• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Co to jest program Poland. Business Harbour?

  Co to jest program Poland. Business Harbour

  Po 1,5 roku funkcjonowania programu Poland. Business Harbour (PBH), na początku 2022 roku, dołączył Azerbejdżan. To dobry powód, by nakreślić czym jest ten program i kogo on dotyczy.

  Jakie państwa należą do programu Poland. Business Harbour?

  Obecnie w programie znajduje się 7 państw – Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja i Ukraina.

  Co oferuje program Poland. Business Harbour:

  • pakiet usług, które ułatwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce np. udzielanie dotacji na działalność badawczo-rozwojową, łączenie inwestorów z przedsiębiorcami
  • wspomożenie w procesie relokacji pracowników i ich rodzin
  • pomoc prawną
  • a także wizę Poland. Business Harbour. W ramach programu PBH stworzono specjalny typ wizy. Uzyskanie wizy pozwoli na pracę bez konieczności posiadania pozwolenia na pracę. Sprzyja zakładanie działalności gospodarczej. Umożliwia na zabranie ze sobą najbliższej rodziny do Polski.

  >>> W jaki sposób ustala się wysokość alimentów?

  Dla jakich gałęzi gospodarczych stworzono PBH?

  Celem programu jest otworzenie się Polski na rynki środkowo-wschodnie z branż IT oraz przemysłu. Osiągnięcie tego będzie możliwe dzięki wzajemnej integracji, która da możliwość zacieśnienia relacji gospodarczych. Program przeznaczony jest dla specjalistów IT, startupów i przedsiębiorców.

  Wiza Poland. Business Harbour

  Dla obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy przewidziana jest uproszczona procedura wizowa PBH.

  Aby wyrobić wizę potrzeba dowód ubezpieczenia oraz dokumentacje potwierdzającą cel podróży:

  • dla prowadzących małe/średnie/duże przedsiębiorstwo – dokument, który potwierdza zakwalifikowanie do programu przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu
  • specjaliści IT – dokument, który uwierzytelnia posiadanie wyższego wykształcenia technicznego lub co najmniej rocznego doświadczenia w branży IT oraz dowód zainteresowania potencjalnym pracownikiem ze strony jednej z partnerskich firm
  • dla startupów – poświadczenie zakwalifikowania do programu Poland Prize.

  >>> Z jakimi kwestiami prawnymi mają problemy studia gamdev podczas rozpoczynania swojej działalności? – wywiad z mec. Ewą Krzemień

  Potencjalni pracownicy korzystający z programu Poland. Business Harbour nie muszą posiadać środków finansowych w celu uzyskania wizy. Nie są zobowiązani również do posiadania docelowego miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce.

  Obywatele państw PBH, którzy uzyskali wizę nie muszą legitymować się zezwoleniem na pracę, ponadto działalność gospodarczą prowadzą na takich samych zasadach jak obywatele RP.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o programie PBH – przeczytaj ten artykuł o tytule Poland. Business Harbour. Znajdziesz go na blogu Global mobility i HR, kliknij tutaj, aby go odwiedzić!

  Photo by Tyler Franta on Unsplash

  ***

  Pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych, czyli formularz UPL-1

  Pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych UPL-1 poświadczamy, gdy chcemy powierzyć komuś możliwość podpisywania deklaracji podatkowych w naszym imieniu.

  Najczęściej pełnomocnictwo UPL-1 kierowane jest do rąk księgowej [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *