Czy kiedykolwiek podczas przeglądania strony e-sklepu ilość oferowanych towarów wprawiła Cię w osłupienie – gdzie oni to trzymają?
Otóż dropshipping umożliwia sprzedaż dziesiątek czy setek tysięcy towarów bez posiadania magazynu.
Na czym polega i jak wygląda stanowisko organów podatkowych w sprawie dropshippingu?
Na czym polega?
Model dropshippingu dotyczy sprzedaży online.
Polega on na tym, że sklep internetowy zbiera zamówienia i przesyła je do producenta/magazynu.
>>> Jesteś fotografem? Sprawdź w jakich sytuacjach o charakterze wyjątków możesz skorzystać ze stawki 8% podatku VAT
Natomiast producent/magazyn jest odpowiedzialny za proces wysyłki towaru do nabywcy.
Dropshipping to nie transakcja łańcuchowa
Interpretacje KIS, czyli Krajowej Informacji Skarbowej wskazują, że dropshipping nie podlega przepisom transakcji łańcuchowych.
Jak rozliczyć dropshipping w VAT
Jeśli chodzi o kwestie problematyczne w rozliczeniu VAT-u tego modelu sprzedaży, to główna z nich polegała na zakwalifikowaniu czynności wykonywanych przez e-sklep – czy świadczy on usługi czy jest dostawcą towarów?
Przed 1 lipca 2021 roku fiskus interpretując kwestie związane z dropshippingiem brał głównie pod uwagę faktyczne dysponowanie towarem – czyli władztwo ekonomiczne.
Natomiast teraz, po 1 lipca 2021 roku to samo świadczenie e-sklepu ma inny charakter.
>>> Jak zgodnie z prawem przeprowadzić cold calling – przeczytaj artykuł: Cold calling – czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?
1 lipca 2021 roku bowiem do ustawy o VAT dodane zostało pojęcie podatnika, który ułatwia poprzez użycie interfejsu elektronicznego (strony internetowej) sprzedaż na odległość towarów importowanych.
Powoduje to, że jeśli spółka nie dysponuje fizycznie towarem, ani nie dokonuje odprawy celnej na terytorium Rzeczypospolitej, to obowiązek rozliczenia się w deklaracji importowanej spoczywa na nabywcy.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł Dropshipping – kiedyś usługa teraz dostawa towarów. Znajdziesz go na blogu Jak opodatkować.
Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash
***
Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a kwestia VAT-u
W ustawie o VAT nie znajdziesz definicji stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Za to odnajdziesz ją w przepisach unijnych.
Czym jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i jak wpływa na kwestię płacenia VAT-u?
Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej to po pierwsze – lokacja inna niż siedziba. Siedziba bowiem może być tylko jedna [Czytaj dalej…]