W artykule zarysujemy czym jest Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol), czyli standard wedle którego przedsiębiorstwa obliczają swój ślad węglowy.
Ślad węglowy
W ujęciu ogólnym możemy powiedzieć, że ślad węglowy to ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez dana osobę, produkt, organizację czy nawet konkretne wydarzenie.
Jednostką śladu węglowego jest ekwiwalent CO2.
Ślad węglowy organizacji to emisja gazów cieplarnianych spowodowana przez działania organizacji związane np. przez wykorzystywane przez nią środki transportu czy budynki.
Ślad węglowy produktu obliczamy biorąc pod uwagę dwie metody:
- „od kołyski do bramy” – bierzemy pod uwagę emisje powstałe podczas wydobycia surowców niezbędnych do wytworzenia produktu, jego produkcji, użytkowania oraz składowania
- „od kołyski do grobu” – w tej metodzie obliczamy dodatkowo emisję powstałą podczas recyklingu danego produktu.
>>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie
Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol)
Jest standardem na podstawie którego organizacje obliczają swój ślad węglowy.
GHG Protocol dzieli emisje według trzech zakresów: emisje bezpośrednie, pośrednie i inne emisje.
Emisje bezpośrednie
Powstają w procesach technologicznych, ze spalania paliw w źródłach, które są własnością organizacji lub są przez nią nadzorowane.
Emisje pośrednie
To emisje powstałe podczas procesu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, które są dostarczane do przedsiębiorstwa przez dostawców.
Inne emisje
Najszerszy zakres dotyczący pozostałych emisji pośrednich, które są poza kontrolą przedsiębiorstwa, ale uwzględnia się je w łańcuchu wartości.
>>> Jak powinna wyglądać organizacja dyżurów w szkole między lekcjami?
Mogą powstawać w wyniku wytwarzania surowców lub półproduktów, transportu, gospodarowania odpadami czy korzystania z produktów przez ich użytkowników.
Tutaj tez znajdziemy obliczenia śladu węglowego powstałego podczas wykorzystywania opakowań po zakończonym cyklu życia produktu.
Środowisko dla przedsiębiorców
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak oblicza się ślad węglowy dla przedsiębiorców? Przeczytaj artykuł Czym jest ślad węglowy przedsiębiorstwa i jak go obliczyć?.
Znajdziesz go na blogu radcy prawnego Pauliny Stępień, która zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorców w ich codziennej działalności, w tym również w zakresie zagadnień związanych z prawem ochrony środowiska.
Zdjęcie Patrick Hendry pochodzi z Unsplash
***
Zaległy urlop pracownika
Z dzisiejszego wpisu dowiesz się w jaki sposób powstaje zaległy urlop pracownika, czy możesz zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu oraz kiedy jako pracodawca nie musisz wpłacać ekwiwalentu za urlop pracownika.
Kiedy powstaje zaległy urlop pracownika?
W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok do 31 grudnia, to z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się zaległym urlopem [Czytaj dalej…]