Czy można doświadczyć mobbingu podczas pracy zdalnej? Oczywiście. Na mobbing, niestety, narażony jest każdy. Niezależnie od miejsca, w którym pracuje.
Na mobbing narażony jest każdy
Gdzie najczęściej dochodzi do mobbingu? Na korytarzach zakładu pracy, w gabinecie dyrektora, w miejscach socjalnych lub w pokoju pracy.
Jeżeli masz do czynienia z plotkowaniem, obmawianiem, niedopuszczaniem do głosu, nieuzasadnionym krytykowaniem obrażaniem, wyśmiewaniem czy groźbami, to niestety możesz mówić o narażeniu na charakterystyczne zachowania osoby, która mobbinguje.
>>> Co możesz zrobić, gdy jesteś ofiarą mobbingu? – wywiad z mec. Moniką Drab
Definicja
Kodeks pracy podaje następującą definicję mobbingu:
2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Niestety przepisy nie uściślają pojęć uporczywości czy długotrwałości.
Według Leymanna, mobbing, aby wypełnić przesłanki z Kodeksu pracy, powinien trwać co najmniej 6 miesięcy, a jego elementy powinny być odczuwalne przynajmniej 1 raz w tygodniu.
>>> Zapoznaj się z niszowymi prawniczymi podcastami do zadań specjalnych dla biznesu
Mobbing w pracy zdalnej
Mobbowanie może występować także podczas pracy zdalnej, np., w trakcie telekonferencji czy w korespondencji e-mail.
Łatwość pozyskania dowodów podczas pracy zdalnej może przyczynić się do zwiększenia ilości spraw o mobbing. Nie należy jednak zapominać o tym, że mobber z uwagi na ten fakt, może być nieco bardziej ostrożny…
Niezależnie od tego skąd wykonujesz swoją pracę – czy stacjonarnie, czy zdalnie, to zawsze masz prawo do godnego traktowania!
Chcesz poznać więcej niuansów mobbingu online – przeczytaj artykuł Mobbing podczas pracy zdalnej. Znajdziesz go na blogu Mobbing w miejscu pracy.
Photo by Icons8 Team on Unsplash
***
Do 2 sierpnia 2022 roku wdrożenie w Polsce dyrektywy work-life balance!
Dyrektywa UE 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 roku to tzw. dyrektywa work-life balance.
Jej pełna nazwa to Dyrektywa w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Ma zostać wdrożona w Polsce do 2 sierpnia 2022 roku i dotyczy wspierania równości kobiet i mężczyzn w odniesieniu do ich praw na rynku pracy [Czytaj dalej…]