Z dzisiejszego wpisu dowiesz się w jaki sposób powstaje zaległy urlop pracownika, czy możesz zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu oraz kiedy jako pracodawca nie musisz wpłacać ekwiwalentu za urlop pracownika.
Kiedy powstaje zaległy urlop pracownika
W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok do 31 grudnia, to z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się zaległym urlopem.
Zgodnie z przepisami możesz udzielić pracownikowi urlopu w późniejszym terminie – art. 168 Kodeksu pracy wskazuje, że ostateczny termin udzielenia urlopu wypoczynkowego za rok poprzedni mija 30 września roku następnego.
Dzień 30 września może być pierwszym dniem udzielonego urlopu!
Czy możesz zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu?
Tak!
Martwisz się, że nie porozumiałeś się z pracownikiem co do terminu urlopu – jest wyjście z tej sytuacji!
>>> Czy znasz wyjątkowe prawnicze podcasty tworzone przez kobiety?
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego jako pracodawca możesz wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody – mówi o tym wyrok SN z 25 stycznia 2005 roku o sygn.. akt I PK 124/05.
Musisz uczynić to w formie pisemnej.
Ekwiwalent za urlop pracownika – kiedy jako pracodawca nie musisz go wypłacać?
Pamiętaj o tym, że ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop przysługuje jedynie w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Ustawodawca przewidział jednak jedną sytuację, w której dopuszcza niewypłacenie pracownikowi ekwiwalentu za zaległy urlop, w sytuacji gdy pracodawca nie może wysłać na urlop pracownika.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Anetą Kułakowską o likwidacji spółki z o.o.
Jest to możliwe w sytuacji, gdy sam pracownik umówi się z pracodawcą, że po zawarciu nowej umowy o pracy z tym samym pracodawcą, wykorzysta zaległy urlop bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.
Odpowiedzialność członka zarządu i rady nadzorczej
Zapoznaj się z blogiem prowadzonym przez radcę prawnego Monikę Drab, która specjalizuje się w doradztwie i ochronie prawnej członków zarządów w zakresie ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i finansowej.
Pani Monika Drab prowadzi również sklep, w którym znajdziesz pomocne dla Ciebie dokumenty i usługi, w tym e-book o mobbingu: Mobbing – Co to?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami blogowymi napisanymi przez panią mecenas:
- Odpowiedzialność zarządu za zaległe urlopy, czyli jak zaoszczędzić 30 tys. zł
- Zmiany w Kodeksie Pracy 2023 – za ich wdrożenie w firmach odpowiada Zarząd
- To tylko „konstruktywna krytyka”… Odpowiedzialność zarządu za mobbing w pracy. Ważne zmiany!
Zdjęcie dodane przez Snapwire pochodzi z Pexels
***
Na czym polega mobbing w pracy? – wywiad z mec. Moniką Drab
Gościem wywiadu na łamach portalu Prawo i Gospodarka jest mecenas Monika Drab. Radca prawny, która posiada doświadczenie m. in. w doradztwie i ochronie prawnej członków zarządów w zakresie ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i finansowej.
Panią Mecenas możecie znać jako autorkę bloga Odpowiedzialność członka zarządu i rady nadzorczej.
Dziś zaś zgodziła się opowiedzieć nam o tym na czym polega mobbing w pracy i co możesz zrobić, gdy jesteś ofiarą mobbingu [Czytaj dalej…]