• niedz.. mar 23rd, 2025

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Działanie na szkodę spółki Skarbu Państwa

    Działanie na szkodę spółki Skarbu Państwa

    Co może zostać uznane za działanie na szkodę spółki Skarbu Państwa? Przykład działania na szkodę spółki Skarbu Państwa.

    Za krótka kadencja członka zarządu spółki Skarbu Państwa, czyli bardzo ryzykowna gra

    Przywykliśmy myśleć o uczestnictwie w zarządzie spółki Skarbu Państwa (SP) jako o ciepłej posadce. Przez lata oglądaliśmy rotacje członków ich zarządu, jednakże krótka kadencja członka zarządu spółki Skarbu Państwa to naprawdę zuchwały i ryzykowny pomysł.

    Przepisy kodeksu spółek handlowych, umów spółek i statutów zakładają kadencyjność zarządów spółek Skarbu Państwa.

    Przez ostatnie lata mogliśmy widzieć odwołania, rezygnacje i zastępowanie członka zarządu następną osoba z kolejki. Mówiąc wprost – to patologiczna sytuacja.

    To wyglądało, jakby członkowie zarządu nie zdawali sobie sprawy ze swoich obowiązków i z tego, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki.

    >>> Jaka kara grozi za sprzedaż podróbek znanych marek?

    Prawda jest taka, że w interesie następców leży szczegółowe przyjrzenie się zawieraniu umów, podejmowaniu decyzji przez poprzedników – po to, by ich działania nie obciążały nowych członków zarządu.

    Przykład działania na szkodę spółki

    Załóżmy, że zarząd spółki SP nabył nieruchomość przemysłową wraz z maszynami. Zakupił ją od podmiotu prywatnego, transakcja ta opiewała na wielomilionową kwotę.

    Nieruchomość nie była jednak wykorzystywana przez spółkę Skarbu Państwa, generowała tylko koszty – może się okazać, że zawarcie tej transakcji było działaniem na szkodę spółki Skarbu Państwa.

    Za działanie na szkodę spółki SP może odpowiadać każdy z członków zarządu na podstawie kodeksu spółek handlowych, np. na podst. Art. 483., jak i karnie na podstawie art. 296 kodeksu karnego.

    >>> O protokolancie w spółce akcyjnej i w spółce z o.o. przeczytasz w artykule: Protokolant na zgromadzeniu wspólników i walnym zgromadzeniu

    Co więcej, w przypadku odpowiedzialności karnej wystarczy wykazanie, że nastąpiło zagrożenie wyrządzenia szkody spółce.

    Kolejni członkowie zarządu mają jeden rok na wystąpienie z powództwem o działanie na szkodę spółki SP w stosunku do swoich poprzedników, a po roku z takim roszczeniem może wystąpić każdy wspólnik i każdy akcjonariusz.

    Chcesz wiedzieć więcej o odpowiedzialności członka zarządu i rady nadzorczej?

    Zapoznaj się z blogiem prowadzonym przez radcę prawnego Monikę Drab, która specjalizuje się w doradztwie i ochronie prawnej członków zarządów w zakresie ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i finansowej.

    Pani Monika Drab prowadzi również sklep, w którym znajdziesz pomocne dla Ciebie dokumenty i usługi, w tym szkolenie online: Odpowiedzialność członka zarządu od powołania do odwołania.

    Zapraszamy do zapoznania się z artykułami blogowymi napisanymi przez panią mecenas Monikę Drab:

    Zdjęcie Ben Rosett pochodzi z Unsplash

    ***

    Na czym polega mobbing w pracy? – wywiad z mec. Moniką Drab

    Gościem wywiadu na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest mecenas Monika Drab. Radca prawny, która posiada doświadczenie m. in. w doradztwie i ochronie prawnej członków zarządów w zakresie ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i finansowej.

    Panią Mecenas możecie znać jako autorkę bloga Odpowiedzialność członka zarządu i rady nadzorczej.

    Dziś zaś zgodziła się opowiedzieć nam o tym na czym polega mobbing w pracy i co możesz zrobić, gdy jesteś ofiarą mobbingu [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *