• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy! Umowa najmu z datą pewną

  Umowa najmu z datą pewną

  Umowa najmu z datą pewną pomoże Ci w spokojnym użytkowaniu nieruchomości, którą wykorzystujesz do swojej działalności.

  Załóżmy, że szukasz nieruchomości pod wynajem dla swojej działalności produkcyjnej. Znalazłeś miejsce idealne. Sprawdzasz księgi wieczyste, zweryfikowałeś, że lokum nie ma obciążeń. Odbyłeś rozmowę z geodetą i architektem. Wszystko jest w najlepszym porządku.

  Chcesz mieć gwarancję spokojnego użytkowania nieruchomości na 10 lat – w końcu musisz włożyć pieniądze i wysiłek w remont i dostosowanie budynku do Twojej działalności.

  Właściciele działki to małżeństwo z 10-letnim stażem, mają wspólność majątkową małżeńską. Na ten moment nie planują sprzedaży nieruchomości, jednak w dłuższej perspektywie jej nie wykluczają.

  Umowa najmu, a sprzedaż nieruchomości

  Zgodnie z art. 678 par. 1 k.c. w przypadku sprzedaży nieruchomości w trakcie trwania umowy najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Jednakże może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

  >>> Jak zgodnie z prawem przeprowadzić cold calling – przeczytaj artykuł: Cold calling – czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?

  Ustawowe terminy wypowiedzenia umowy najmu

  Czynsz płatny:

  • w czasie dłuższym niż miesiąc – najem można wypowiedzieć na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego
  • co miesiąc – najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego
  • w krótszych odstępach czasu – najem można wypowiedzieć na trzy dni naprzód
  • codziennie – najem można wypowiedzieć na jeden dzień naprzód.

  Nowy właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę najmu bez podania przyczyny.

  W jaki sposób możesz zabezpieczyć swoje interesy? – Umowa najmu z datą pewną

  Możesz zastrzec prawo pierwokupu nieruchomości.

  Natomiast niezależnie od prawa pierwokupu masz możliwość zawarcia umowy najmu w formie pisemnej z datą pewną, czyli w formie pisemnej z podpisami potwierdzonymi przez notariusza.

  >>> Sprawdź czy żądanie unieważnienia umowy frankowej może się przedawnić: Spłacony kredyt w CHF a pozew

  Zawarcie umowy najmu w formie pisemnej z datą pewną – warunki, jakie należy spełnić, aby nowy właściciel nie mógł wypowiedzieć Ci tej umowy

  Art. 678 k.c. par. 2 mówi o tym, jakie warunki należy spełnić, aby zawarcie umowy najmu w formie pisemnej z datą pewną, ochroniło najemcę. Oprócz zawarcia tej konkretnej umowy musisz również zawrzeć ją na czas oznaczony, a Ty czyli musisz wejść w posiadanie lokalu zanim zostanie on sprzedany (wydanie przedmiotu najmu musi nastąpić przed datą zbycia nieruchomości).

  Aby dowiedzieć się O czym jeszcze powinieneś pomyśleć w przypadku zawierania długoterminowej umowy najmu – odwiedź blog Wynajem powierzchni komercyjnej i zapoznaj się z artykułem Umowa najmu nieruchomości z datą pewną. Jak zabezpieczyć trwałość umowy najmu na wypadek sprzedaży nieruchomości.

  Photo by chris robert on Unsplash

  ***

  Czym jest przedsiębiorstwo w spadku?

  O „przedsiębiorstwie w spadku” mówimy wówczas, gdy po śmierci przedsiębiorcy składniki materialne (nieruchomości, urządzenia, towary) i składniki niematerialne (koncesje, patenty etc.), które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, przechodzą w zarząd zarządcy sukcesyjnego, jeśli został ustanowiony [Czytaj dalej…]

  One thought on “Sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy! Umowa najmu z datą pewną”
  1. Możesz zastrzec prawo pierwokupu nieruchomości. I to jest coś, co warto zapamiętać. Wynajmujesz, czy dzierżawisz? Możesz nieruchomość zakupić.
   Antek

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *