Przekształcenie indywidualnych praktyk lekarskich w podmiot leczniczy niesie za sobą dwa ogromne plusy – podmiot leczniczy posiada możliwość zatrudniania innych lekarzy oraz może zawierać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
Wybór formy działalności
Cały proces należy rozpocząć od wyboru formy działalności.
Nasze możliwości to, między innymi, jednoosobową działalność gospodarcza, którą rejestrujemy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i podmioty, które należy zapisać do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) – spółka partnerska, spółka cywilna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
>>> Spółka z o.o. to po jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) najpopularniejsza forma prowadzenia działalności. Dlaczego tylu przedsiębiorców wybiera ten rodzaj biznesu? – przeczytaj w artykule: Spółka z o.o. – dlaczego warto ja założyć?
Co należy wziąć pod uwagę zakładając podmiot leczniczy?
Typując formę działalności przyszłego podmiotu leczniczego należy zadać sobie następujące pytania –
CZY:
- będziesz zatrudniać innych lekarzy?
- niezależnie od podmiotu leczniczego będziesz prowadzić praktykę lekarską?
- oprócz swojego podmiotu leczniczego zatrudnisz się również w innym podmiocie leczniczym?
- zamierzasz kiedyś współpracować także z innymi osobami?
O czym jeszcze należy pomyśleć przekształcając indywidualną praktykę lekarską?
Ustalenie formy działalności to dopiero początek rozterek związanych z przekształceniem indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy.
>>> Kto musi się zarejestrować do bazy EUDAMED? Przeczytaj artykuł: Rejestracja do bazy EUDAMED – dla kogo i od kiedy obowiązkowa?
W dalszej kolejności należy przemyśleć i zaplanować kwestie wyboru lokalu i polisy OC.
Następnie wykonaj wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz rejestrację do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO).
Nie możesz także zapomnieć o dokumentacji RODO.
O tych wszystkich zagadnieniach przeczytasz na blogu Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. w artykule Przekształcenie indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy.
Photo by National Cancer Institute on Unsplash
***
Zakaz podwójnego kontraktowania i związane z nim ograniczenia
Załóżmy, że pracujesz w szpitalu lub przychodni, które mają kontrakt z NFZ. Jesteś lekarzem, pielęgniarką, położną, inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem.
Planujesz otworzenie podmiotu leczniczego, w ramach którego będziesz udzielać świadczeń „na fundusz” – czy możesz to zrobić? Tak, ale będziesz mieć ograniczone pole manewru jeśli chodzi o wybór formy prawnej dla takiego podmiotu [Czytaj dalej…]