• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Czym się różnią wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym – wywiad z mec. Dawidem Pantakiem, radcą prawnym

    Czym się różnią wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym

    Dzisiejszym Gościem na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest pan mecenas Dawid Pantak. Radca prawny, który specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Pan Mecenas pomaga przedsiębiorcom w wygrywaniu przetargów.

    Pana Mecenasa możecie znać jako autora bloga Odwołanie do KIO oraz podcastu Podcast Przetargowy 🙂

    Zgodził się on opowiedzieć o tym, czym różnią się między sobą wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym. I dlaczego wielu przedsiębiorców ma problem z rozróżnieniem powyższych wartości.

    Zapraszamy do przeczytania wywiadu z panem mec. Dawidem Pantakiem 🙂

    ***

    Redakcja: Co to jest wartość zamówienia i wedle jakich reguł się ją ustala?

    mec. Dawid Pantak – Czym się różnią wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym Dawid Pantak: Wartość zamówienia jest to szacunek zamawiającego. Przed rozpoczęciem postępowania przetargowego zamawiający szacuje, ile jego zdaniem będzie wynosić wynagrodzenie wykonawcy, który przetarg wygra. Co jest bardzo istotne, przepisy stanowią, że ten szacunek zamawiający musi dokonać z należytą starannością.

    Warto pamiętać, że przy ustalaniu wartości zamówienia nie bierzemy pod uwagę podatku od towarów i usług.

    Reguły ustalania wartości zamówienia są inne w przypadku dostaw i usług, a inne w przypadku robót budowlanych.

    W przypadku dostaw i usług przepisy nie określają żadnej szczegółowej metody. W praktyce dokonuje się tego poprzez rozeznanie rynku lub odniesienie się do poprzednio przeprowadzonych przetargów.

    Natomiast w przypadku robót budowlanych normy prawne są już bardziej konkretne. Zamawiający musi sporządzić kosztorys inwestorski (w przypadku formuły „wybuduj”) lub planowane koszty prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych (w przypadku formuły „zaprojektuj i wybuduj”).

    Czym jest kwota przeznaczona na finansowanie?

    Kwota przeznaczona na sfinansowanie to z kolei maksymalny budżet, na jaki może sobie pozwolić zamawiający.

    Jeżeli cena najkorzystniejszej oferty przekroczy ten budżet, to zamawiający ma prawo unieważnić postępowanie przetargowe. Dzięki kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamawiający może więc ustalić maksymalny limit wydatków.

    Dzięki temu ma gwarancję, że koszty, które będzie musiał ponieść, nie przekroczą określonego pułapu.

    Kiedy otrzymuje się wezwanie do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny?

    Zgodnie z przepisem zamawiający musi żądać od wykonawców wyjaśnień zaoferowanej ceny, w przypadku gdy cena (lub jej istotna część składowa):

    • Wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia.
    • Budzą wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów.

    Zdaje sobie sprawę, że te regulacje są nieostre. Dla jednej osoby konkretna cena będzie rażąco niska, a dla innej wręcz przeciwnie.

    Na szczęście poza tymi ogólnymi zasadami zamawiający ma również obowiązek wezwać wykonawcę do wyjaśnień, w przypadku gdy zostaną przekroczone pewne mierzalne wartości.

    W jaki sposób oblicza się czy cena jest rażąco niska?

    Istnieją przypadki, w których można „zero-jedynkowo” zweryfikować, czy dany wykonawca powinien zostać wezwany do wyjaśnień rażąco niskiej ceny.

    Są to następujące przypadki:

    • W przypadku gdy cena całkowita oferty złożonej w terminie jest niższa o co najmniej 30% od wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług, ustalonej przed wszczęciem postępowania.
    • W przypadku gdy cena całkowita oferty złożonej w terminie jest niższa o co najmniej 30% od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert niepodlegających odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 1 i 10.

    Dlaczego tak często wartość zamówienia mylona jest z kwotą przeznaczoną na sfinansowanie?

    Wielu przedsiębiorców uważa, że kwota, którą zamawiający podaje przed otwarciem ofert, to jest wartość zamówienia. Tymczasem przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a nie wartość zamówienia.

    Błąd wynika z tego, że zdarza się, że zamawiający podają jedną kwotę – i jako wartość zamówienia, i jako kwotę, jaką zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

    Ale musimy pamiętać, że nie jest to reguła! W każdym przypadku trzeba to oddzielnie sprawdzić.

    Ponadto, niezrozumienie może wynikać z faktu, że kwota przeznaczona na sfinansowanie jest podawana oficjalnie przed otwarciem ofert. Każdy może się więc z nią zapoznać. Z kolei wartość zamówienia wynika z protokołu postępowania, który nie jest wysyłany z urzędu. Żeby otrzymać protokół, to przedsiębiorca musi wcześniej wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

    Dziękujemy za rozmowę!

    ***

    Serdecznie dziękujemy panu mec. Dawidowi Pantakowi za rozmowę! I zapraszamy jeszcze raz do odwiedzin jego bloga oraz do słuchania Podcastu Przetargowego!

    📌

    Po przeczytaniu „Czym się różnią wartość zamówienia i kwota przeznaczona na finansowanie w postępowaniu przetargowym – wywiad z mec. Dawidem Pantakiem, radcą prawnym”, zapraszamy również do lektury:

    Likwidacja spółki z o.o. – wywiad z mec. Anetą Kułakowską, radcą prawnym

    Zasada jawności w prawie zamówień publicznych – wywiad z mec. Bartoszem Majdą, adwokatem

     

    Photo by Piotr Łaskawski on Unsplash

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *