• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Jak stworzyć firmę spółki?

  Jeżeli myślisz o założeniu spółki akcyjnej, to będziesz musiał przemyśleć jej nazwę, którą będziesz posługiwać się w obrocie gospodarczym. Zastanawiasz się jak stworzyć firmę spółki, przeczytaj poniższy artykuł.

  W jaki sposób nadawać nazwę spółce akcyjnej?

  Firma spółki może być dowolna. Może się składać z imienia i nazwiska, z imion i nazwisk akcjonariuszy, z pseudonimu, nazwy fantazyjnej, słów zagranicznych.

  Musisz tylko pamiętać, że do nazwy trzeba dodać końcówkę spółka akcyjna (S.A.) i to sformułowanie zawsze musi być po polsku.

  >>> W czym może Ci pomóc rzecznik patentowy?

  Obowiązkowe sformułowania w firmie spółki dla określonych branż

  Pamiętaj, że niektóre branże mają obowiązek umieszczania pewnych sformułowań w swoich nazwach.

  Dla przykładu posługiwanie się słowem „bank” jest wymagane przez spółki akcyjne, które są bankami, zaś „Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych” do firmy spółki dopisze spółka zarządzająca funduszem inwestycyjnym.

  Gdy firma przekształci się w spółkę

  W przypadku, gdy dokonujesz przekształcenia swojego dotychczasowego przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną i zmieniasz jego nazwę – musi to być widoczne dla kontrahentów.

  >>> Dropshipping umożliwia sprzedaż dziesiątek czy setek tysięcy towarów bez posiadania magazynu. Sprawdź na czym polega i jak wygląda stanowisko organów podatkowych w sprawie dropshippingu: Jak rozliczyć dropshipping w VAT

  Jeśli do tej pory działałeś jako „Transport Paweł Nowak”, a teraz zamieniasz to na „Transusługi S.A.”, to dawną nazwę musisz podawać w nawiasie jeszcze przez rok np. „Transusługi S.A. (dawniej Transport Paweł Nowak”.

  Jeśli nie zmieniasz swojej nazwy to musisz jedynie pamiętać o dopisku spółka akcyjna (S.A.).

  O tym, co zrobić, żeby firma nie wprowadzała w błąd przeczytasz w artykule Co to jest firma spółki? na blogu Jak założyć spółkę akcyjną.

  Photo by Amy Hirschi on Unsplash

  ***

  Aport przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej

  Aport przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej jest jedną z trzech możliwości prowadzenia działalności w formie spółki akcyjnej.

  Dwa pozostałe to: założenie spółki od zera lub przekształcenie w spółkę akcyjną.

  O czym musisz pamiętać dokonując aportu przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej? [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *