Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości? Kto musi złożyć taki wniosek?
Spełnienie przesłanek do ogłoszenia upadłości oznacza konieczność złożenia stosownego wniosku w określonym terminie.
Z niełożeniem w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości wiążą się negatywne konsekwencje wobec osób, które tego nie zrobiły – np. odpowiedzialność za szkodę wierzycieli tym wywołaną. Warto dlatego wiedzieć, na kim dokładnie ciąży ten obowiązek.
Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Co do zasady, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Ale nie tylko oni.
Spółki osobowe
Jeśli chodzi o spółki osobowe (spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną) uprawnienie takie ma też każdy ze wspólników odpowiadających bez ograniczenia za zobowiązania spółki.
W spółce jawnej prawo do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ma zatem każdy ze wspólników.
W spółce partnerskiej uprawnieni są partnerzy.
W przypadku pozostałych spółek osobowych łatwiej będzie wymienić, kto nie może złożyć takiego wniosku.
W spółce komandytowej wniosku o ogłoszenie upadłości nie może złożyć komandytariusz, a w spółce komandytowo-akcyjnej – akcjonariusz.
Osoby prawne
W stosunku do osób prawnych oraz tzw. ułomnych osób prawnych wniosek ten może złożyć każdy, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami.
Chodzi tutaj o organ zarządzający osoby prawnej.
Czyli np. w spółce z o.o. czy stowarzyszeniu – zarząd, a nawet sami jego członkowie.
Każdy z reprezentantów osoby prawnej jest, więc uprawniony do samodzielnego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet gdyby przy reprezentacji spółki obowiązywało współdziałanie dwóch lub więcej członków organu.
Wcześniej w orzecznictwie występowały wątpliwości co do prawa prokurentów do składania wniosku o ogłoszenie upadłości. Obecnie dominuje pogląd, że prokurent nie jest zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie są też zobowiązane osoby, które jedynie faktycznie prowadzą sprawy dłużnika.
Spółki w likwidacji
Jeśli osoba prawna lub spółki osobowe są w stanie likwidacji, to wniosek może złożyć każdy z likwidatorów.
Inne
W stosunku do osoby prawnej wpisanej do KRS, wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć kurator ustanowiony dla osoby prawnej, która ze względu na brak powołanych do reprezentacji organów nie może prowadzić swych spraw.
Wniosek o ogłoszenie upadłości w stosunku do dłużnika, któremu została udzielona pomoc publiczna o wartości przekraczającej 100 000 euro, może złożyć organ udzielający pomocy.
Z kolei w przypadku przedsiębiorstwa państwowego – może być to również organ założycielski.
Jeśli chodzi o dłużnika, wobec którego prowadzona jest egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa, na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego, to wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć zarządca ustanowiony w tym postępowaniu.
Kto musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Oczywiście jest to dłużnik.
W przypadku dłużnika będącego osoba prawną lub ułomną osobą prawną obowiązek taki ma też każdy, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami.
Są to więc w szczególności wspólnicy spółek osobowych oraz członkowie zarządu spółek kapitałowych. I to te osoby będą ponosić konsekwencje niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie.
W przypadku osób fizycznych – przedsiębiorców, to one same powinny złożyć taki wniosek, a po ich śmierci – ustanowieni zarządcy sukcesyjni.
Photo by Siora Photography on Unsplash
***
Zbieg restrukturyzacji i upadłości
Przesłanki złożenia wniosku restrukturyzacyjnego oraz o ogłoszenie upadłości są poniekąd zbieżne.
W przypadku wniosku restrukturyzacyjnego jest to zagrożenie niewypłacalnością lub niewypłacalność, a przypadku ogłoszenia upadłości – niewypłacalność.
Może więc się okazać, że w podobnym czasie do sądu wpłyną oba wnioski, np. jeśli wierzyciel będzie chciał doprowadzić do ogłoszenia upadłości dłużnika [Czytaj dalej…]
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Muszę podziękować za Twoje działania. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i regularnie tu zaglądał, by przejrzeć nowe rzeczy.