

  Do kiedy musisz zgłosić przejście na ryczałt w 2022 roku

  Zastanawiałeś się w jaki sposób i do kiedy przejść na ryczałt w 2022 roku? – świetnie – ten artykuł jest dla Ciebie!

  Czy powinieneś skorzystać z przejścia na ryczałt w 2022 roku

  Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam zapoznał się z warunkami przejścia na ryczałt i zdecydował, czy ta forma opodatkowania jest dla Ciebie.

  My jednak zachęcamy Cię to przeanalizowania tej sprawy i kalkulacji wspólnie ze specjalistą, np. z Panem Radosławem Maćkowskim, doradcą podatkowym i autorem bloga Podatki na zdrowie [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *