• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Zadośćuczynienie za krzywdę za kolizję lub wypadek

    Zadośćuczynienie za krzywdę za kolizję lub wypadek

    W dzisiejszym wpisie zarysujemy temat zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną kolizją lub wypadkiem drogowym. Zaczniemy od tego czym w ogóle jest zadośćuczynienie za krzywdę.

    Zadośćuczynienie za krzywdę

    To rodzaj świadczenia odszkodowawczego. Celem zadośćuczynienia jest wynagrodzenie krzywdy będącej skutkiem zdarzenia drogowego.

    Roszczenie to przysługuje uczestnikowi zdarzenia, który w jego następstwie doznał rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała.

    Ustawodawca określa zadośćuczynienie jako sumę pieniędzy odpowiednią w stosunku do rozmiaru krzywdy, której doświadczył poszkodowany. Tak kwota powinna uwzględniać zarówno krzywdę powstałą podczas zdarzenia drogowego, tę istniejącą w dacie orzekania oraz tę, którą będzie odczuwać w przyszłości.

    Jednakże w przepisach kodeksu cywilnego nie znajdziesz wskaźników/czynników w oparciu o które sąd ustali, jaka kwota zadośćuczynienia będzie adekwatna w stosunku do doznanej krzywdy.

    >>> Jak zgodnie z prawem przeprowadzić cold calling – przeczytaj artykuł: Cold calling – czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?

    Jak ustalić sumę zadośćuczynienia za krzywdę

    Wskaźniki/czynniki te są opisane w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych i należą do nich m.in.:

    • rodzaj rozstroju zdrowia czy uszkodzenia ciała
    • charakter uszkodzeń lub rozstroju zdrowia, to, czy są odwracalne
    • przebieg i długotrwałość procesu leczenia
    • wiek poszkodowanego
    • rokowania na przyszłość poszkodowanego
    • poczucie bezradności oraz nieprzydatności społecznej
    • utrata perspektyw na przyszłość
    • stopa życiowa społeczeństwa, w którym funkcjonuje poszkodowany
    • pomocniczo procentowy stopień uszczerbku na zdrowiu.

    >>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie

    Indywidualizacja kwoty zadośćuczynienia za krzywdę

    Suma zadośćuczynienia za krzywdę zależeć będzie od charakterystyki konkretnego przypadku. Inaczej będą „wyceniane” stłuczenia, czy skręcenia, inaczej poważne wypadki w wyniku których ludzie tracą władzę w nogach.

    Inne zadośćuczynienie za niedowład kończyny górnej będzie dotyczyło 70-letniego seniora, który już wcześniej cierpiał na zaburzenia sprawności kończyn górnych. Inne dla 30-letniego glazurnika, który w wyniku wypadku doznał takiego samego niedowładu.

    Nie tylko indywidualne cechy osobiste, ale również osobowościowe poszkodowanego mają wpływ na wysokość zadośćuczynienia za krzywdę.

    Procentowy uszczerbek na zdrowiu

    Można rzec, że procentowy uszczerbek na zdrowiu to temat problematyczny. Z jednej strony jest on czynnikiem pomocniczym – i w ten sposób powinien być traktowany. Z drugiej praktyka pokazuje, że pełnomocnicy, jak i sędziowie często traktują „uzyskane” procenty jako coś świętego. Twierdzą, że skoro procentowy uszczerbek na zdrowiu nie został wskazany, to nie ma krzywdy zasługującej na rekompensatę.

    >>> Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu i środków odurzających u kierowcy? Sprawdź w artykule: Jazda pod wpływem

    Z uwagi na indywidualizację kwoty zadośćuczynienia za krzywdę i problematyczny procentowy wskaźnik uszczerbku na zdrowiu zalecamy pomoc adwokata w sprawach o zadośćuczynienie o krzywdę.

    Chcesz dowiedzieć się więcej o zadośćuczynieniu? Czytaj blog Odszkodowania motoryzacyjne! Zacznij od lektury artykułu o tytule Zadośćuczynienie za krzywdę – czyli o odpowiedniej sumie pieniężnej dla uczestnika zdarzenia drogowego.

    Photo by Viktor Bystrov on Unsplash

    ***

    Odszkodowanie za kolizję z psem

    Dziś pochylimy się nad sprawą kolizji samochodowej, w której uczestniczył… pies.

    Czy kierowca auta dostał odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku zderzenia?

    Przypadek pana Kowalskiego – kolizja z psem

    14 maja 2015 roku, w godzinach porannych, pan Kowalski przejeżdżał swoim samochodem osobowym przez jedną ze wsi w Polsce [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *