• niedz.. mar 23rd, 2025

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Co jest korzystniejsze: dział spadku czy zasiedzenie spadku?

    Zasiedzenie to instytucja prawna, która pozwala na nabycie własności rzeczy, w tym nieruchomości, przez jej długotrwałe posiadanie. W praktyce może to budzić wiele pytań, zwłaszcza w kontekście spadków.

    Czy spadkobierca może zasiedzieć nieruchomość należącą do masy spadkowej? Jakie warunki musi spełnić? A co w sytuacji, gdy o zasiedzenie ubiega się osoba trzecia?

    W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest zasiedzenie spadku, jakie są jego przesłanki oraz jak wygląda procedura dochodzenia tego prawa – zarówno przez spadkobierców, jak i osoby spoza kręgu spadkobierców.

    Co to jest zasiedzenie spadku?

    Zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego:

    1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze
    2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

    Innymi słowy, zasiedzenie polega na bezpłatnym nabyciu własności rzeczy (w tym nieruchomości) na skutek jej posiadania samoistnego przez przewidziany prawem okres czasu.

    Zdarza się, że jeden ze spadkobierców zgłasza pretensje o zasiedzenie udziału innego spadkobiercy w spadkowej nieruchomości. Jeżeli faktycznie istnieją przesłanki do stwierdzenia zasiedzenia takiego zasiedzenia, pojawia się pytanie, jak wówczas powinna wyglądać procedura?

    Zasiedzenie spadku czy dział spadku? Wybór postępowania

    Alternatywa, która kryje się za tym pytaniem, jest w pewnym sensie alternatywą pozorną.

    Jeżeli pretensje o nabycie takiej nieruchomości przez zasiedzenie udziałów w całości spadku zgłasza jeden ze spadkobierców, to żądanie takie powinien zgłosić w sposób formalny, gdyż może ono być rozpoznane tylko w ramach postępowania o dział spadku.

    Zgłoszenie takiego żądania po zakończeniu postępowania o dział spadku jest już niedopuszczalne, gdyż odrębne występowanie z nim jest niemożliwe. Jeżeli spadkobierca nie zgłosi go, traci je bezpowrotnie (art.618 § 1 w zw. z art. 618 § 3 k.p.c. w zw. z art. 688 k.p.c.).

    Warto dodać, że w razie zgłoszenia żądania o zasiedzenie przez jednego ze spadkobierców w trakcie postępowania o dział spadku, sąd może wydać postanowienie wstępne, w którym rozstrzygnie, czy żądanie spadkobiercy o zasiedzenie takiej nieruchomości lub udziału w niej jest uzasadnione, czy też nie.

              Co powinien zawierać wniosek o zniesienie współwłasności? Sprawdź wzór!

    Zasiedzenie spadku przez obcą osobę

    Jeśli pretensje o zasiedzenie nieruchomości wchodzącej w skład spadku zgłasza osoba trzecia, nienależąca do kręgu spadkobierców, wówczas postępowanie o dział spadku powinno zostać zawieszone do czasu zakończenia sprawy o zasiedzenie.

    W tej odrębnie rozpoznawanej o zasiedzenie zostanie rozstrzygnięta kwestia, czy nieruchomość ta może być uwzględniana w sprawie o dział, czy też nie.

    ***

    Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z prawem spadkowym, podziałem majątku i współwłasnością, odwiedź blog wspolwlasnosc.com.

    Znajdziesz tam wiele praktycznych porad oraz wyjaśnień skomplikowanych kwestii prawnych. Sprawdź artykuły i dowiedz się, jak skutecznie dochodzić swoich praw!

    Prowadzony przez doświadczonych adwokatów, Jana Górskiego i dr. Michała Górskiego, specjalizujących się m.in. w prawie nieruchomości.

    Sprawdź blog wspolwlasnosc.com i dowiedz się, jak skutecznie dochodzić swoich praw!

    Zdjęcie: mali maeder

    ***

    Na czym polega ochrona z rękojmi na roboty budowlane?

    W tym artykule dowiesz się, na czym polega ochrona z rękojmi na roboty budowlane, a także jaki jest zakres odpowiedzialności wykonawcy w zależności od rodzaju wad/usterek.

    Odpowiedzialność z tytułu rękojmi bardziej kojarzy się z umową sprzedaży. Wynika to z faktu, że wszystkie regulacje zawarte są w tej części kodeksu cywilnego, która poświęcona jest umowie sprzedaży.

    Jak zatem skutecznie skorzystać  z ochrony rękojmi przy robotach budowlanych? [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *