Zlecasz grafikowi wykonanie dla Ciebie logo firmy. Czy i jak możesz sprawdzić to, czy logo nie narusza czyichś praw autorskich?
Czy mogę otrzymać opinię prawną o nie naruszaniu praw autorskich?
Nie ma możliwości, aby prawnik przygotował dla Ciebie opinię prawną, w której stwierdzi, że Twoje logo firmowe nie narusza praw żadnej innej osoby.
Ochrona z mocy ustawy
Jeśli chodzi o prawo autorskie, ochrona wynikająca z tego prawa jest przyznawana z mocy ustawy. Nie wymaga rejestracji, tak jak w przypadku znaków towarowych. Nawet niedokończone utwory podlegają ochronie, np. wstępne projekty graficzne.
Z tego powodu nie ma możliwości sprawdzenia, pod kątem plagiatu, każdej grafiki na świecie, która już powstała.
>>> Spółka z o.o. to po jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) najpopularniejsza forma prowadzenia działalności. Dlaczego tylu przedsiębiorców wybiera ten rodzaj biznesu? – przeczytaj w artykule: Spółka z o.o. – dlaczego warto ja założyć?
Jak zweryfikować, czy wykonane dla Ciebie logo firmy nie jest plagiatem – narzędzia
Jednym z narzędzi, które mogą okazać się pomocne w weryfikacji grafiki, jest darmowe narzędzie wyszukiwania po grafice od Google.
Należy jednak pamiętać, że wyszukiwanie obejmuje tylko grafiki dotychczas opublikowane w internecie.
Czy wykonane dla Ciebie logo firmy nie jest plagiatem – znak towarowy
Możesz swoje logo firmowe chronić jako znak towarowy, rejestrując je w Urzędzie Patentowym.
Musi ono różnić się od znaków już wcześniej zarejestrowanych. Nie może wywoływać niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd.
>>> W czym może Ci pomóc rzecznik patentowy?
Jeśli podobne logo było używane w innej branży czy działalności niż Twoja, to nie znaki towarowe nie zostaną uznane za kolizyjne.
Pamiętaj jednak, że logo firmowe nie może naruszać prawa autorskiego, wówczas nie zostanie zarejestrowane, a jeśli tak się stało – może być to podstawa do unieważnienia znaku towarowego.
Czy mogę sprawdzić bazy urzędów patentowych?
Teoretycznie możesz poszukiwać w bazach urzędów patentowych zarejestrowanych już znaków towarowych. Jednak w praktyce nie ma możliwości, aby tego dokonać, ze względu na ogromną liczbę znaków zarejestrowanych dotąd na świecie.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?
Photo by Moritz Mentges on Unsplash
***
Podróbki znanych marek. Czy są legalne?
Czy możesz legalnie posiadać podróbkę markowej torebki? Próbki znanych marek. Co mi grozi za ich sprzedaż? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Torebka w pracy. Czyli temat podróbek od strony prawnej.
W polskim prawie sprzedaż podrobionych towarów jest karalna. Mówimy o sytuacji, w której dana osoba przywozi np. podrabiane torebki znanej marki i sprzedaje je w internecie [Czytaj dalej…]