• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Najczęstsze błędy podczas składania wniosku o upadłości konsumenckiej

    Błędy podczas składania wniosku o upadłości konsumenckiej

    Składasz wniosek o upadłość konsumenta przewidziany w ustawie o prawie upadłościowym? Jakie są najczęstsze błędy podczas składania wniosku o upadłości konsumenckiej?

    Najczęstsze błędy podczas składania wniosku o upadłości konsumenckiej

    Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas wypełniania i składania wniosku i nie popełniaj ich!

    Błąd nr 1 – niepełne lub nieprawidłowe wypełnienie wniosku o upadłości konsumenckiej

    Pominięcie rubryki lub złe jej wypełnienie skutkuje decyzją sędziego o zwróceniu wniosku do poprawy lub uzupełnienia. Jeżeli wniosek składa osoba reprezentowana przez adwokata – wniosek zwraca się bez wezwania o jego uzupełnienie lub opłacenie.

    Co prawda od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie masz 7 dni na ponowne złożenie wniosku. Wniosek musi odpowiadać wymaganiom ustawowym i być należycie opłacony. Wywołuje on wtedy skutek od daty pierwszego wniesienia, ale nadal należy być ostrożnym.  Skutek taki nie występuje w razie kolejnego zwrotu z tej samej przyczyny.

    >>> Przeczytaj wywiad z mec. Agatą Bicką-Cenzartowicz o tym, o czym powinien wiedzieć dłużnik przed złożeniem wniosku o upadłości

    Błąd nr 2 – brak złożenia oświadczenia co do prawdziwości faktów

    Jeżeli jesteś dłużnikiem składającym wniosek o upadłość, jesteś zobowiązany do złożenia oświadczenia co do prawdziwości faktów. Czyli dokumentu, w którym deklarujesz prawdziwość danych zawartych we wniosku o upadłości konsumenckiej. Jeżeli nie złożysz tego oświadczenia, wniosek zwraca się bez wezwania o jego uzupełnienie.

    Odwiedź blog Upadłość konsumencka, a w artykule Wniosek o upadłość konsumencką – WZÓR znajdziesz nie tylko gotowy do pobrania wzór wniosku o upadłości konsumenckiej, ale także porady odnośnie do prawidłowego wypełnienia wniosku.

    Zdjęcie: Andrea Piacquadio

    ***

    Masa upadłości

    Masa upadłości – co i jak możesz wyłączyć z niej na swój wniosek?

    Zasada ogólna

    Masa upadłości co do zasady obejmuje cały majątek upadłego, który należy do niego w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a także nabyty w trakcie postępowania.

    Syndyk ustala składniki masy upadłości. Często jednak na tym tle powstają spory, gdyż każdy z uczestników – dłużnik, wierzyciele i syndyk – jest zainteresowany składnikami masy upadłości z innych względów [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *