Na łamach portalu Prawo i Gospodarka mamy zaszczyt gościć mec. Ewę Krzemień – adwokat i właścicielkę kancelarii EK LEGAL oraz jedną z trzech autorek portalu GameDev Lawyer.
Pani Mecenas zgodziła się opowiedzieć o portalu GameDev Lawyer oraz nakreślić temat spółki z o.o. dla studia gamedev.
Redakcja: Co to jest portal GameDev Lawyer (GDL)? Do kogo jest skierowany?
Ewa Krzemień: GameDev Lawyer to serwis poświęcony prawnej stronie gamedevu.
Jak sama nazwa wskazuje, nasz serwis skierowany jest do gamedevu.
A dokładniej, piszemy dla osób, które podjęły decyzję, że chcą prowadzić biznes w branży gamedev lub już taki prowadzą, tylko że nie są prawnikami, lecz twórcami gier.
Więc, choć całkiem dobrze znają się na tworzeniu gier, zarządzaniu biznesem i ludźmi, to niekoniecznie mają głowę i chęci, aby pamiętać o tych wszystkich prawniczych wymaganiach, które wiążą się z własnością intelektualną i prowadzeniem studia gamedev jako przedsiębiorstwa, w szczególności w formie spółki z o.o.
Kto stoi za treściami prawnymi na gamedevlawyer.pl?
Zarówno blog, jak i materiały znajdujące się w sklepie internetowym w serwisie GDL pochodzą z kancelarii EK LEGAL.
Wiedza i rozwiązania, którymi się dzielimy oparte są na wieloletnim doświadczeniu w doradztwie prawnym dla biznesu, a zespół Gamedev Lawyer tworzą adwokat Ewa Krzemień, adwokat Justyna Dzik-Wykrętowicz i adwokat Katarzyna Kwasek.
Jakie tematy poruszane są na portalu?
Na GDL dzielimy się informacjami, poradami i praktycznymi rozwiązaniami, które pomogą prowadzić biznes w branży produkcji gier komputerowych i zadbać o rozwój studia gamedev, w tym zabezpieczyć interesy takiego studia w umowach.
Na blogu piszemy o tym, czym w bieżącej obsłudze prawnej gamedevu zajmujemy się na co dzień – czyli m.in. o tym:
- jak zadbać o własność intelektualną studia, w tym prawa do gry komputerowej
- jak zabezpieczyć interesy studia w umowach, zarówno z członkami zespołu, jak i z zewnętrznymi dostawcami i kontrahentami, w tym podwykonawcami oraz wydawcami
- o jakich formalnościach pamiętać, kiedy tworzymy i rozwijamy zespół studia
- jak prowadzić studio gamedev w formie spółki z o.o.
- jak ułożyć stosunki ze wspólnikami
- jak i po co warto rejestrować znaki towarowe studia gamedev
- kiedy warto szukać inwestora, z czym to się wiąże i jak do tego mądrze podejść
- jak podejść do zagadnień związanych z ochroną danych osobowych w studio gamedev
- o czym pamiętać, kiedy decydujemy się na współpracę z zagranicznymi partnerami lub wychodzimy z grą na arenę międzynarodową.
Dodatkowo, w naszym sklepie można znaleźć przydatne wzory umów i dokumentacji z omówieniem (często dodatkowo w formie nagrania wideo), jak również webinary – na przykład o tym, czym jest własność intelektualna (IP) w grach lub jak zawrzeć dobrą umowę z grafikiem, czyli taką, która umożliwi korzystanie i komercjalizację efektów jego pracy.
Skąd pomysł na taki portal i jak wyglądać będzie jego najbliższa przyszłość?
Pomysł na stworzenie portalu prawniczego dedykowanego branży gamdev powstał po ukończeniu pisania książki – Poradnika prawnego dla gamedevu, który powstał na zaproszenie wydawnictwa prawniczego Od.Nowa.
Pomyślałyśmy, aby dać czytelnikom naszej książki, naszym klientom i generalnie branży gamedev dodatkowe narzędzie i miejsce pełne praktycznej wiedzy, aby mogli zwiększać świadomość swoją prawną, mądrze prowadzić studio i robić jeszcze lepsze gry.
W przyszłości będziemy sukcesywnie zasilać serwis GDL dalszymi treściami, dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą.
Z jakimi kwestiami prawnymi mają najczęściej problemy studia gamdev podczas rozpoczynania swojej działalności?
Zwykle są to genialni ludzie z wizją na świetną grę, ale bez wystarczających skilli w obszarze formalnoprawnym. Jest to zresztą dla mnie zupełnie zrozumiałe. Co więcej uważam, że prowadzenie biznesu, szczególnie w naszym kraju, a do tego w branży kreatywnej i na prawie własności intelektualnej, do łatwych wcale nie należy
Jeśli mam dokonać wyboru, to na tę chwilę powiedziałabym, że top 3 tematy, które generują największe problemy prawne to:
- Klauzule autorskie w umowach – zniechęca ich rozmiar i szczegółowość, a poza tym konieczność zawierania takich umów w formie pisemnej, do tego dochodzi nadal powszechny brak zrozumienia, dlaczego DocuSign zazwyczaj tu nie wystarczy.
- Ogarnianie zgromadzeń i uchwał wspólników, gdy studio jest w formie sp. z o.o. – powiedziałabym nawet szerzej, ogólnie ogarnianie studia w formie spółki z o.o., szczególnie, gdy wspólnicy są rozproszeni (na przykład przebywają zagranicą).
- Jak mądrze zawrzeć umowę z wydawcą gry – wiele umów wydawniczych jest zwyczajnie źle napisanych i nie pokrywa podstawowych aspektów, o których powinno pamiętać studio (wydawca zresztą też).
Kiedy spółka z o.o. będzie odpowiednią formą prawną dla studia gamedev?
Nasze doświadczenie pokazuje, że w branży gamedev spółka z o.o. to najbardziej popularna forma prawna dla prowadzenia biznesu.
Jest to level up w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej, a jednocześnie mniej formalności i obostrzeń niż w przypadku spółki akcyjnej.
Spółka z o.o. będzie odpowiednią formą prawną wtedy, gdy planujemy większy biznes, a szczególnie gdy rozważamy wdrożenie w nim inwestycji, jak również zaproszenie do współpracy innych osób, w tym inwestora.
Generalnie przyjmuje się, że ta forma prawna jest odpowiednia dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki, a jednocześnie ograniczyć ryzyko tylko do swojego wkładu. Co ważne, taki wspólnik może, ale nie musi być jednocześnie członkiem zarządu.
Do niewątpliwych plusów spółki z o.o. zaliczamy bowiem to, że pomaga ona ograniczyć ryzyko biznesowe i odpowiedzialność osób, które zaangażowane są na poziomie właścicielskim oraz na poziomie zarządu.
Z drugiej strony, spółka z o.o. dla studia gamdev to także większe koszty i dużo więcej formalności niż na przykład przy jednoosobowej działalności gospodarczej.
W jakich działaniach może pomóc prawnik studiu gamedev, które ma formę spółki z o.o.?
Lista jest bardzo długa, przykładowo prawnik dla gamedevu:
- Pomoże założyć i zarejestrować spółkę z o.o.
- Doradzi i pomoże przygotować umowę spółki na miarę potrzeb, a nie według wzoru dostępnego w s-24 lub w Internecie – w szczególności w zakresie „zasad współpracy i relacji” pomiędzy organami spółki z o.o., zasad reprezentacji oraz powoływania i odwoływania członków zarządu, jak i warunków oraz zasad regulujących wejścia do i wyjście ze spółki.
- Doradzi i pomoże przygotować umowę wspólników (w tym tzw. umowę inwestycyjną), jeśli w danej sytuacji zawarcie takiego dodatkowego porozumienia będzie wskazane.
- Może być pełnomocnikiem wspólnika na zgromadzeniach wspólników – zarówno na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, jak i na nadzwyczajnych zgromadzeniach wspólników.
- Zajmie się wszystkimi formalnościami związanym z posiedzeniami, protokołami i uchwałami – zarówno zgromadzeń wspólników, jak i posiedzeń zarządu spółki z o.o.
- Pomoże przygotować przydatne regulaminy związane z działaniem organów spółki z o.o. – w szczególności regulamin zarządu, regulamin zdalnego zgromadzenia wspólników.
- Przygotuje dokumentację niezbędną, aby zawiesić działalność spółki, czy wręcz dokonać jej likwidacji.
- Przygotuje niezbędną dokumentację korporacyjną – listę wspólników, księgę udziałów, księgę protokołów, wzory zawiadomień o zwołaniu zgromadzeń wspólników czy posiedzeń zarządu – oraz zapewni bieżące doradztwo i wsparcie w sprawach korporacyjnych.
- Doradzi i przygotuje dokumentację niezbędną do zapewnienia spółce dokapitalizowania – zarówno przez podwyższenie kapitału zakładowego, udzielenie pożyczek przez wspólników, czy też wniesienie dopłat.
- Doradzi i przygotuje dokumentację niezbędną do przeprowadzenia procesu wejścia do spółki nowego wspólnika (w tym inwestora), jak również wyjścia ze spółki jej dotychczasowego wspólnika – w szczególności chodzi tu o przygotowanie dokumentacji oraz negocjacje transakcji nabycia lub zbycia udziałów w spółce z o.o., wraz ze wszystkimi łączącymi się z tym zagadnieniami i dokumentami.
Dziękujemy za rozmowę!
***
Serdecznie dziękujemy pani mec. Ewie Krzemień za rozmowę!
Zapraszamy jeszcze raz do odwiedzin serwisu GameDev Lawyer.
📌
Po przeczytaniu wywiadu z mec. Ewą Krzemień o portalu GameDev Lawyer i o tym, kiedy spółka z o.o. to najlepsze rozwiązanie dla studia gamdev, zapraszamy również do lektury:
➡ Na czym polega mobbing w pracy? – wywiad z mec. Moniką Drab.
Photo by Fotis Fotopoulos on Unsplash