17 grudnia 2021 roku wchodzi w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów).
Jakie obowiązki nakłada na pracodawców Dyrektywa o sygnalistach
Regulacja prawna nakłada stworzenie trzech publicznych kanałów zgłoszeń nieprawidłowości z których muszą korzystać sygnaliści.
Opracowanie transparentnych polityk, procedur i regulaminów chroniących sygnalistów. Wobec sygnalistów nie można stosować działań odwetowych z ryzykiem odpowiedzialności karnej, nawet do 3 lat bezwzględnego więzienia.
Pacjent sygnalista
Wiadomo, że medycy mogą być sygnalistami, ale także pacjent może być sygnalistą w przychodni lub w szpitalu. Pacjent może działać w obszarach takich jak: nierówny dostęp do świadczeń zdrowotnych czy działania o charakterze korupcyjnym.
>>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie
Przepisy Dyrektywy UE określają procedurę rozpatrywania zgłoszeń, terminy i obowiązki jakie ciążą na placówkach medycznych, prywatnych i publicznych.
Zapraszamy dodatkowo do lektury lektury bloga Ochrona pacjenta.
Zdjęcie: Mikhail Nilov
***
Studenci podczas badania. Czy to legalne?
Często studenci kierunków medycznych pojawiają się w gabinecie lekarskim podczas badania pacjenta. Czy jest to legalna praktyka?
Ochrona godności i intymności pacjenta
Podstawę prawną ochrony praw pacjenta do poszanowania godności i intymności znajdziesz w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
O tej ochronie mówi także kodeks etyki lekarskiej.
Co to oznacza dla obecności studentów? [Czytaj dalej…]