Prosta spółka akcyjna przedstawiana jest jako nieskomplikowana i tańsza metoda na prowadzenie biznesu, nic więc dziwnego, że budzi zainteresowanie.
Prosta spółkę akcyjna możesz założyć tak jak spółkę komandytową – u notariusza lub elektronicznie za pomocą formularza w portalu S24.
Na start prostej spółki akcyjnej potrzebujesz… 1 zł! Kapitał akcyjny może zostać wniesiony w terminie do 3 lat od wpisania spółki do rejestru.
Nie musisz wnosić środków finansowych do spółki – wkładem do spółki może być świadczenie pracy lub usług.
Firma spółki może być nazwana dowolnie
Zapis akcji następuje w rejestrze akcjonariuszy (prowadzonym np. przez biuro maklerskie) – akcje nie mają formy dokumentu.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą o tym, kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej
Aby zbyć akcje wymagana jest jedynie forma dokumentowa – można to zrobić szybko i prosto np. drogą mailową.
Akcjonariusze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności wobec wierzycieli.
Spółką zarządza zarząd lub rada dyrektorów (tak jak w spółce z o. o.).
Prostą spółkę akcyjną zamyka się (podobnie jak spółkę komandytową) w sposób uproszczony, gdy jeden akcjonariusz przejmuje całość majątki spółki, lub po przeprowadzeniu likwidacji.
Opodatkowanie prostej spółki akcyjnej
W zależności od wysokości przychodu i sposobu powstania – spółka będzie płatnikiem podatku CIT 9% lub 19% (czyli opodatkowanie spółki będzie na takich samych zasadach jak dla innych spółek kapitałowych i spółki komandytowej).
Zysk wypłacany akcjonariuszom będzie opodatkowany w wysokości 19% podatku (tak jak zysk wspólników spółek z o.o. oraz spółek komandytowych).
>>> Zapoznaj się z prawniczymi podcastami dla podmiotów gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego: Wyjątkowe prawnicze podcasty – podcasty pierwszej wody
Surowe wymagania od wypłaty zysku
Ustawodawca określił maksymalną kwotę, która może zostać przeznaczona na wypłatę dywidendy oraz konieczność podjęcia uchwały o jej wypłacie.
Prawodawca wskazał również, że wypłata na rzecz akcjonariuszy nie może doprowadzić w normalnych okolicznościach do utraty przez spółkę zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania wypłaty. Tym samym organ zarządzający otrzymał od ustawodawcy tzw. furtkę do wstrzymania ewentualnych wypłat. Doświadczenie pokaże funkcjonowanie tego przepisu.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się dla kogo najlepiej sprawdzi się prosta spółka akcyjna – odwiedź blog Jak nie komandytowa to co, i zapoznaj się z artykułem Prosta spółka akcyjna. Alternatywa dla spółki komandytowej?
Photo by Christian Wiediger on Unsplash
***
Spółka komandytowa – jesteś wspólnikiem i chcesz z niej wystąpić? Jak wygląda rozliczenie ze spółką?
Sprawdź jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować ze swojego członkostwa.
Spółka komandytowa – wystąpienie ze spółki
Jeśli złożysz wypowiedzenie będzie obowiązywał Cię okres wypowiedzenia. W tym czasie Twoje obowiązki i uprawnienia będą zachowane – nadal będziesz bowiem wspólnikiem.
Zazwyczaj okres wypowiedzenia kończy się 1 stycznia. Natomiast dniem w którym określa się wartość rozliczenia ze wspólnikiem jest 31 grudnia roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia [Czytaj dalej…]