Czy aby stworzyć dobre menu restauracji wystarczy oddziaływać na zmysły klienta za pomocą dań, ich zdjęć i opisu menu przekonywujący do zakupu potraw?
Niestety nie.
Składników na menu idealne jest o wiele więcej:
- Skład potraw
- Wykaz alergenów
- A także gramatura potraw.
Dziś zajmiemy się dokładniej gramaturą potraw.
Gramatura potraw – wykładnia językowa
Niektórzy prawnicy twierdzą, że wskazanie w menu, że widoczna cena dotyczy jednego kotleta czy jednego talerza zupy jest wystarczająca.
Swoje zdanie opierają na fragmencie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2002 roku. Dotyczyło sprawy szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży:
Cennik powinien zawierać aktualne informacje dodatkowe umożliwiające łatwą identyfikację ceny z towarem, w szczególności: (…) określenie ilości nominalnej potrawy lub wyrobu, wyrażonej w legalnej jednostce miary zawartej w jednej porcji, w tym zwłaszcza ilości głównego składnika (mięsa, drobiu, ryb), dodatków uzupełniających (przystawek, deserów) i napojów
>>> Dlaczego owoce morza są objęte 23% VAT-em?
W następnym rozporządzeniu Ministerstwa Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 roku w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług, przeczytamy, że:
Cennik zawiera także aktualne informacje umożliwiające konsumentom identyfikację ceny z potrawą lub wyrobem, w szczególności: (…) określenie ilości potrawy lub wyrobu, do których się odnosi
Ci niektórzy prawnicy uważają, że usunięcie zwrotu „wyrażonej w legalnej jednostce miary” i zastąpienie go zwrotem „określenie ilości potrawy lub wyrobu, do których się odnosi” powoduje zniesienie obowiązku podawania gramatury potraw w menu.
Ale inni prawnicy twierdzą, że jeżeli mówimy o wykładni językowej to słownikowo ilość to wielkość określająca objętość lub masę.
Nie można mylić ilości z liczbą. A poprzez wskazanie, że cena odnosi się do 1 talerza zupy czy 1 kotleta operowalibyśmy właśnie liczbą a nie ilością.
Gramatura potraw – wykładnia funkcjonalna i celowość przepisu
To, że ustawodawca mógł stwierdzić w rozporządzeniu Ministerstwa Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 roku w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług, że za daną cenę oferujemy określoną liczbę kotletów czy talerzy zupy jest po prostu nielogiczne – nikt nie wpisuje w menu, ile kosztują 3 talerze zupy czy 6 kotletów – tylko zawsze 1.
>>> Czy posiadanie podróbek znanych marek to przestępstwo? Przeczytaj artykuł: Podróbki znanych marek. Czy są legalne?
Można śmiało stwierdzić, że przepisy z 2016 roku są bardziej wspierające dla konsumentów niż te 2002 roku. Świadczy o tym zwiększająca się ilość przepisów chroniących interesy gości restauracji oraz pogłębiająca się świadomość konsumencka.
Nieprzekonanych zachęcamy do dyskusji z Państwową Inspekcją Handlową – PIH również twierdzi, że podawanie gramatury jest obowiązkowe
Jeżeli chcecie poczytać o wykazie składników i ich zamiennikach zapraszamy na blog Przepis na gastronomię do lektury artykułu „Menu restauracji – co musisz o nim wiedzieć.
Photo by Louis Hansel on Unsplash
***
Siła wyższa w umowie dla restauratorów
Sformułowanie siła wyższa, z łaciny vis maior, zdobyło niebywałe znaczenie w ciągu ostatnich dwóch lat…
Pomyśleć, że ponad dwa lata temu zapisy w umowach o epidemii czy o wojnie mogły co najwyżej wzbudzić parsknięcie śmiechem i pretensje o nadgorliwość.
Tak czy inaczej, teraz coraz więcej osób zastrzega w swoich umowach zapisy o sile wyższej.
W tym wpisie podpowiemy jak powinien wyglądać zapis dotyczący siły wyższej w umowie dla restauratorów [Czytaj dalej…]