• niedz.. lut 5th, 2023

Prawo i gospodarka

Wszystko o prawie i gospodarce

Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne w spółce z o. o. dla podmiotu leczniczego

Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne w spółce z o. o. dla podmiotu leczniczego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) może zostać utworzona dla podmiotu leczniczego przez jedną osobę.

Spółka z o. o. umożliwia prowadzenie podmiotu leczniczego w szerokim zakresie przy zminimalizowaniu odpowiedzialności związanej z działaniem takiego podmiotu.

Członkowie zarządu co do zasady nie odpowiadają za zobowiązania spółki (oprócz sytuacji przedstawionej w artykule 299 Kodeksu spółek handlowych).

Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne

Wspólnicy są zobowiązani do wniesienia wkładów pieniężnych lub niepieniężnych w wysokości 5 tysięcy złotych.

Jeżeli rejestrujesz spółkę z o.o. dla podmiotu leczniczego przy wykorzystaniu systemu S24, wówczas możliwy jest tylko wkład pieniężny.

W przypadku zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego możliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego np. w postaci sprzętu medycznego.

W takiej umowie wskaż wspólnika, który wnosi wkład niepieniężny, określ co jest wkładem np. wyposażenie gabinetu w postaci mebli, liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Określając wartość takiego wkładu wykorzystaj np. faktury i cenniki.

Czy wspólnicy mogą rozliczać członków zarządu z wykonywanych przez nich działań? Aby znaleźć odpowiedz na to pytanie przeczytaj wywiad radcy prawnego Anety Kułakowskiej z mecenas Katarzyną Zalewską. Znajdziesz go się w artykule „Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym na blogu Zarząd w spółce z o.o..

📌

Po przeczytaniu „Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne w spółce z o. o. dla podmiotu leczniczego”, zapraszamy również do lektury:

Administrowanie danymi osobowymi w spółce. Kto odpowiada?

 

Photo by Chiara Daneluzzi on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *