Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) może zostać utworzona dla podmiotu leczniczego przez jedną osobę.
Spółka z o. o. umożliwia prowadzenie podmiotu leczniczego w szerokim zakresie przy zminimalizowaniu odpowiedzialności związanej z działaniem takiego podmiotu.
Członkowie zarządu co do zasady nie odpowiadają za zobowiązania spółki (oprócz sytuacji przedstawionej w artykule 299 Kodeksu spółek handlowych).
Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne
Wspólnicy są zobowiązani do wniesienia wkładów pieniężnych lub niepieniężnych w wysokości 5 tysięcy złotych.
Jeżeli rejestrujesz spółkę z o.o. dla podmiotu leczniczego przy wykorzystaniu systemu S24, wówczas możliwy jest tylko wkład pieniężny.
W przypadku zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego możliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego np. w postaci sprzętu medycznego.
W takiej umowie wskaż wspólnika, który wnosi wkład niepieniężny, określ co jest wkładem np. wyposażenie gabinetu w postaci mebli, liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
Określając wartość takiego wkładu wykorzystaj np. faktury i cenniki.
Czy wspólnicy mogą rozliczać członków zarządu z wykonywanych przez nich działań? Aby znaleźć odpowiedz na to pytanie przeczytaj wywiad radcy prawnego Anety Kułakowskiej z mecenas Katarzyną Zalewską. Znajdziesz go się w artykule „Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym na blogu Zarząd w spółce z o.o..
📌
Po przeczytaniu „Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne w spółce z o. o. dla podmiotu leczniczego”, zapraszamy również do lektury:
Administrowanie danymi osobowymi w spółce. Kto odpowiada?
Photo by Chiara Daneluzzi on Unsplash