• wt.. sty 21st, 2025

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Odszkodowanie za kolizję z psem

    Odszkodowanie za kolizję z psem

    Dziś pochylimy się nad sprawą kolizji samochodowej, w której uczestniczył… pies.

    Czy kierowca auta dostał odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku zderzenia?

    Przypadek pana Kowalskiego – kolizja z psem

    14 maja 2015 roku, w godzinach porannych, pan Kowalski przejeżdżał swoim samochodem osobowym przez jedną ze wsi w Polsce.

    Nieoczekiwanie z jednej z posesji na jezdnię wybiegł pies – wyżeł. Pan Kowalski hamował, jednak zwierzę uderzyło w samochód.

    Po zdarzeniu pan Kowalski odnalazł właściciela wyżła, którym okazał się rolnik. Rolnik przekazał numer swojego ubezpieczenia oraz numer polisy.

    Rolnik posiadał dwa psy, które przeznaczone były do ochrony posesji.

    Psy mieszkały w kojcach, wylanych betonem, aby się nie podkopywały. Kojce były pokryte siatką, a wewnątrz nich znajdowały się budy psów.

    >>> Kto musi się zarejestrować do bazy EUDAMED? Przeczytaj artykuł: Rejestracja do bazy EUDAMED – dla kogo i od kiedy obowiązkowa?

    Psy przez dzień były zamykane w kojcach, a na noc wypuszczane, żeby pilnować gospodarstwa. Gospodarstwo było otoczone ogrodzeniem.

    Niestety, w dniu poprzedzającym kolizję, syn rolnika, wracając wieczorem do domu nie zamknął furtki w ogrodzeniu posesji.

    A feralnego dnia pies wydostał się przez tą otwartą furtkę i wskoczył pod koła pana Kowalskiego.

    Uszkodzenia auta

    W wyniku zdarzenia zostały uszkodzone następujące elementy auta: zderzak przedni, krata dolna zderzaka, ramka tablicy rejestracyjnej, tablica rejestracyjna przednia, grill przedni, lewy reflektor oraz maska.

    Uzasadniony koszt naprawy pojazdu przy użyciu oryginalnych części zamiennych wyniósł 3883 złote.

    >>> Jaką moc mają opinie OZSS? Sprawdź w artykule: Badanie OZSS w sprawach rodzinnych

    Odszkodowanie za kolizję z psem – podstawa prawna

    W momencie zdarzenia całe gospodarstwo rolne właściciela psa było objęte ochroną ubezpieczeniową z ubezpieczenia OC.

    Kierowca pojazdu zgłosił szkodę ubezpieczycielowi rolnika.

    Sąd uznał, że pies w tym przypadku stanowił element (ubezpieczonego) gospodarstwa rolnego – pełnił funkcję typowego psa stróżującego.

    Do zdarzenia zaś doszło przez nieuwagę syna właściciela psa.

    Sąd postanowił więc, że zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie za kolizję panu Kowalskiemu w tym samym wymiarze do wysokości sumy ubezpieczeniowej.

    >>> Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać abonament mieszkańca uprawniający do parkowania w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego? Przeczytaj wpis: Umowa użyczenia samochodu a parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego

    Podstawę odpowiedzialności ubezpieczyciela stanowi przepis 431 par 1 KC:

    Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy

    Chcesz wiedzieć więcej o sposobach dochodzenia swoich praw w przypadku kolizji lub wypadków komunikacyjnych? Odwiedź blog Zadośćuczynienie po wypadku.

    Photo by Nathalie SPEHNER on Unsplash

    ***

    Zadośćuczynienie za krzywdę za kolizję lub wypadek

    W dzisiejszym wpisie zarysujemy temat zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną kolizją lub wypadkiem drogowym. Zaczniemy od tego czym w ogóle jest zadośćuczynienie za krzywdę.

    Zadośćuczynienie za krzywdę

    To rodzaj świadczenia odszkodowawczego. Celem zadośćuczynienia jest wynagrodzenie krzywdy będącej skutkiem zdarzenia drogowego.

    Roszczenie to przysługuje uczestnikowi zdarzenia, który w jego następstwie doznał rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *