• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Działalność gospodarcza przy jednoczesnej pracy na etacie – 3 pytania na które musisz znać odpowiedź przed założeniem własnej firmy

  Działalność gospodarcza przy jednoczesnej pracy na etacie

  Działalność gospodarcza przy jednoczesnej pracy na etacie – myślisz o założeniu własnej firmy i połączeniu jej z pracą na etacie?

  Polskie prawo zezwala na łączenie etatu i własnej działalności gospodarczej. To dobre rozwiązanie, gdy chcesz „dorobić” lub przetestować swój nowy pomysł biznesowy.

  Zanim zaczniesz, to na początek warto znać odpowiedzi na 3. Następujące pytania.

  Czy działasz w tej samej branży, co Twój pracodawca lub posiadasz umowę o zakazie konkurencji

  Jeżeli myślisz o połączenie etatu i własnej działalności gospodarczej, to musisz sprawdzić umowy, które masz podpisane ze swoim pracodawcą. W sytuacji, gdy masz umowę o zakazie konkurencji, to Twoja JDG nie może być konkurencją dla działalności pracodawcy.

  >>> Z jakimi kwestiami prawnymi mają problemy studia gamdev podczas rozpoczynania swojej działalności? – wywiad z mec. Ewą Krzemień

  Niestety są sytuacje, gdy nie posiadasz umowy o zakazie konkurencji, a i tak Twoje pozaetatowe działania mogą  być uznane za naruszenie obowiązku dbania o dobro pracodawcy. Taki obowiązek dbania o dobro pracodawcy wynika z Kodeksu pracy.

  Dlatego zawsze warto skonsultować swoje plany z prawnikiem.

  Działalność gospodarcza przy jednoczesnej pracy na etacie – czy musisz płacić ZUS

  Nie płacisz składek do ZUS-u z tytułu prowadzenia działalności, jeżeli pracujesz na etacie i zarabiasz co najmniej pensję minimalną.

  Musisz odprowadzać jednak składkę zdrowotną.

  >>> Czy rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu cywilnym? Przeczytaj artykuł: Czy wiesz w czym może Ci pomóc rzecznik patentowy?

  Czy łącząc etat i działalność gospodarczą otrzymasz zasiłek chorobowy

  Jeżeli łączysz pracę na etacie z działalnością gospodarczą i nie odprowadzasz składek do ZUS-u z tytułu prowadzenia działalności, to w razie choroby będzie przysługiwał Ci zasiłek tylko z etatu.

  W sytuacji, gdy opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzonej działalności, bo na umowie o pracę masz mniej niż pensja minimalna, bo np. pracujesz na część etatu, to będziesz mieć prawo do dwóch zasiłków.

  Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim „z etatu”, to nie możesz wykonywać żadnej innej pracy.

  >>> Czy znasz wyjątkowe prawnicze podcasty tworzone przez kobiety?

  Gdy będziesz mieć dłuższe zwolnienie, to musisz wtedy albo zawiesić działalność, albo poszukać osoby, która Cię w niej zastąpi.

  Zapraszamy do lektury bloga Kobieta w pracy. Przeczytaj artykuł Praca na etacie i działalność gospodarcza. 5 rzeczy o których musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy.

  Photo by ian dooley on Unsplash

  ***

  Zaległy urlop pracownika

  Z dzisiejszego wpisu dowiesz się w jaki sposób powstaje zaległy urlop pracownika, czy możesz zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu oraz kiedy jako pracodawca nie musisz wpłacać ekwiwalentu za urlop pracownika.

  W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok do 31 grudnia, to z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się zaległym urlopem [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *