Podanie składu ubrania na metce to obowiązek producenta ubrań.
Kilka tygodni temu Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył karę na trzy polskie firmy produkujące odzież męską.
Karę o łącznej wartości ponad 2,1 mln złotych.
Za co ta kara? – Za podanie niezgodnego z rzeczywistym składu ubrania na metce.
Kogo jeszcze dotyczy ta powinność?
Kogo dotyczy obowiązek podania składu ubrania na metce?
Jak już wspominaliśmy powyżej – jeśli jesteś producentem to posiadasz obowiązek podania składu surowcowego.
>>> W jaki sposób ustala się wysokość alimentów?
W sytuacji, gdy wprowadzasz do obrotu produkt włókienniczy, to musisz zapewnić zaopatrzenie go w odpowiednią etykietę lub oznakowanie.
Jeżeli sprowadzasz ubrania spoza Unii Europejskiej, a producent nie ma siedziby w UE, to jako importer również masz obowiązek podania składu ubrania na metce.
Jeżeli jesteś dystrybutorem ubrań, ale wprowadzasz je do obrotu pod własnym znakiem towarowym lub nazwą, to również odpowiadasz za podanie rzetelnych informacji o składzie.
Metka, czyli co?
Metka to potoczne słowo.
Przepisy wskazują, że aby poinformować o składzie surowcowym, wyroby włókiennicze należy opatrzeć etykietą lub oznakować.
Etykiety i oznakowania muszą być:
- Trwałe
- Czytelne
- Widoczne
- Łatwo dostępne
- W przypadku etykiet – starannie przymocowane.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Patrycją Piechocińską-Łazdowską o zakładaniu przedszkola niepublicznego
Dla przykładu – przypięcie papierowej etykietki agrafką do ubranie nie będzie wystarczające. Natomiast wszyta materiałowa metka wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
Oprócz oznakowania i etykietowania możesz także poinformować o składzie za pośrednictwem dokumentów handlowych.
W jaki sposób wypełnić obowiązek informacyjny?
Jeżeli wprowadzasz wyrób włókienniczy do obrotu, to na Twoich barkach spoczywa zapewnienie rzetelności informacji zawartych na oznakowaniu lub etykiecie.
Musisz podać zgodne z rzeczywistością informacje na temat składu produktów – np. nazwy włókna lub włókien z jakich wykonanie jest ubranie.
Podając nazwy włókien nie działasz na zasadzie dowolności – powinieneś skorzystać z listy nazw włókien, które wymienione są w przepisach unijnych.
W sytuacji, gdy jesteś producentem innowacyjnego materiału – masz obowiązek dodać jego nazwę do wykazu. Zrobisz to występując z wnioskiem do Komisji Europejskiej.
Photo by Aviv Rachmadian on Unsplash
***
Wyjątkowe prawnicze podcasty – podcasty pierwszej wody
Adwokata Patryka Zbroję możecie znać m.in. jako autora bloga Patryk Zbroja – o prawie w stoczni, w porcie i na wodzie, czy poradnika Bezpieczne nabycie jachtu.
Zawodowo mec. Zbroja zajmuje prawem cywilnym i gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów gospodarki morskiej, a także przemysłu jachtowego [Czytaj dalej…]
Świetny artykuł!
Niestety firmy odzieżowe często nie piszą prawdy na metkach. Niestety. Trochę nam daleko do innych krajów i zwyczajów. Może się to kiedyś zmieni.
MK.