W sytuacji gdy wykonawca remontu nie wywiązał się z umowy jesteś poszkodowany podwójnie. Po pierwsze poniosłeś koszt remontu, a po drugie praca nie została dokonana należycie – czyli czekają Cię kolejne koszty.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Najważniejsza umowa
Wiele osób nie lubi zawierać umów, ale są one podstawą w dochodzeniu roszczeń w razie nienależytego wykonania zobowiązania.
Jeśli posiadasz umowę, to będziesz mógł dowieść, że:
- Prace zostały wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną
- Lub niezgodnie z projektem
- Bądź są niezgodne z Twoimi ustaleniami z wykonawcą.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Dominiką Gondek o pułapkach wspólnego kredytu z małżonkiem
Co możesz zrobić jako poszkodowany
Jeśli rzecz, która została sprzedana ma wadę (w Twoim przypadku chodzi o wadliwe wykonanie usługi remontowej), to prawo cywilne nadaje Ci możliwość skorzystania z dwóch uprawnień:
- Możesz złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny. Dochodzi do tego przy obliczeniu stosunku wartości rzeczy wolnej od wad do tej, która wady posiada.
- Możesz również złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
Uprawnienia wykonawcy remontu
Wykonawca remontu, który nie wywiązał się z umowy również posiada swoje prawa. Teoretycznie powinny one pomóc dojść stronom do porozumienia, jednak najczęściej wykonawca chce je wykorzystać, aby zabezpieczyć swoje interesy w tej sytuacji – dlatego nazywane są one kontr uprawnieniami.
Co może zrobić wykonawca:
- Może wymienić wadliwą rzecz na taką, która wad nie posiada
- Usunąć wadę.
>>> Czy musisz podawać numer dowodu osobistego podczas podpisywania umowy? Sprawdź wpis: Numer dowodu czy PESEL? Czego wymagać od strony w umowie?
W przypadku prac remontowo-budowlanych nierzetelny wykonawca może usunąć skutki źle wykonanej pracy poprzez wykonanie prac dodatkowych. Powinno zostać to zrobione niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla poszkodowanego.
Natomiast nie może być mowy o niekończących się poprawkach i graniu na czas przez wykonawcę.
Podsumowując, aby zabezpieczyć się przed nieuczciwymi wykonawcami niezbędne jest podpisanie umowy. Warto skonsultować się w tej sprawie z prawnikiem, gdyż nie tylko Ty jako zlecający masz swoje uprawnienia, uprawnienia posiada także wykonawca.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog Oszukani z umowy i przeczytaj artykuł o tytule Co zrobić w przypadku wadliwie przeprowadzonego remontu?
Photo by immo RENOVATION on Unsplash
***
Depozyt adwokacki – jeden ze sposobów zabezpieczenia umowy warty uwagi
Zamiast zastanawiać się, czy wykonawca wykona pracę do której zobowiązał się umową lub czy osoba, która ma zapłacić rzeczywiście to zrobi, poznaj rozwiązania dostępne w kwestii zabezpieczenia umów. Tym rozwiązaniem jest depozyt adwokacki.
Do wyboru w kwestii zabezpieczeń umowy mamy te najczęściej spotykane jak [Czytaj dalej…]