Najlepsza forma prawna dla podmiotu leczniczego. Podmiot leczniczy można założyć w jednej z kilku form prawnych – która struktura prawna będzie najlepsza?
Plusy i minusy jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest strukturą prostą, najtańszą. Zarejestrujesz ją szybko i bez kosztów – nie musisz wnosić żadnego kapitału.
W JDG wybierzesz dla siebie dogodną formę opodatkowania i skorzystasz z uproszczonej księgowości.
Największą wadą dla prowadzenia podmiotu leczniczego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że będziesz odpowiadać własnym majątkiem za wszelkie zobowiązania podmiotu leczniczego.
>>> Co należy wziąć pod uwagę zakładając podmiot leczniczy?
A co ze spółką cywilną?
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, jest tylko umową – stronami umowy są wspólnicy, odpowiadają oni solidarnie za wszelkie zobowiązania.
Cywilna spółka, podobnie jak jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest najlepszym wyborem dla lekarzy, którzy chcą udzielać świadczeń w ramach kontraktu w NFZ w swoim nowo zakładanym podmiocie leczniczym.
Spółka jawna a podmiot leczniczy
Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem prawnym, odpowiada swoim majątkiem spółki za długi.
Odpowiedzialność wspólników pojawia się wtedy, gdy majątek spółki nie zaspokoi ewentualnych zobowiązań. Spółka jawna jest więc bezpieczniejszą opcją, niż spółka cywilna.
>>> Sprawdź podcasty dla branży medycznej tworzone przez prawników
Założenie spółki jawnej jest tanie i proste – gdy wystarczają Ci standardowe postanowienia w umowie spółki, nie musisz udać się do notariusza by ja założyć, lecz zarejestrujesz spółkę jawną za pośrednictwem systemu s24.
Spółka jawna nie wymaga pełnej księgowości i składania corocznych sprawozdań finansowych do KRS, dlatego uważa się, że jest prosta w prowadzeniu.
Jeżeli zostaniesz wspólnikiem spółki jawnej musisz odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Spółka partnerska
Do spółki partnerskiej stosuje się te same zasady, co do spółki jawnej.
>>> Jakie etapy czekają osobę, która dokonuje przekształcenia indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy? – wywiad z mec. Marcinem Bartyńskim
Spółka partnerska może być jednak zawiązywana wyłącznie w celu wykonywania określonych wolnych zawodów, takich jak: tłumacz przysięgły, rzeczoznawca majątkowy, rzecznik patentowy, radca prawny, fizjoterapeuta, położna, pielęgniarka, notariusz, lekarz weterynarii, lekarz dentysta, lekarz, księgowy, doradca inwestycyjny, makler papierów wartościowych, doradca podatkowy, broker ubezpieczeniowy, biegły rewident, inżynier budownictwa, architekt, aptekarz, adwokat.
Jeśli nie posiadasz prawa do wykonywania tych zawodów, lub nie ma go Twój przyszły wspólnik – nie możecie założyć spółki partnerskiej.
Największym plusem spółki partnerskiej, jest to, że jako partner nie ponosisz odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z działań pozostałych partnerów oraz będące następstwem działań lub zaniechań personelu podlegającego kierownictwu innego partnera.
Podmiot leczniczy w formie spółki z o.o.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardziej skomplikowane niż w przypadku wcześniejszych form działalności. Natomiast jest to jedna z najlepszych struktur prawnych do prowadzenia biznesu. Najważniejszą zaletą prowadzenia podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników wyłącznie do wartości wniesionego wkładu.
>>> W jakim celu wdrożono EUDAMED? Rejestracja do bazy EUDAMED – dla kogo i od kiedy obowiązkowa?
Wysokość minimalnego kapitału zakładowego dla tej spółki wynosi 5 tys. złotych.
W przypadku spółki z o.o. musisz prowadzić pełną księgowość.
Przedsiębiorcy często narzekają na sformalizowanie i „podwójne” opodatkowanie zysku, czyli na wysokie koszty prowadzenie spółki z o.o. Zaś z drugiej strony spółka z o.o. to elastyczne kształtowanie struktury udziałowej. Łatwe modyfikacje w przypadku zmian np. w pozyskaniu inwestora czy w składzie wspólników.
Zastanawiasz się jaka forma prawna będzie najlepsza dla Twojej placówki medycznej – przeczytaj artykuł Forma prawna podmiotu leczniczego. Jaką wybrać?, znajdziesz go na blogu Prawo dla zdrowia.
Photo by Cdn Pages on Unsplash
***
Jakie podmioty biorą udział w obrocie wyrobami medycznymi
Określenie roli podmiotu jaki bierze udział w obrocie wyrobami medycznymi nie zawsze jest prostym zadaniem.
Jest natomiast jednym z najważniejszych zadań – bez tego nie określisz zakresu obowiązków, jaki będziesz musiał spełniać.
A błąd w tej materii może Cię wiele kosztować – nowa ustawa o wyrobach medycznych z kwietnia 2022 roku wprowadziła kary administracyjne. Możesz zapłacić aż 5 000 000 zł za niewypełnienie obowiązków, które na Tobie ciążą [Czytaj dalej…]