• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Spadek – nabycie spadku u notariusza. A może nie chcesz przyjmować schedy? – Złóż oświadczenie o odrzuceniu spadku

  Oświadczenie o odrzuceniu spadku

  Jeżeli nie chcesz przyjąć spadku, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go odrzucił. Najczęściej odrzuca się spadek, gdy w jego skład wchodzą długi, jednakże niezależnie od powodów, to Twoja decyzja czy chcesz go przyjąć, lub nie.

  O czym jednak musisz pamiętać odrzucając spadek, to to, że musisz zrobić to w terminie wskazanym w kodeksie cywilnym oraz zrobić to w formie oświadczenia.

  Oświadczenie o odrzuceniu spadku

  W oświadczeniu musisz zamieścić:

  • imię i nazwisko spadkodawcy
  • datę i miejsce śmierci spadkodawcy
  • miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy
  • tytuł powołania do spadku np. testament
  • samo oświadczenie o odrzuceniu spadku, gdzie dodatkowo musisz nakreślić osoby, które znasz i należą do kręgu ustawowych spadkobierców oraz wszelkie testamenty, nawet jeżeli jako składający oświadczenie uważasz je za nieważne.

  Swoje oświadczenie o odrzuceniu spadku możesz złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którym okręgu znajduje się Twoje miejsce zamieszkania. Istnieje możliwość złożenia oświadczenia również w sądzie spadku, w toku rozprawy o stwierdzenie praw do spadku.

  Jeżeli składasz oświadczenie przed sądem, to jego koszt wyniesie Cię 50 złotych.

  Oświadczenie o odrzuceniu spadku – termin na złożenie

  Na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku masz 6 miesięcy czasu. Termin liczony jest od dnia śmierci spadkodawcy (czyli od dnia w którym jako spadkobierca dowiedziałeś się o otwarciu spadku).

  >>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie

  Nabycie spadku u notariusza

  Do lutego 2009 roku stwierdzenie nabycia spadku było możliwe jedynie po przeprowadzonej rozprawie sądowej. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydawał sąd spadku, czyli sąd właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.

  Od 1 marca 2009 roku notariusz może sporządzić tzw. akt poświadczenia dziedziczenia, ustawowego oraz testamentowego (dla testamentu notarialnego lub własnoręcznego, NIE dla testamentu ustnego).

  Wydanie aktu u notariusza jest szybsze, niż w sądzie, ale też o wiele więcej kosztuje.

  Bardzo problematycznym obostrzeniem, jest wymóg, aby u notariusza stawili się wszyscy spadkobiercy i złożyli w sposób zgodny poświadczenie dziedziczenia.

  W sytuacji, gdy między spadkobiercami trwa spór o majątek, o to, kto dziedziczy i w jakich częściach – notariusz nie sporządzi aktu poświadczenia dziedziczenia. Taki spór można rozstrzygnąć jedynie na drodze sądowej.

  >>> Na czym polega zasada jawności w prawie zamówień publicznych? – wywiad z mec. Bartoszem Majdą

  Podpisany przez wszystkich dziedziczących akt notarialny notariusz rejestruje w systemie informatycznym. A dokładniej w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia, który prowadzony jest przez Krajową Radę Notarialną. W taki sposób zarejestrowany akt nabywa mocy prawnej na równi z sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł Spadek – czy możesz go nie przyjąć? Znajdziesz go na blogu Sprawa Spadkowa.

  Photo by Stephen Goldberg on Unsplash

  ***

  Kto to jest właściciel przedsiębiorstwa w spadku?

  Ustawa wyróżnia kategorię osób, którym przysługuje prawo do przedsiębiorstwa w spadku – właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.

  Jest to pojęcie o tyle istotne, że są oni uprawnieni do podejmowania pewnych decyzji dotyczących przedsiębiorstwa w spadku, nawet po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *