• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Do 2 sierpnia 2022 roku wdrożenie w Polsce dyrektywy work-life balance!

    Dyrektywa work-life balance

    Dyrektywa UE 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 roku to tzw. dyrektywa work-life balance. Jej pełna nazwa to Dyrektywa w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

    Ma zostać wdrożona w Polsce do 2 sierpnia 2022 roku i dotyczy wspierania równości kobiet i mężczyzn w odniesieniu do ich praw na rynku pracy.

    Dyrektywa work-life balance – geneza

    Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym jest ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców i opiekunów.

    Częste są sytuacje, gdy podopieczni lub krewni są chorzy lub niesamodzielni – najczęściej opieką nad nimi zajmują się kobiety i zaniedbują lub wycofują się z życia zawodowego.

    Ważnym problemem jest również starzenie się społeczeństwa.

    >>> Zaspokajanie kosztów utrzymania domu to podstawowy obwiązek zaspokajający potrzeby rodziny. Przeczytaj artykuł: Który małżonek ponosi koszty utrzymania domu

    Ustawodawca europejski zwrócił uwagę na powyższe problemy i wprowadził dyrektywę, która ma zapewnić dodatkową ochronę pracowników w celu pogodzenia życia prywatnego i zawodowego.

    Założenia dyrektywy work-life balance

    Urlop rodzicielski

    Państwa członkowskie muszą zapewnić pracownikowi urlop rodzicielski w wymiarze 4 miesięcy do wykorzystania przed osiągnięciem przez dziecko wieku 8 lat.

    Co ważne 2 miesiące mają przysługiwać jednemu i drugiemu rodzicowi, i te 2 miesiące nie mogą zostać przeniesione z jednego rodzica na drugiego

    Elastyczna organizacja pracy

    Unijny prawodawca nakazał, aby pracownicy posiadający dziecko do lat 8. (rodzice i opiekunowie), mieli prawo do wystąpienia z wnioskiem o elastyczną organizację pracy, aby móc sprawować opiekę nad dzieckiem.

    Chodzi tu o takie rozwiązania jak: zmniejszenie wymiary czasu pracy, elastyczny rozkład czasu pracy czy możliwość pracy zdalnej.

    >>> Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek kiedy warto wziąć ślub?

    Możliwość wystąpienia z wnioskiem przez rodzica zależeć ma od stażu pracy lub wcześniejszego okresu pracy.

    Urlop opiekuńczy

    5 dni urlopu opiekuńczego w roku, który ma przysługiwać nie tylko na dzieci, lecz także nad krewnym lub osoba zamieszkująca w tym samym gospodarstwie domowym z pracownikiem

    Czas wolny od pracy z powodu siły wyższej

    Każdy pracownik ma posiadać prawo do wolnego z powodu siły wyższej – chorobą czy wypadkiem najbliższych.

    Zapraszamy do lektury bloga Global Mobility & HR. Znajdziesz tam informacje o zmianach przepisów oraz aktualnej interpretacji organów i sądów administracyjnych dotyczących zatrudniania oraz legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

    Zacznij od artykułu Dyrektywa work-life balance.

    Photo by Christophe Hautier on Unsplash

    ***

    Praca zdalna a mobbing

    Czy można doświadczyć mobbingu podczas pracy zdalnej? Oczywiście. Na mobbing, niestety, narażony jest każdy. Niezależnie od miejsca, w którym pracuje.

    Na mobbing narażony jest każdy

    Gdzie najczęściej dochodzi do mobbingu? Na korytarzach zakładu pracy, w gabinecie dyrektora, w miejscach socjalnych lub w pokoju pracy [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *