• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Prawo dotyczące toalet w restauracjach

  Zastanawiasz się jak jest z dostępnością toalet w restauracji. Jak wygląda prawo dotyczące toalet w restauracjach? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Toaleta w restauracji. Obalamy mity.

  Czy w małym lokalu nie musi być toalety dla gości?

  Toaleta musi być udostępniona nawet jednemu gościowi małej restauracji, niezależnie, czy podaje się w nim alkohol czy nie.

  Nie musisz udostępnić toalety tylko wtedy, jeśli Twoja restauracja prowadzi sprzedaż jedzenia wyłącznie na wynos.

  Jeśli posiadasz lokal o niewielkiej powierzchni, w którym może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 osób, dozwolona jest toaleta koedukacyjna.

  >>> W jaki sposób wypełnić obowiązek informacyjny gdy wprowadzasz wyrób włókienniczy do obrotu? Przeczytaj artykuł: Produkujesz ubrania? Podanie składu ubrania na metce to Twój obowiązek!

  W innym przypadku powinna to być toaleta oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. W takiej toalecie obowiązują  następując proporcje: jedna miska ustępowa na 20 kobiet oraz jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 mężczyzn.

  Czy pracownik nie może korzystać z toalety dla gości?

  Nie istnieje przepis zakazujący korzystanie przez pracowników z ogólnodostępnej toalety dla gości.

  Czy toaleta dla pracowników może znajdować się poza lokalem restauracyjnym?

  Pomieszczenia sanitarne przeznaczone dla pracowników powinny znajdować się w tym samym budynku, w którym pracownicy wykonują pracę lub w budynku z nim połączonym, co do zasady nie dalej niż 75 m niż stanowisko pracy.

  Jeśli lokal znajduje się w centrum handlowym, klienci i pracownicy mogą korzystać z lokali ogólnodostępnych w tym centrum i tutaj znaczenie ma odpowiednia odległość.

  >>> Jesteś fotografem? Sprawdź w jakich sytuacjach o charakterze wyjątków możesz skorzystać ze stawki 8% podatku VAT

  Czy w restauracji o powierzchni powyżej 100 m kw. Musi być przewijak?

  W restauracji o tej powierzchni musimy zorganizować tzw. kącik rodzica z dzieckiem. W pokoju takim powinno znaleźć się miejsce do karmienia, przewijak i umywalka. Nie chodzi tutaj o toaletę.

  Czy toaleta powinna znaleźć się za przedsionkiem?

  Tak, toaleta, z wyjątkiem toalety dla osób z niepełnosprawnościami, powinna znaleźć się dopiero za przedsionkiem z umywalką, mydłem, ręcznikami lub suszarką do rąk.

  Ściany w toalecie powinny mieć wysokość co najmniej 2,5 m, a do wysokości 2 m powinny być pokryte powierzchnią zmywalną i odporną na działanie wilgoci, drzwi otwierane na zewnątrz, posadzka niezmywalna, nienasiąkliwa i nieśliska.

   

  Photo by Tim Mossholder on Unsplash

  ***

  23% VAT nie tylko dla owoców morza

  Najwyższa stawka 23% VAT dotyczy także dań z owocami morza. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nie tylko owoce morza – podatki w gastronomii.

  Od kiedy obowiązują zmiany?

  Od 1 lipca 2020 r. Owoce morza w Polsce opodatkowane są 23% stawką podatku VAT.

  Wprowadzenie nowej matrycy VAT miało na celu ujednolicenie stawek VAT [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *