• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Spółka z o.o. – dlaczego warto ja założyć?

    Spółka z o.o. – dlaczego warto ja założyć

    Spółka z o.o. to po jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) najpopularniejsza forma prowadzenia działalności. Dlaczego tylu przedsiębiorców wybiera ten rodzaj biznesu? – o tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

    Kiedy powstaje spółka z o.o.?

    Powstaje ona w momencie podpisania umowy spółki, czyli zanim zostanie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Do czasu rejestracji spółki z o.o. w KRS mówimy o spółce w organizacji.

    Osoba prawna

    Spółki z o.o.  z punktu widzenia prawa są osobami prawnymi, ich działania są uregulowane w kodeksie spółek handlowych. W sensie prawnym Twoja spółka z o.o. i Ty jesteście odrębnymi podmiotami prawa. Stąd nazwa „z ograniczoną odpowiedzialnością”.

    Zasadniczo wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

    Spółka z o.o., jako, że posiada odrębną podmiotowość, posiada własny majątek. Wszystko, co spółka nabywa podczas działalności formalnie należy do niej, nie do jej wspólników.

    >>> 3 praktyczne wskazówki jak sporządzić i podpisać sprawozdania finansowe tak, aby przejść przez system internetowy bez żadnego problemu

    W przypadku pojawienia się długów, także należą one wyłącznie do spółki z o.o., a nie do wspólników.

    Zobowiązania spółki są zobowiązaniami spółki, nie jej wspólników.

    Własna spółka z o.o. to niejednokrotnie narzędzie do optymalizacji kosztów prowadzenia biznesu. Możesz zawierać z nią bowiem różne umowy – np. najmu.

    Nie ma także przeszkód, abyś jako JDG świadczył usługi na rzecz spółki i otrzymywał za to zapłatę.

    Spółka kapitałowa

    Spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych. W tego typu spółkach najważniejszy jest substrat kapitałowy. W tym wkłady wnoszone do spółki oraz udziały uzyskane w zamian za wnoszone do spółki wkłady.

    >>> Jak zgodnie z prawem przeprowadzić cold calling – przeczytaj artykuł: Cold calling – czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?

    Zazwyczaj spółki kapitałowe lepiej sprawdzają się w przypadku większej ilości wspólników. Jednakże taki typ spółki możesz założyć sam. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze będzie się to po prostu opłacać.

    Decyzje podejmowane w spółkach z o.o. zapadają najczęściej większością głosów. Im posiadasz więcej udziałów, tym siła Twojego głosu jest większa.

    Główne organy

    Najważniejszymi organami spółki z o.o. są zarząd i zgromadzenie wspólników.

    Zarząd to organ reprezentujący spółki kapitałowe, a do takich przecież należy spółka z o.o. Reprezentuje on spółkę na zewnątrz, np. podczas zawierania umów. Pełni funkcję wykonawczą.

    W zarządzie spółki z o.o. mogą zasiadać wspólnicy, ale także można do niego powołać osoby spoza grupy wspólników np. wyspecjalizowanych menedżerów.

    >>> Poznaj kluczowe kroki, dzięki którym przygotujesz się do postępowania o zatwierdzenie układu

    Zgromadzenie wspólników można nazwać najwyższą władzą w spółce. Tworzą je wszyscy udziałowcy. Zarząd ma obowiązek wykonać decyzje zapadające na zgromadzeniu wspólników.

    Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu spółki z o.o. zapoznaj się z blogiem Odpowiedzialność zarządu. Jego lekturę rozpocznij od artykułu o tytule Czym jest spółka z o.o.? Dlaczego warto ją założyć?

    Photo by Nastuh Abootalebi on Unsplash

    ***

    Na czym polega reprezentowanie spółki akcyjnej?

    W tym wpisie zarysujemy na czym polega reprezentowanie spółki akcyjnej i kto może to robić. Odpowiemy także na pytania jak sprawdzić czy ktoś należy do zarządu i czy zarząd może upoważnić inne osoby.

    Rolą spółek akcyjnych jako aktywnego podmiotu obrotu gospodarczego jest występowanie podczas negocjacji czy jako strony umów. W trakcie tych czynności spółki są reprezentowane przez odpowiednio umocowane osoby [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *