• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Spółka komandytowa – jesteś wspólnikiem i chcesz z niej wystąpić? Jak wygląda rozliczenie ze spółką?

  Jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową

  Sprawdź jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować ze swojego członkostwa.

  Spółka komandytowa – wystąpienie ze spółki

  Jeśli złożysz wypowiedzenie będzie obowiązywał Cię okres wypowiedzenia. W tym czasie Twoje obowiązki i uprawnienia będą zachowane – nadal będziesz bowiem wspólnikiem.

  Zazwyczaj okres wypowiedzenia kończy się 1 stycznia. Natomiast dniem w którym określa się wartość rozliczenia ze wspólnikiem jest 31 grudnia roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia.

  Należy wtedy przedstawić bilans uwzgledniający wartość zbywczą majątku spółki.

  Czym jest wartość zbywcza majątku spółki?

  Niestety nie znajdziesz definicji wartości zbywczej majątku spółki.

  >>> Czy deweloper ma prawo do minimalnej zmiany metrażu Twojego mieszkania?

  W praktyce przyjmuje się, że wartość zbywcza to wartość majątku spółki w obrocie gospodarczym i prawnym. Innymi słowy wartość jaką można uzyskać za spółkę.

  Jako wspólnikowi należy Ci się spłata, która odpowiada wartości wniesionego rzeczywistego wkładu. Musi on zostać powiększony o kwotę przypadającej na Ciebie części majątku spółki.

  No i zapewne nie zdziwi Cię, że wycena spółki i ustalenie wysokości spłaty na Ciebie jako wspólnika może przynieść wiele trudności. Mogą pojawiać się poważne spory. Przyczyną jest to, że przepisy nie regulują metody, którą można zastosować w tego typu sytuacji. A w zależności od przyjętej metody wyceny wartość spółki może się zmieniać.

  Jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową?

  W sytuacji gdy spółka komandytowa jest w dobrej kondycji finansowej, wspólnik otrzyma należne rozliczenie, które będzie równowartością wkładu oraz zysku.

  Rozliczenie następuje w pieniądzu, a rzeczy wniesione przez wspólnika tylko do użytku zwraca się w naturze.

  >>> Czy rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu cywilnym? Przeczytaj artykuł: Czy wiesz w czym może Ci pomóc rzecznik patentowy?

  Schody zaczynają się, gdy Twój udział kapitałowy jako wspólnika jest ujemny. W sytuacji, gdy w bilans wykazał stratę – będziesz zobowiązany do wyrównania spółce przypadającej na Ciebie brakującej wartości. Tę wartość określa się na podstawie przysługującego wspólnikowi udziału w stracie.

  Dlatego zanim wystąpisz ze spółki komandytowej i złożysz wypowiedzenie umowy sprawdź kondycję finansową spółki!

  Chcesz przeczytać o możliwości porozumienia z pozostałymi wspólnikami w sprawie kwoty rozliczenia, która będzie odpowiadać każdej ze stron? Przeczytaj artykuł o tytule Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej – rozliczenie. Znajdziesz go na blogu Jak nie komandytowa to co.

  Zdjęcie: cottonbro studio

  ***

  Kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej – wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą

  Dzisiejszym Gościem na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest pani mecenas Olga Łączkowska-Majda.

  Adwokat, która specjalizuje się w prawie gospodarczym i posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu procesów gospodarczych.

  Panią Mecenas możecie znać jako autorkę bloga Jak nie komandytowa to co.

  Pani Mecenas zgodziła się opowiedzieć o tym, kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *