Aktualny stan prawny
Poza kilkoma wyjątkami, takimi jak dania z owocami morza czy napoje gazowane, do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56) stosuje się 8% stawkę podatku VAT.
Podstawę prawną znajdziesz w art. 41 ust. 12f ustawy o podatku VAT.
Spór o stawkę VAT w daniach na wynos i z dowozem
W 2016 r. Minister Finansów wydał ogólną interpretację prawa podatkowego, zmieniającą praktykę w zakresie stosowania przez restauracje świadczące usługi na wynoś i z dowozem stawki VAT.
>>> Dropshipping umożliwia sprzedaż dziesiątek czy setek tysięcy towarów bez posiadania magazynu. Sprawdź na czym polega i jak wygląda stanowisko organów podatkowych w sprawie dropshippingu: Jak rozliczyć dropshipping w VAT
Zgodnie z interpretacją stosowanie preferencyjnej stawki 5% podatku VAT może dotyczyć tylko gotowe posiłki i dania (pakowane próżniowo, z etykietą, nie nadające się od razu do spożycia). Dania sprzedawane na wynoś i z dowozem powinny być opodatkowane stawką 8%.
Wyrok TSUE
Interpretacja Ministra Finansów z 2016 r. Doprowadziła do wielu sporów sądowych, które zostały zawieszone do czasu wydania wyroku przez TSUE, przez pytanie prejudycjalne NSA.
Dnia 22 kwietnia 2021 r. TSUE wskazał w wyroku: „Sprzedaż dań w lokalach gastronomicznych szybkiej obsługi, które kupujący zamierza wziąć na wynoś, podlegała w czasie, którego dotyczyła sprawa, 5% stawce podatku VAT. Taki zakup nie jest usługą restauracyjną, ponieważ klient rezygnuje z korzystania z infrastruktury lokalu (…)”.
>>> Czy deweloper ma prawo do minimalnej zmiany metrażu Twojego mieszkania?
TSUE przyznał racje podatnikom, jednak wyrok dotyczył okresu przed wprowadzonymi przez ustawodawcę zmianami.
Od 1 lipca 2021 r., mimo wyroku TSUE, wszelkie usługi związane z wyżywieniem, w tym również realizowane na wynos czy w dostawie, podlegają opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.
Więcej na ten temat znajdziesz na blogu Przepis na gastronomię.
Photo by Erik Mclean on Unsplash
***
23% VAT nie tylko dla owoców morza
Najwyższa stawka 23% VAT dotyczy także dań z owocami morza. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nie tylko owoce morza – podatki w gastronomii.
Od kiedy obowiązują zmiany?
Od 1 lipca 2020 r. Owoce morza w Polsce opodatkowane są 23% stawką podatku VAT.
Wprowadzenie nowej matrycy VAT miało na celu ujednolicenie stawek VAT [Czytaj dalej…]