Sprawdź jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować ze swojego członkostwa.
Spółka komandytowa – wystąpienie ze spółki
Jeśli złożysz wypowiedzenie będzie obowiązywał Cię okres wypowiedzenia. W tym czasie Twoje obowiązki i uprawnienia będą zachowane – nadal będziesz bowiem wspólnikiem.
Zazwyczaj okres wypowiedzenia kończy się 1 stycznia. Natomiast dniem w którym określa się wartość rozliczenia ze wspólnikiem jest 31 grudnia roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia.
Należy wtedy przedstawić bilans uwzgledniający wartość zbywczą majątku spółki.
Czym jest wartość zbywcza majątku spółki?
Niestety nie znajdziesz definicji wartości zbywczej majątku spółki.
>>> Czy deweloper ma prawo do minimalnej zmiany metrażu Twojego mieszkania?
W praktyce przyjmuje się, że wartość zbywcza to wartość majątku spółki w obrocie gospodarczym i prawnym. Innymi słowy wartość jaką można uzyskać za spółkę.
Jako wspólnikowi należy Ci się spłata, która odpowiada wartości wniesionego rzeczywistego wkładu. Musi on zostać powiększony o kwotę przypadającej na Ciebie części majątku spółki.
No i zapewne nie zdziwi Cię, że wycena spółki i ustalenie wysokości spłaty na Ciebie jako wspólnika może przynieść wiele trudności. Mogą pojawiać się poważne spory. Przyczyną jest to, że przepisy nie regulują metody, którą można zastosować w tego typu sytuacji. A w zależności od przyjętej metody wyceny wartość spółki może się zmieniać.
Jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową?
W sytuacji gdy spółka komandytowa jest w dobrej kondycji finansowej, wspólnik otrzyma należne rozliczenie, które będzie równowartością wkładu oraz zysku.
Rozliczenie następuje w pieniądzu, a rzeczy wniesione przez wspólnika tylko do użytku zwraca się w naturze.
>>> Czy rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu cywilnym? Przeczytaj artykuł: Czy wiesz w czym może Ci pomóc rzecznik patentowy?
Schody zaczynają się, gdy Twój udział kapitałowy jako wspólnika jest ujemny. W sytuacji, gdy w bilans wykazał stratę – będziesz zobowiązany do wyrównania spółce przypadającej na Ciebie brakującej wartości. Tę wartość określa się na podstawie przysługującego wspólnikowi udziału w stracie.
Dlatego zanim wystąpisz ze spółki komandytowej i złożysz wypowiedzenie umowy sprawdź kondycję finansową spółki!
Chcesz przeczytać o możliwości porozumienia z pozostałymi wspólnikami w sprawie kwoty rozliczenia, która będzie odpowiadać każdej ze stron? Przeczytaj artykuł o tytule Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej – rozliczenie. Znajdziesz go na blogu Jak nie komandytowa to co.
Zdjęcie: cottonbro studio
***
Kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej – wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą
Dzisiejszym Gościem na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest pani mecenas Olga Łączkowska-Majda.
Adwokat, która specjalizuje się w prawie gospodarczym i posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu procesów gospodarczych.
Panią Mecenas możecie znać jako autorkę bloga Jak nie komandytowa to co.
Pani Mecenas zgodziła się opowiedzieć o tym, kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej [Czytaj dalej…]