• niedz.. kwi 28th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Standardy ochrony małoletnich lub Standardy ochrony dzieci – czym są i kto ma obowiązek je wdrożyć w branży edukacyjnej?

    Standardy ochrony małoletnich lub Standardy ochrony dzieci

    Naszym gościem na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest mecenas Kinga Konopelko.

    Pani mec. Konopelko jest właścicielką Kancelarii i marki edulegal, współpracującej na co dzień z nauczycieli/ korepetytorami, właścicielami szkół językowych i firm edukacyjnych.

    Redakcja: Pani Mecenas, czym są Standardy ochrony małoletnich, o których jest ostatnio tak głośno w mediach?

    Kinga Konopelko: Standardy ochrony małoletnich to nowe procedury, które 15 lutego 2024 r. zostały wprowadzone m.in. do szkół językowych, firm edukacyjnych lub instytucji do których uczęszczają, przebywają lub będą przebywać małoletni.

    Zakres tych standardów określony jest w ustawie z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

    Zawiera ona nowe regulacje, które zobowiązują:

    organ zarządzający jednostką systemu oświaty oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni

    organizatora działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.

    W jakim celu powstały Standardy ochrony małoletnich w szkołach językowych i firmach edukacyjnych, które organizują zajęcia edukacyjne?

    Standardy ochrony małoletnich to zestaw zasad i procedur, które mają chronić dzieci i młodzież w szkołach językowych, firmach edukacyjnych jak również w placówkach oświatowych przed wszelkimi sytuacjami, w których mogliby zostać skrzywdzeni.

    Najważniejszym celem ich wprowadzenia jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska.

    Co sprawiło, że wprowadzono Standardy?

    Niewątpliwie siłą napędową do stworzenia Standardów Ochrony Małoletnich była śmierć Kamilka z Częstochowy. Sytuacja tego małego chłopca wstrząsnęła całą Polską.

    Wówczas każdy zadawał sobie pytania kto zawinił i czy można było temu zapobiec.

    Z tego też powodu Standardy ochrony małoletnich potocznie nazywa się ustawą Kamilka mimo, że formalnie nie jest to nazwa ustawy.

    Czy Standardy ochrony małoletnich w szkołach językowych i firmach edukacyjnych prywatnych różnią się o tych, które będą obowiązywały w placówkach oświatowych?

    Każda placówka ma swoją specyfikę.

    Dotyczy to zarówno placówek oświatowych jak i szkół językowych czy firm edukacyjnych.

    Mimo, że są elementy łączące te podmioty to jednak nie są one tożsame.

    Tak też jest z wprowadzeniem Standardów muszą one być dostosowane do indywidualnego charakteru danej instytucji, w tym wypadku szkół językowych czy firm edukacyjnych.

    Czy za niedostosowanie się wymienionych podmiotów do wdrożenia Standardów ochrony małoletnich obowiązują jakieś sankcje?

    Tak, za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich zgodnie z ustawą będzie podlegało karze grzywny, której wysokość, w przypadku ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku, nie będzie mogła być niższa niż 1000 zł.

    Organy nadzorcze mogą nakładać kary, jeśli placówki nie będą miały wdrożonych standardów ochrony małoletnich po 15 sierpnia 2024 roku.

    Gdzie można dowiedzieć się więcej o Standardach?

    Przede wszystkim zachęcam do obejrzenia bezpłatnego szkolenia i dołączenia do specjalnej serii wskazówek: Co musisz wiedzieć o Standardach ochrony małoletnich?

    W przypadku gdy ktoś poszukuje gotowych rozwiązań, zapraszam do skorzystania z naszego wsparcia i zamówienia Pakietu dla branży edukacyjnej.

    Dziękujemy za rozmowę!

    ***

    Serdecznie dziękujemy pani mec. Kindze Konopelko za rozmowę!

    Zapraszamy do odwiedzin serwisu edulegal.pl.

    📌

    Po przeczytaniu wywiadu z mec. Kingą Konopelko, zapraszamy również do lektury:

    ➡ Wiążące polecenie i odpowiedzialność spółki dominującej wobec spółki zależnej – wywiad z mec. Marcinem Kozłowskim

    ➡ O czym należy pamiętać zakładając przedszkole niepubliczne – wywiad z mec. Patrycją Piechocińską-Łazdowską

    Zdjęcie: Katerina Holmes

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *