• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Podatki w spółce z Delaware

  Podatki w spółce z Delaware

  O tym, że rozwiązania prawne spółek w Delaware to ewenement na skale świata już pisaliśmy. Tak samo jak o tym, jakie są zalety prowadzenia spółki w Delaware.

  Dziś zajmiemy się kwestią opodatkowania spółki w Delaware.

  Sprawozdawczość CFC

  Obecna konstrukcja przepisów CFC opiera się na określeniu faktycznie zapłaconego podatku i obliczenia hipotetycznego podatku do zapłaty w Polsce.

  Jeśli podatki zza granicy okażą się niższe o 25%, to wtedy spółka zagraniczna zostanie uznana za zagraniczną jednostkę kontrolowaną.

  W takiej sytuacji pamiętaj o tym, że jesteś zobowiązany do prowadzenia polskiej księgowości dla spółki zagranicznej.

  Czy spółka w Delaware jest zagraniczną jednostką

  Zgodnie z prawem amerykańskim spółka LLC w Delaware posiada osobowość prawną. Stąd można dojść do prostego wniosku – jest zatem jednostką zagraniczną.

  Istnieją natomiast interpretacje indywidualne KIS-u, w których stwierdza, że z racji tego, że spółka z Delaware jest transparentna podatkowo, to nie może być uważana za osobę prawną, a co za tym idzie nie jest zagraniczną jednostką.

  >>> Przeczytaj wywiad z mec. Marcinem Kozłowskim o wiążącym poleceniu i odpowiedzialności spółki dominującej wobec spółki zależnej

  Liczymy na to, że taka wykładnia się utrzyma.

  Podatki w spółce z Delaware

  Jeśli spółka rozpocznie sprzedaż towarów lub usług, to w tym momencie może pojawić się obowiązek podatkowy po stronie polskiej!

  Podatek dochodowy

  Zgodnie z zasadą, że spółka transparentna podatkowo opodatkowana jest na poziomie wspólników, to dochód spółki LLC w Polsce opodatkowany będzie w przypadku wspólników – polskich rezydentów podatkowych.

  Co ważne – o ile na terytorium USA nie zidentyfikujemy zakładu dla celów podatkowych!

  Zakład dla celów podatkowych wystąpi, gdy na terytorium USA administrowana będzie stała placówka, poprzez którą częściowo lub całkowicie prowadzona będzie działalność przedsiębiorstwa.

  >>> Kto może protokołować na zgromadzeniu wspólników sp. z o.o.? Przeczytaj artykuł: Protokolant na zgromadzeniu wspólników i walnym zgromadzeniu

  Zakładu nie stanowi stała placówka, która utrzymywana jest dla celów reklamowych, informacyjnych czy innej działalności o przygotowawczym lub pomocniczym celu.

  Sam fakt zbudowania struktury pracowników – zatrudnienia agentów sprzedażowych (lokalnych dystrybutorów), którzy będą pełnić funkcję niezależnych przedstawicieli – nie sprawi, że powstanie zakład.

  Jednakże, działalność agentów zależnych, którzy mają pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu firmy/spółki sprawi, że zakład zostanie „wykreowany”.

  Posiadanie zakładu oznacza możliwość odliczenia podatku zapłaconego w USA od podstawy opodatkowania w Polsce.

  VAT

  W przypadku spółek w Delaware pojawia się problem VAT-u.

  Jeśli świadczysz usługi na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, to miejscem świadczenia jest stałe miejsce prowadzenia działalności.

  >>> Czy dodanie PKD do działalności spółki z o.o. wymaga zmiany umowy spółki?

  Co z kontrahentami, którzy świadczą usługi na rzecz spółki w Delaware, która w Polsce posiada stałe miejsce prowadzenia działalności? Powinni oni doliczyć do swojej faktury krajowy VAT!

  Analogicznie sytuacja wygląda, gdy Ty świadczysz usługi ze stałego miejsca działalności na rzecz konsumentów – faktura na rzecz konsumenta wystawiana przez spółkę w Delaware powinna uwzględniać krajowy VAT.

  Chcesz wiedzieć więcej o podatkach w spółce w Delaware?

  Przeczytaj artykuł Rejestracja spółki w Delaware. Znajdziesz go na blogu Spółka za granicą.

  Photo by Lukasz Radziejewski on Unsplash

  ***

  Jak założyć spółkę w Delaware

  Rozwiązania prawne spółek w Delaware to ewenement na skalę światową. M.in. z tego względu, że to osoba, która ją zakłada wybiera zasady opodatkowania jakie będą ja obowiązywać.

  O niektórych zaletach tych amerykańskich spółek pisaliśmy tutaj.

  Dziś zastanowimy się jak założyć spółkę w Delaware [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *