Jeśli będziesz niebawem uczestnikiem inwestycji budowlanej – inwestorem / wykonawcą / podwykonawcą – to sprawdź, na co zwrócić uwagę przy umowie o roboty budowlane.
Pierwszą istotną kwestią na budowie jest identyfikacja, jakie konkretnie usługi będzie realizował dany wykonawca / podwykonawca. Bowiem od tego rozróżnienia zależy, którą umowę należy podpisać. Do wyboru masz zazwyczaj dwie – umowę o roboty budowlane albo umowę o dzieło.
Jaka jest różnica pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane?
Otóż, co do zasady przedmiotem umowy o roboty budowlane są takie prace, które zostały przewidziane w dokumentacji technicznej obiektu. Nie musi to być wykonanie całego obiektu. Możliwe jest zawarcie umowy również na wykonanie jego części.
Drugą charakterystyczną cechą umowy o roboty budowlane jest szczególna postać współdziałania inwestora z wykonawcą. Polega ona na obowiązku dostarczenia projektu, przekazania terenu budowy i bieżącej współpracy w zakresie koniecznym do ukończenia wszystkich robót składających się na obiekt.
Chcesz sprawdzić, co zawiera dobra umowa o roboty budowlany – darmowy e-book do pobrania!
Sporządzając umowę o roboty budowlane albo weryfikując gotowy projekt umowy przesłany przez Twojego kontrahenta, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych postanowień.
Jeżeli chcesz zasięgnąć praktycznej wiedzy i dowiedzieć się, jak napisać (podpisać) dobrą umowę o roboty ➡ to mój poradnik jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim gotowe wzory postanowień umownych do wykorzystania „od zaraz”.
Wystarczy, że klikniesz ten link i wpiszesz swój adres email na dole artykułu >>> „Jak napisać dobrą umowę o roboty budowlane? Poradnik krok po kroku ze wzorami klauzul umownych”.
Co zawiera porządna umowa o roboty budowlane?
W bezpłatnym poradniku, przygotowanym przez radcę prawnego, znajdziesz odpowiedzi między innymi na następujące pytania (plus wzory gotowych klauzul umownych):
- Kto powinien podpisać umowę w imieniu każdej ze stron, aby umowa była ważna i skuteczna? Czyli, jakie dane stron zawrzeć w umowie w zależności od formy prawnej, w której Ty i Twój kontrahent prowadzicie działalność gospodarczą ? (sp. z o.o.; sp.k.; s.c. i inne)
- Jak prawidłowo opisać przedmiot umowy?
- Jakie terminy należy wpisać w umowie o roboty budowlane?
- Jak skutecznie określić warunki rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy / podwykonawcy?
- Jak opisać procedurę odbiorów robót, aby zagwarantować zapłatę wynagrodzenia?
- W jakiej formie określić zabezpieczenie należytego wykonania umowy o roboty budowlane?
- Jak zabezpieczyć w umowie wykonanie wszystkich robót w terminie i bezusterkowo?
- Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem podwójnej zapłaty, czyli odpowiedzialność solidarna za wynagrodzenie podwykonawców?
- W jaki sposób sporządzić klauzule odstąpienia od umowy o roboty budowlane, aby rozwiązanie umowy było prawnie skuteczne?
- Które rodzaje kar umownych warto przewidzieć w umowie o roboty budowlane?
Wystarczy, że klikniesz tutaj >>> Jak napisać dobrą umowę o roboty budowlane ?
Pobierzesz tam darmowy poradnik, a w nim wzory najważniejszych klauzul umownych do wykorzystania „od zaraz” wraz z praktycznymi poradami i wskazówkami.
Wzór umowy o roboty budowlane – pomoc prawna
Im szczegółowiej sporządzisz swoją umowę o roboty budowlane, tym lepiej zabezpieczysz swoje uprawnienia na wypadek powstania sporu.
Negocjując treść umowy o roboty budowlane, warto kierować się regułą „lustrzanego odbicia”. Jeśli wykonawca ma określone obowiązki ↔ to należy dążyć do uregulowania adekwatnych obowiązków po stronie inwestora.
Warto się kierować taką samą zasadą przy postanowieniach gwarantujących egzekwowanie wzajemnych praw. Jeśli druga strona zabezpiecza swoje interesy ↔ to zawalcz o wprowadzenie którejś z form gwarantujących realizację Twoich uprawnień.
Doświadczony prawnik w sprawach budowlanych może Ci pomóc nie tylko dobrać odpowiednią klauzule umowną, ale również wynegocjować dobre warunki współpracy na budowie.
Przeczytaj koniecznie:
- Umowa o roboty budowlane. Podstawowe prawa i obowiązki wykonawcy i inwestora. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Wynagrodzenie kosztorysowe czy ryczałtowe? Co to jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy o roboty budowlane? Zgodnie z przepisem art. 648 § 1 k.c. umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie. A wymagana dokumentacja budowlana powinna stanowić jej część składową(…)
Poniżej jeden z praktycznych przykładów.
Jeśli inwestor (wykonawca generalny) korzysta z zabezpieczeń należytego i terminowego wykonania umowy, to również wykonawcy (podwykonawcy) przysługują określone formy zabezpieczenia zapłaty wynagrodzenia.
Służy temu np. gwarancja zapłaty uregulowana w przepisach art. 649(1) – 649(5) k.c. Ma na celu zabezpieczenie interesu prawnego wykonawcy lub podwykonawcy. W razie odmowy udzielenia takiej gwarancji przez inwestora – wykonawca ma prawo rozwiązać umowę z winy inwestora.
Więcej przykładów znajdziesz w tych artykułach >>> umowa o roboty budowlane >>> umowa o dzieło.
Umowne odstąpienie od umowy o roboty budowlane?
Niektóre uprawnienia stron umowy o roboty budowlane są uregulowane w kodeksie cywilnym. Możesz w nim znaleźć np. przypadki tzw. ustawowego prawa inwestora i wykonawcy do odstąpienia od umowy. W zakresie umowy o roboty budowlane będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy regulujące umowę o dzieło.
Możesz zdać się wyłącznie na ochronę ustawową, ale pamiętaj, że kodeks cywilny zawiera tylko niezbędne minimum. Jeśli chcesz zabezpieczyć więcej możliwości uprawniających Cię do rozwiązania umowy, gdy np. nie otrzymujesz zapłaty wynagrodzenia w terminie albo inwestor traci źródło finansowania inwestycji. Wtedy musisz wprowadzić do swojej umowy dodatkowe klauzule w zakresie umownego prawa odstąpienia.
Nie wystarczy jednak wpisać tylko zdarzeń, których wystąpienie uprawnia Cię do rozwiązania umowy. Aby klauzula umownego prawa do odstąpienia była ważna i prawnie skuteczna, musisz prawidłowo określić termin realizacji uprawnienia do odstąpienia.
Wzory gotowych klauzul w zakresie prawa jednostronnego rozwiązania umowy znajdziesz w poradniku, który możesz pobrać w tym artykule >>> Jak napisać dobrą umowę o roboty budowlane?
Pobierz poradnik, wykorzystaj gotowe wzory skutecznych klauzul umownych i zabezpiecz swoje prawa na budowie!
Więcej informacji na temat praw i obowiązków stron umowy o roboty budowlane, możesz znaleźć również w artykule umowa o roboty budowlane oraz na moim blogu Prawnik podpowie na budowie.
Najczęściej zadawane pytania
Jak sporządzić umowę o roboty budowlane?
W każdej umowie o roboty budowlane powinny znaleźć się co najmniej postanowienia regulujące: zasady przekazywania terenu budowy albo frontu robót; szczegółowo opisany zakres robót; termin rozpoczęcia i zakończenia robót (ewentualnie terminy pośrednie wynikające z harmonogramu robót); precyzyjne wskazanie dokumentacji projektowej i obowiązków inwestora w zakresie konieczności ewentualnego jej uzupełniania; zakres obowiązków inwestora i wykonawcy; wynagrodzenie wykonawcy oraz sposób jego rozliczenia; zasady odpowiedzialności w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy; wskazanie właściwego zakresu ubezpieczenia oraz określenie zasad naliczania kar umownych; zasady umownego odstąpienia od umowy.
To jest absolutne minimum. Jeśli chcesz sporządzić naprawdę bezpieczną umowę i zagwarantować sobie realizację swoich uprawnień, to warto skonsultować się z prawnikiem.
Kiedy umowa o roboty budowlane, a kiedy umowa o dzieło?
Cechy charakterystyczne, które odróżniają umowę o roboty budowlane od umowy o dzieło, są następujące: przedmiotem umowy o roboty budowlane jest przedsięwzięcie o większych rozmiarach, zindywidualizowanych właściwościach fizycznych i użytkowych; wymóg przygotowania dokumentacji projektowej i zindywidualizowany nadzór.
Jeżeli taką usługę zlecasz albo przyjmujesz do realizacji, to powinieneś zawrzeć umowę o roboty budowlane.
Czy można wypowiedzieć umowę o roboty budowlane?
W przypadkach przewidzianych w ustawie lub/i umowie, w określonych sytuacjach możesz rozwiązać umowę o roboty budowlane. Oczywiście najbardziej pożądanym sposobem zakończenia współpracy jest forma rozwiązania umowy za tzw. porozumieniem stron. Wtedy od razu ustalasz warunki zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty.
Niemniej jednak, z mojej praktyki zawodowej wynika, że w spornych sytuacjach najczęściej do rozwiązania umowy dochodzi poprzez złożenie przez jedną ze stron oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Warto zawalczyć o swoje interesy i precyzyjnie sformułować kiedy, w jaki sposób i w jakiej formie skutecznie odstąpić od umowy.
Praktyczne wskazówki znajdziesz w tym artykule >>> odstąpienie od umowy o roboty budowlane.
Zdjęcie LinkedIn Sales Solutions pochodzi z Unsplash
***
Zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia w umowie z podwykonawcą robót budowlanych
Jak przeprowadzić zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia w umowie z podwykonawcą robót budowlanych?
Jeśli jesteś generalnym wykonawcą, który przygotowuje się do powierzenia części zakresu robót podwykonawcom, to poniższy artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jakie prawa i obowiązki wynikają z umowy o podwykonawstwo.
Jeżeli jesteś drugą stroną umowy – podwykonawcą – poniżej znajdziesz informacje na temat zabezpieczenia zapłaty Twojego wynagrodzenia na wypadek, gdyby generalny wykonawca stracił płynność finansową [Czytaj dalej…]