• śr.. lis 30th, 2022

Prawo i gospodarka

Wszystko o prawie i gospodarce

Sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy! Umowa najmu z datą pewną

Umowa najmu, a sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy!

Załóżmy, że szukasz nieruchomości pod wynajem dla swojej działalności produkcyjnej. Znalazłeś miejsce idealne. Sprawdzasz księgi wieczyste, zweryfikowałeś, że lokum nie ma obciążeń. Odbyłeś rozmowę z geodetą i architektem. Wszystko jest w najlepszym porządku.

Chcesz mieć gwarancję spokojnego użytkowania nieruchomości na 10 lat – w końcu musisz włożyć pieniądze i wysiłek w remont i dostosowanie budynku do Twojej działalności.

Właściciele działki to małżeństwo z 10-letnim stażem, mają wspólność majątkową małżeńską. Na ten moment nie planują sprzedaży nieruchomości, jednak w dłuższej perspektywie jej nie wykluczają.

Umowa najmu, a sprzedaż nieruchomości

Zgodnie z art. 678 par. 1 k.c. w przypadku sprzedaży nieruchomości w trakcie trwania umowy najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Jednakże może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

Ustawowe terminy wypowiedzenia umowy najmu

Czynsz płatny:

  • w czasie dłuższym niż miesiąc – najem można wypowiedzieć na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego
  • co miesiąc – najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego
  • w krótszych odstępach czasu – najem można wypowiedzieć na trzy dni naprzód
  • codziennie – najem można wypowiedzieć na jeden dzień naprzód.

Nowy właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę najmu bez podania przyczyny.

W jaki sposób możesz zabezpieczyć swoje interesy? – Umowa najmu z datą pewną

Możesz zastrzec prawo pierwokupu nieruchomości.

Natomiast niezależnie od prawa pierwokupu masz możliwość zawarcia umowy najmu w formie pisemnej z datą pewną, czyli w formie pisemnej z podpisami potwierdzonymi przez notariusza.

Zawarcie umowy najmu w formie pisemnej z datą pewną – warunki, jakie należy spełnić, aby nowy właściciel nie mógł wypowiedzieć Ci tej umowy

Art. 678 k.c. par. 2 mówi o tym, jakie warunki należy spełnić, aby zawarcie umowy najmu w formie pisemnej z datą pewną, ochroniło najemcę. Oprócz zawarcia tej konkretnej umowy musisz również zawrzeć ją na czas oznaczony, a Ty czyli musisz wejść w posiadanie lokalu zanim zostanie on sprzedany (wydanie przedmiotu najmu musi nastąpić przed datą zbycia nieruchomości).

Aby dowiedzieć się O czym jeszcze powinieneś pomyśleć w przypadku zawierania długoterminowej umowy najmu – odwiedź blog Wynajem powierzchni komercyjnej i zapoznaj się z artykułem Umowa najmu nieruchomości z datą pewną. Jak zabezpieczyć trwałość umowy najmu na wypadek sprzedaży nieruchomości.

📌

Po przeczytaniu „Umowa najmu, a sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy!”, zapraszamy również do lektury:

Czym jest przedsiębiorstwo w spadku?

Photo by chris robert on Unsplash

One thought on “Sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy! Umowa najmu z datą pewną”
  1. Możesz zastrzec prawo pierwokupu nieruchomości. I to jest coś, co warto zapamiętać. Wynajmujesz, czy dzierżawisz? Możesz nieruchomość zakupić.
    Antek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *