• pon.. kwi 15th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Czy pacjent może być sygnalistą

  Czy pacjent może być sygnalistą

  17 grudnia 2021 roku wchodzi w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów).

  Jakie obowiązki nakłada na pracodawców Dyrektywa o sygnalistach

  Regulacja prawna nakłada stworzenie trzech publicznych kanałów zgłoszeń nieprawidłowości z których muszą korzystać sygnaliści.

  Opracowanie transparentnych polityk, procedur i regulaminów chroniących sygnalistów. Wobec sygnalistów nie można stosować działań odwetowych z ryzykiem odpowiedzialności karnej, nawet do 3 lat bezwzględnego więzienia.

  Pacjent sygnalista

  Wiadomo, że medycy mogą być sygnalistami, ale także pacjent może być sygnalistą w przychodni lub w szpitalu. Pacjent może działać w obszarach takich jak: nierówny dostęp do świadczeń zdrowotnych czy działania o charakterze korupcyjnym.

  >>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie

  Przepisy Dyrektywy UE określają procedurę rozpatrywania zgłoszeń, terminy i obowiązki jakie ciążą na placówkach medycznych, prywatnych i publicznych.

  Zapraszamy dodatkowo do lektury lektury bloga Ochrona pacjenta.

  Zdjęcie: Mikhail Nilov

  ***

  Studenci podczas badania. Czy to legalne?

  Często studenci kierunków medycznych pojawiają się w gabinecie lekarskim podczas badania pacjenta. Czy jest to legalna praktyka?

  Ochrona godności i intymności pacjenta

  Podstawę prawną ochrony praw pacjenta do poszanowania godności i intymności znajdziesz w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

  O tej ochronie mówi także kodeks etyki lekarskiej.

  Co to oznacza dla obecności studentów? [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *