Czy możesz legalnie posiadać podróbkę markowej torebki? Próbki znanych marek. Co mi grozi za ich sprzedaż? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Torebka w pracy. Czyli temat podróbek od strony prawnej.
Sprzedaż podrobionych towarów w Polsce
W polskim prawie sprzedaż podrobionych towarów jest karalna. Mówimy o sytuacji, w której dana osoba przywozi np. podrabiane torebki znanej marki i sprzedaje je w internecie.
Wprowadzanie do obrotu rzeczy, które są oznakowane znakiem towarowym, do którego ta osoba nie ma praw, jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
>>> Kto musi się zarejestrować w bazie EUDAMED? Rejestracja do bazy EUDAMED – dla kogo i od kiedy obowiązkowa?
A jeśli taka sprzedaż jest źródłem stałego dochodu?
Jeśli sprzedawane podrobione towary są Twoim źródłem utrzymania lub stanowią znaczną wartość, wówczas kara będzie wyższa – jest to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.
Inne konsekwencje
Za sprzedaż podróbek grozi także odpowiedzialność na podstawie przepisów o nieuczciwej konkurencji.
Może pojawić się także odpowiedzialność finansowa wobec przedsiębiorcy sprzedającego oryginalne towary i ponoszącego szkodę.
>>> Którzy fizjoterapeuci muszą wypełnić obowiązek statystyczny? Obowiązek statystyczny dla fizjoterapeutów w 2022 roku
Sprzedaż a posiadanie
SN w uchwale z dnia 30 czerwca 2008 r., I KZP 8/08, stanął na stanowisku, że zachowanie nie polegające na wprowadzeniu do obrotu niepodrobionych towarów w rozumieniu art. 305 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej nie jest przestępstwem paserstwa, czyli zgodnie z aktualnym stanem prawnym kupowanie podróbek nie jest tym przestępstwem i nie jest zagrożone karą.
Jeśli jednak podrobiona rzecz będzie dowodem w postępowaniu karnym, może zostać skonfiskowana.
Warto jednak rozważyć, czy kupując nieoryginalne produkty, nie wspieramy w ten sposób nieuczciwej, nielegalnej działalności, mogącej wyzyskiwać ludzi.
Photo by Laura Chouette on Unsplash
***
Czym się różnią wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym – wywiad z mec. Dawidem Pantakiem, radcą prawnym
Dzisiejszym Gościem na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest pan mecenas Dawid Pantak. Radca prawny, który specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Pan Mecenas pomaga przedsiębiorcom w wygrywaniu przetargów.
Pana Mecenasa możecie znać jako autora bloga Odwołanie do KIO oraz podcastu Podcast Przetargowy
Zgodził się on opowiedzieć o tym, czym różnią się między sobą wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym. I dlaczego wielu przedsiębiorców ma problem z rozróżnieniem powyższych wartości [Czytaj dalej…]