• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne w spółce z o. o. dla podmiotu leczniczego

    Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne w spółce z o. o. dla podmiotu leczniczego

    Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) może zostać utworzona dla podmiotu leczniczego przez jedną osobę.

    Spółka z o. o. umożliwia prowadzenie podmiotu leczniczego w szerokim zakresie przy zminimalizowaniu odpowiedzialności związanej z działaniem takiego podmiotu.

    Członkowie zarządu co do zasady nie odpowiadają za zobowiązania spółki (oprócz sytuacji przedstawionej w artykule 299 Kodeksu spółek handlowych).

    Wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne

    Wspólnicy są zobowiązani do wniesienia wkładów pieniężnych lub niepieniężnych w wysokości 5 tysięcy złotych.

    Jeżeli rejestrujesz spółkę z o.o. dla podmiotu leczniczego przy wykorzystaniu systemu S24, wówczas możliwy jest tylko wkład pieniężny.

    W przypadku zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego możliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego np. w postaci sprzętu medycznego.

    >>> Sprawdź podcasty dla branży medycznej tworzone przez prawników

    W takiej umowie wskaż wspólnika, który wnosi wkład niepieniężny, określ co jest wkładem np. wyposażenie gabinetu w postaci mebli, liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

    Określając wartość takiego wkładu wykorzystaj np. faktury i cenniki.

    Czy wspólnicy mogą rozliczać członków zarządu z wykonywanych przez nich działań? Aby znaleźć odpowiedz na to pytanie przeczytaj wywiad radcy prawnego Anety Kułakowskiej z mecenas Katarzyną Zalewską. Znajdziesz go się w artykule Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym na blogu Zarząd w spółce z o.o.

    Photo by Chiara Daneluzzi on Unsplash

    ***

    Jakie zmiany czekają sektor medyczny w 2022 roku?

    Polski Ład to nie jedyne z czym mierzą się pracownicy sektora medycznego. W tym roku rząd zaplanował wiele zmian. Sprawdźcie z czym przyjdzie nam się mierzyć!

    Sektor medyczny – zmiany 2022

    • Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa ma wprowadzić mechanizmy autoryzacji, akredytacji, wymogi bezpieczeństwa oraz Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.
    • Ochrona sygnalistów w podmiotach leczniczych. Dopóki w życie nie wejdzie ustawa, to nowe rozwiązania opierać się będą na dyrektywie o ochronie sygnalistów [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *