Zakładasz konto na social mediach lub tworzysz swój e-sklep i po prostu prowadzisz sprzedaż przez internet? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie obowiązki musisz spełnić, aby działać zgodnie z prawem?
Sprawdź czy nie popełniasz tych najczęstszych błędów w sprzedaży przez internet!
Brak regulaminu sklepu internetowego
Sprzedajesz przez internet? Brak regulaminu sklepu internetowego to po prostu strzał w kolano! W regulaminie umieszczasz nie tylko prawa i obowiązki Twoich klientów, ale także Twoje własne. Możesz sobie „pomóc” i uregulować w nim kwestie korzystne dla Ciebie, a odmienne od zasad wynikających z przepisów.
>>> Jak zgodnie z prawem przeprowadzić cold calling – przeczytaj artykuł: Cold calling – czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?
Pamiętaj tylko, że nie możesz umieszczać w regulaminie klauzul niedozwolonych! Ich wykaz znajdziesz w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Pamiętaj, że za stosowanie klauzul tego typu grozi wszczęciem postepowania przed UOKiK i karami finansowymi.
Prowadzisz sprzedaż „tylko” przez social media? Nie zapominaj, że i Ty masz obowiązek umieścić regulamin swojego sklepu na swoim koncie!
Brak regulaminu sklepu internetowego to nie tylko naruszanie prawa i groźba ewentualnych kar finansowych. To także brak zaufania klientów dla Twojego e-sklepu!
>>> Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu i środków odurzających u kierowcy? Sprawdź w artykule: Jazda pod wpływem
Sprzedaż przez internet – brak danych właściciela sklepu internetowego
Jako na osobę sprzedającą w internecie przepisy nakładają na Ciebie obowiązek podania następujących danych;
- imię i nazwisko
- miejsce zamieszkania i adres (jeśli sklep prowadzi osoba fizyczna)
- nazwa, siedziba i adres (jeśli sklep prowadzi spółka)
- numer KRS i oznaczenie sądu rejestrowego (jeśli sklep prowadzi spółka)
- NIP
- numer kontaktowy
- adresy elektroniczne.
I podobnie jak w przypadku braku regulaminu – brak danych właściciela sklepu internetowego to nie tylko proszenie się o potencjalne problemy z prawem! To także brak/obniżone zaufanie do Twojej firmy ze strony klientów!
>>> Kto spłaca kredyt po rozwodzie?
Brak polityki prywatności
Aby spełnić obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych niezbędne jest stworzenie i umieszczenie polityki prywatności na Twojej stronie. W polityce prywatności, zgodnie z przepisami RODO umieszczasz informacje w jaki sposób i do wypełnienia jakich celów wykorzystujesz dane Twoich klientów.
Mamy nadzieję, że powyższe błędy są Ci obce 😉
Photo by Christin Hume on Unsplash
***
Regulamin sklepu internetowego – jakie informacje musi zawierać oraz najczęściej spotykane błędy
Jeżeli planujesz założenie sklepu internetowego, to zapewne wiesz, że najważniejszym dokumentem w Twoim e-sklepie jest jego regulamin.
W dzisiejszym wpisie zarysujemy jakie informacje musi zawierać regulamin.
Przedstawimy również kilka najczęstszych błędów, które dotyczą regulaminu sklepu internetowego [Czytaj dalej…]