Aby założyć spółkę akcyjną i za jej akcje dostawać wkłady pieniężne, musisz przed jej rejestracją opłacić co najmniej 25% wartości nominalnej akcji. Ale jak to zrobić, skoro spółka akcyjna nie jest jeszcze zarejestrowana?
Spółka akcyjna w organizacji
Przed zarejestrowaniem spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, działa tzw. spółka akcyjna w organizacji. Powstała ona, gdy podpisałeś umowę spółki akcyjnej, czyli statut spółki. Ten typ podmiotu działa pomiędzy podpisaniem statutu, a oficjalnym wpisem do KRS.
Tak więc wpłaty na akcje za wkłady pieniężne powinieneś opłacić na rachunek spółki akcyjnej w organizacji, bezpośrednio lub za pośrednictwem firmy inwestycyjnej.
Wpłaty bezpośrednie
Możesz założyć spółce akcyjnej w organizacji konto w banku i tym samym przyszli akcjonariusze mogą wpłacać pieniądze bezpośrednio na rachunek tego typu spółki.
>>> Jakie elementy musi zawierać wiążące polecenie? – wywiad z mec. Marcinem Kozłowskim
Aby wpłaty były możliwe, rachunek bankowy musi być w banku z siedzibą na terytorium UE lub państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Po wpisaniu spółki akcyjnej w organizacji do KRS stroną umowy z bankiem staje się po prostu spółka akcyjna.
Wpłaty za pośrednictwem firmy inwestycyjnej
Wpłaty za akcje akcjonariusze mogą uiszczać również za pośrednictwem firm inwestycyjnych.
Firmy inwestycyjne to:
- banki, które prowadzą działalność maklerską
- domy maklerskie
- zagraniczne firmy, które prowadzą działalność maklerską na terytorium RP
- zagraniczne osoby prawne z siedzibą na terytorium państwa innego niż członkowskie, która prowadzi działalność maklerską na terytorium RP.
>>> Co się stanie, gdy małżonkowie nie będą spłacać kredytu po rozwodzie?
Podsumowując, jeżeli chcesz opłacić minimum 25% wartości nominalnej akcji, robisz to poprzez konto założone do spółki akcyjnej w organizacji. Na to konto możliwe są także wpisy za pośrednictwem firmy inwestycyjnej. Przepisy przewidują tylko te dwie opcje.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach akcyjnych, odwiedzaj blog Jak założyć spółkę akcyjną. Zacznij od tego artykułu o tytule Gdzie wpłacać pieniądze na akcje?
Photo by Dylan Gillis on Unsplash
***
W jaki sposób można ograniczyć dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej
Akcje są jednym ze składników majątku spadkodawcy – podlegają więc dziedziczeniu.
Jeśli spółka akcyjna jest firmą rodzinną, to kwestia dziedziczenia zazwyczaj nie niesie ze sobą większych problemów. Odpowiednie postanowienia w testamencie powinny wpłynąć na wynik dziedziczenia.
Problem pojawia się, gdy spółka akcyjna nie chce dopuszczać nowych osób do struktur właścicielskich [Czytaj dalej…]