• pon.. kwi 15th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Portal GameDev Lawyer i spółka z o.o. dla studia gamedev – wywiad z mec. Ewą Krzemień

  Na łamach portalu Prawo i Gospodarka mamy zaszczyt gościć mec. Ewę Krzemień – adwokat i właścicielkę kancelarii EK LEGAL oraz jedną z trzech autorek portalu GameDev Lawyer.

  Pani Mecenas zgodziła się opowiedzieć o portalu GameDev Lawyer oraz nakreślić temat spółki z o.o. dla studia gamedev.

  Redakcja: Co to jest portal GameDev Lawyer (GDL)? Do kogo jest skierowany?

  mec. Ewa KrzemieńEwa Krzemień: GameDev Lawyer to serwis poświęcony prawnej stronie gamedevu.

  Jak sama nazwa wskazuje, nasz serwis skierowany jest do gamedevu.

  A dokładniej, piszemy dla osób, które podjęły decyzję, że chcą prowadzić biznes w branży gamedev lub już taki prowadzą, tylko że nie są prawnikami, lecz twórcami gier.

  Więc, choć całkiem dobrze znają się na tworzeniu gier, zarządzaniu biznesem i ludźmi, to niekoniecznie mają głowę i chęci, aby pamiętać o tych wszystkich prawniczych wymaganiach, które wiążą się z własnością intelektualną i prowadzeniem studia gamedev jako przedsiębiorstwa, w szczególności w formie spółki z o.o.

  Kto stoi za treściami prawnymi na gamedevlawyer.pl?

  Zarówno blog, jak i materiały znajdujące się w sklepie internetowym w serwisie GDL pochodzą z kancelarii EK LEGAL.

  Wiedza i rozwiązania, którymi się dzielimy oparte są na wieloletnim doświadczeniu w doradztwie prawnym dla biznesu, a zespół Gamedev Lawyer tworzą adwokat Ewa Krzemień, adwokat Justyna Dzik-Wykrętowicz i adwokat Katarzyna Kwasek.

  Jakie tematy poruszane są na portalu?

  Na GDL dzielimy się informacjami, poradami i praktycznymi rozwiązaniami, które pomogą prowadzić biznes w branży produkcji gier komputerowych i zadbać o rozwój studia gamedev, w tym zabezpieczyć interesy takiego studia w umowach.

  Na blogu piszemy o tym, czym w bieżącej obsłudze prawnej gamedevu zajmujemy się na co dzień – czyli m.in. o tym:

  • jak zadbać o własność intelektualną studia, w tym prawa do gry komputerowej
  • jak zabezpieczyć interesy studia w umowach, zarówno z członkami zespołu, jak i z zewnętrznymi dostawcami i kontrahentami, w tym podwykonawcami oraz wydawcami
  • o jakich formalnościach pamiętać, kiedy tworzymy i rozwijamy zespół studia
  • jak prowadzić studio gamedev w formie spółki z o.o.
  • jak ułożyć stosunki ze wspólnikami
  • jak i po co warto rejestrować znaki towarowe studia gamedev
  • kiedy warto szukać inwestora, z czym to się wiąże i jak do tego mądrze podejść
  • jak podejść do zagadnień związanych z ochroną danych osobowych w studio gamedev
  • o czym pamiętać, kiedy decydujemy się na współpracę z zagranicznymi partnerami lub wychodzimy z grą na arenę międzynarodową.

  Dodatkowo, w naszym sklepie można znaleźć przydatne wzory umów i dokumentacji z omówieniem (często dodatkowo w formie nagrania wideo), jak również webinary – na przykład o tym, czym jest własność intelektualna (IP) w grach lub jak zawrzeć dobrą umowę z grafikiem, czyli taką, która umożliwi korzystanie i komercjalizację efektów jego pracy.

  Skąd pomysł na taki portal i jak wyglądać będzie jego najbliższa przyszłość?

  Pomysł na stworzenie portalu prawniczego dedykowanego branży gamdev powstał po ukończeniu pisania książki – Poradnika prawnego dla gamedevu, który powstał na zaproszenie wydawnictwa prawniczego Od.Nowa.

  Pomyślałyśmy, aby dać czytelnikom naszej książki, naszym klientom i generalnie branży gamedev dodatkowe narzędzie i miejsce pełne praktycznej wiedzy, aby mogli zwiększać świadomość swoją prawną, mądrze prowadzić studio i robić jeszcze lepsze gry.

  W przyszłości będziemy sukcesywnie zasilać serwis GDL dalszymi treściami, dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą.

  Z jakimi kwestiami prawnymi mają najczęściej problemy studia gamdev podczas rozpoczynania swojej działalności?

  Zwykle są to genialni ludzie z wizją na świetną grę, ale bez wystarczających skilli w obszarze formalnoprawnym. Jest to zresztą dla mnie zupełnie zrozumiałe. Co więcej uważam, że prowadzenie biznesu, szczególnie w naszym kraju, a do tego w branży kreatywnej i na prawie własności intelektualnej, do łatwych wcale nie należy

  Jeśli mam dokonać wyboru, to na tę chwilę powiedziałabym, że top 3 tematy, które generują największe problemy prawne to:

  1. Klauzule autorskie w umowach – zniechęca ich rozmiar i szczegółowość, a poza tym konieczność zawierania takich umów w formie pisemnej, do tego dochodzi nadal powszechny brak zrozumienia, dlaczego DocuSign zazwyczaj tu nie wystarczy.
  2. Ogarnianie zgromadzeń i uchwał wspólników, gdy studio jest w formie sp. z o.o. – powiedziałabym nawet szerzej, ogólnie ogarnianie studia w formie spółki z o.o., szczególnie, gdy wspólnicy są rozproszeni (na przykład przebywają zagranicą).
  3. Jak mądrze zawrzeć umowę z wydawcą gry – wiele umów wydawniczych jest zwyczajnie źle napisanych i nie pokrywa podstawowych aspektów, o których powinno pamiętać studio (wydawca zresztą też).

  Kiedy spółka z o.o. będzie odpowiednią formą prawną dla studia gamedev?

  Nasze doświadczenie pokazuje, że w branży gamedev spółka z o.o. to najbardziej popularna forma prawna dla prowadzenia biznesu.

  Jest to level up w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej, a jednocześnie mniej formalności i obostrzeń niż w przypadku spółki akcyjnej.

  Spółka z o.o. będzie odpowiednią formą prawną wtedy, gdy planujemy większy biznes, a szczególnie gdy rozważamy wdrożenie w nim inwestycji, jak również zaproszenie do współpracy innych osób, w tym inwestora.

  Generalnie przyjmuje się, że ta forma prawna jest odpowiednia dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki, a jednocześnie ograniczyć ryzyko tylko do swojego wkładu. Co ważne, taki wspólnik może, ale nie musi być jednocześnie członkiem zarządu.

  Do niewątpliwych plusów spółki z o.o. zaliczamy bowiem to, że pomaga ona ograniczyć ryzyko biznesowe i odpowiedzialność osób, które zaangażowane są na poziomie właścicielskim oraz na poziomie zarządu.

  Z drugiej strony, spółka z o.o. dla studia gamdev to także większe koszty i dużo więcej formalności niż na przykład przy jednoosobowej działalności gospodarczej.

  W jakich działaniach może pomóc prawnik studiu gamedev, które ma formę spółki z o.o.?

  Lista jest bardzo długa, przykładowo prawnik dla gamedevu:

  1. Pomoże założyć i zarejestrować spółkę z o.o.
  2. Doradzi i pomoże przygotować umowę spółki na miarę potrzeb, a nie według wzoru dostępnego w s-24 lub w Internecie – w szczególności w zakresie „zasad współpracy i relacji” pomiędzy organami spółki z o.o., zasad reprezentacji oraz powoływania i odwoływania członków zarządu, jak i warunków oraz zasad regulujących wejścia do i wyjście ze spółki.
  3. Doradzi i pomoże przygotować umowę wspólników (w tym tzw. umowę inwestycyjną), jeśli w danej sytuacji zawarcie takiego dodatkowego porozumienia będzie wskazane.
  4. Może być pełnomocnikiem wspólnika na zgromadzeniach wspólników – zarówno na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, jak i na nadzwyczajnych zgromadzeniach wspólników.
  5. Zajmie się wszystkimi formalnościami związanym z posiedzeniami, protokołami i uchwałami – zarówno zgromadzeń wspólników, jak i posiedzeń zarządu spółki z o.o.
  6. Pomoże przygotować przydatne regulaminy związane z działaniem organów spółki z o.o. – w szczególności regulamin zarządu, regulamin zdalnego zgromadzenia wspólników.
  7. Przygotuje dokumentację niezbędną, aby zawiesić działalność spółki, czy wręcz dokonać jej likwidacji.
  8. Przygotuje niezbędną dokumentację korporacyjną – listę wspólników, księgę udziałów, księgę protokołów, wzory zawiadomień o zwołaniu zgromadzeń wspólników czy posiedzeń zarządu – oraz zapewni bieżące doradztwo i wsparcie w sprawach korporacyjnych.
  9. Doradzi i przygotuje dokumentację niezbędną do zapewnienia spółce dokapitalizowania – zarówno przez podwyższenie kapitału zakładowego, udzielenie pożyczek przez wspólników, czy też wniesienie dopłat.
  10. Doradzi i przygotuje dokumentację niezbędną do przeprowadzenia procesu wejścia do spółki nowego wspólnika (w tym inwestora), jak również wyjścia ze spółki jej dotychczasowego wspólnika – w szczególności chodzi tu o przygotowanie dokumentacji oraz negocjacje transakcji nabycia lub zbycia udziałów w spółce z o.o., wraz ze wszystkimi łączącymi się z tym zagadnieniami i dokumentami.

  Dziękujemy za rozmowę!

  ***

  Serdecznie dziękujemy pani mec. Ewie Krzemień za rozmowę!

  Zapraszamy jeszcze raz do odwiedzin serwisu GameDev Lawyer.

  📌

  Po przeczytaniu wywiadu z mec. Ewą Krzemień o portalu GameDev Lawyer i o tym, kiedy spółka z o.o. to najlepsze rozwiązanie dla studia gamdev, zapraszamy również do lektury:

  Jak dokonać przekształcenia indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy – wywiad z mec. Marcinem Bartyńskim

  Na czym polega mobbing w pracy? – wywiad z mec. Moniką Drab.

  Photo by Fotis Fotopoulos on Unsplash

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *