W spółce komandytowo-akcyjnej (SKA) wspólnicy nie płacą składek na ZUS – ani podstawowej, ani podatku zdrowotnego. Akcjonariusze jako wspólnicy bierni nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Wspólnicy SKA mogą odtrącić swój podatek CIT od podatku dochodowego.
Powyższe rozwiązania są niewątpliwymi plusami prowadzenia spółki komandytowo-akcyjnej. I są często podnoszone jako powód, by w obliczu Polskiego Ładu taką spółkę założyć.
Jednak SKA ma wiele minusów, które postaramy się przedstawić w poniższym wpisie.
Minusy spółki komandytowo-akcyjnej – te bardziej znane
Czy wiedziałaś, że:
- Aby rozpocząć działania spółka komandytowo-akcyjna musi posiadać kapitał co najmniej wysokości 50.000 złotych
- Komplementariusz w SKA odpowiada za działania spółki całym swoim majątkiem
- Jeżeli chcesz zamknąć spółkę komandytowo-akcyjną musisz przeprowadzić jej likwidację
- W sytuacji, gdy nie dogadujesz się ze wspólnikami nie możesz tak o po prostu opuścić spółki – albo znajdziesz kupca na swoje akcje, albo będziesz musiał wypracować porozumienie ze wspólnikami.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Anetą Kułakowską o likwidacji spółki z o.o.
Minusy spółki komandytowo-akcyjnej – to mogłaś przeoczyć
Zapłacisz za prowadzenie rejestru akcji w formie zdematerializowanej
Spółka nie wydaje dokumentów akcji. Są one zapisane w wirtualnym rejestrze, który prowadzi upoważniony podmiot – dom maklerski, albo instytucja finansowa.
Koszt prowadzenia tego rejestru jest zależny od szeregu czynników, np. od wielkości spółki, czy częstotliwości dokonywanych zmian.
Walne zgromadzenia akcjonariuszy muszą mieć formę aktu notarialnego
Na spotkaniach akcjonariuszy musi być obecny notariusz, który protokołuje wszelakie ustalenia akcjonariuszy. Bez formy notarialnej ich wypowiedzi nie były by wiążące dla prowadzenia spółki.
>>> Kiedy otrzymuje się wezwanie do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny w postępowaniu przetargowym? – wywiad z mec. Dawidem Pantakiem
Minusy spółki komandytowo-akcyjnej – opłaty za księgowość
Do tej pory SKA nie była popularnym rozwiązaniem, w związku z tym wiązało się to z wyższymi kosztami prowadzenia ksiąg przez księgowych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu spółki komandytowo-akcyjnej – zachęcamy byś odwiedzała blog Jak nie komandytowa to co i czytała artykuły takie Spółka komandytowo-akcyjna vs Nowy Polski Ład.
Photo by Rodeo Project Management Software on Unsplash
***
Spółka komandytowo-akcyjna – zalety i wady
Wśród przedsiębiorców pod koniec ubiegłego roku wzrosło zainteresowanie zagadnieniami ryczałtu, spółki z o.o., czy spółki komandytowo-akcyjnej (SKA).
Łatwo można się domyślić, że ma to związek z Polskim Ładem.
W dzisiejszym wpisie wyeksponujemy kilka największych zalet jak i wad SKA.
Zaletą SKA jest stosunkowo małe obciążenie podatkowe spółki i jej komplementariusza, czyli wspólnika [Czytaj dalej…]