• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Praca zdalna a mobbing

  Praca zdalna a mobbing

  Czy można doświadczyć mobbingu podczas pracy zdalnej? Oczywiście. Na mobbing, niestety, narażony jest każdy. Niezależnie od miejsca, w którym pracuje.

  Na mobbing narażony jest każdy

  Gdzie najczęściej dochodzi do mobbingu? Na korytarzach zakładu pracy, w gabinecie dyrektora, w miejscach socjalnych lub w pokoju pracy.

  Jeżeli masz do czynienia z plotkowaniem, obmawianiem, niedopuszczaniem do głosu, nieuzasadnionym krytykowaniem obrażaniem, wyśmiewaniem czy groźbami, to niestety możesz mówić o narażeniu na charakterystyczne zachowania osoby, która mobbinguje.

  >>> Co możesz zrobić, gdy jesteś ofiarą mobbingu? – wywiad z mec. Moniką Drab

  Definicja

  Kodeks pracy podaje następującą definicję mobbingu:

  2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

  Niestety przepisy nie uściślają pojęć uporczywości czy długotrwałości.

  Według Leymanna, mobbing, aby wypełnić przesłanki z Kodeksu pracy, powinien trwać co najmniej 6 miesięcy, a jego elementy powinny być odczuwalne przynajmniej 1 raz w tygodniu.

  >>> Zapoznaj się z niszowymi prawniczymi podcastami do zadań specjalnych dla biznesu

  Mobbing w pracy zdalnej

  Mobbowanie może występować także podczas pracy zdalnej, np., w trakcie telekonferencji czy w korespondencji e-mail.

  Łatwość pozyskania dowodów podczas pracy zdalnej może przyczynić się do zwiększenia ilości spraw o mobbing. Nie należy jednak zapominać o tym, że mobber z uwagi na ten fakt, może być nieco bardziej ostrożny…

  Niezależnie od tego skąd wykonujesz swoją pracę – czy stacjonarnie, czy zdalnie, to zawsze masz prawo do godnego traktowania!

  Chcesz poznać więcej niuansów mobbingu online – przeczytaj artykuł Mobbing podczas pracy zdalnej. Znajdziesz go na blogu Mobbing w miejscu pracy.

  Photo by Icons8 Team on Unsplash

  ***

  Do 2 sierpnia 2022 roku wdrożenie w Polsce dyrektywy work-life balance!

  Dyrektywa UE 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 roku to tzw. dyrektywa work-life balance.

  Jej pełna nazwa to Dyrektywa w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

  Ma zostać wdrożona w Polsce do 2 sierpnia 2022 roku i dotyczy wspierania równości kobiet i mężczyzn w odniesieniu do ich praw na rynku pracy [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *