• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Przekształcenie w spółkę – czy da się płacić 9% CIT?

    Czy da się płacić 9% CIT

    Jak już tu jesteście pewno sporo wiecie o przekształceniu firmy i tylko pogłębiacie swoją wiedzę. Możliwe, że ściągnęła Was tutaj Nowy Ład.

    Możliwe, że jesteście w martwym punkcie.

    Mianowicie doszliście do wniosku, że przekształcenie działalności lub spółki cywilnej w spółkę handlową, czy też wniesienie przedsiębiorstwa aportem do niej wykluczy możliwość skorzystania z atrakcyjnej 9% stawki CIT.

    >>> Jakie warunki musi spełniać wydarzenie, aby bilety były objęte 8% VAT-em? Przeczytaj wpis: Jaka stawka VAT przy sprzedaży biletów wstępu?

    Analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od os. prawnych

    Przeanalizowaliście przepisy ustawy o podatku dochodowym od os. prawnych a tam:

    • natrafiliście na art. 19 ust. 1a i następne ustawy o podatku dochodowym od os. prawnych, który przewiduje, że nie można zastosować stawki 9% w dla podmiotu który powstał w skutek przekształcenia w roku podatkowym przekształcenia oraz kolejnym (chyba że spółka opodatkowana CIT przekształca się w spółkę opodatkowaną CIT),

    ♦ nadto prawodawca wykluczył możliwość zastosowania stawki 9% w przypadku, gdy spółka powstaje w skutek wniesienia do niej na poczet kapitału przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątkowych przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej 10 000 EUR;

    • zamknięto nawet furtkę dla tych których likwidowali swoje przedsiębiorstwa i tak otrzymany majątek wnoszą do spółki, którą chcieliby opodatkować stawką 9% CIT.

    ♦ w kolejnych ustępach wskazano, że 9% nie jest dla tych podatników, którzy są spółką dzieloną;

    • ani nawet dla takiego podatnika który wniósł wkład do innego podmiotu (tu znów mowa o wkładzie w postaci majątku z punktów poprzedzających).

    ♦ ostatni warunek to obowiązkowy status małego podatnika (no chyba że zaczynacie działalność).

    >>> Jaki VAT dla dań zawierających owoce morza?

    Czy da się płacić 9% CIT? Czym jest status małego podatnika?

    Tu pojawi się znana wszystkim wartość 2 mln euro przychodu w toku podatkowym.

    Czemu znana?

    Bo w przepisie dot. 9% stawki CIT mowa o 2 mln EUR przychodów w toku podatkowym – czyżby te 2 mln tu i 2 mln małego podatnika były tym samym?

    Nie rozwijam tego punktu bo wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i zasługuje na oddzielny wpis.

    Pytanie brzmi – czy jeżeli jestem opodatkowany PIT – np. dlatego, że prowadzę działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki jawnej – to „przenosząc” się do CIT będę mógł skorzystać z 9% stawki podatku.

    O tym czy i kiedy jest to możliwe już niebawem w kolejnym wpisie!

    Michał Gawlak
    radca prawny

    Photo by LYCS Architecture on Unsplash

    ***

    Estoński CIT po wprowadzeniu Polskiego Ładu

    Polski Ład jest krytykowany z różnych przyczyn. Głównie dlatego, że pośpiech w jego uchwaleniu wygenerował wiele błędów i problemów.

    To może być więc dla Ciebie zaskoczenie, że Polski Ład wprowadził kilka pozytywnych zmian dotyczących estońskiego CIT-u.

    Czym charakteryzuje się estoński CIT po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Jakie zmiany dotyczą tego podatku, a jakie obszary pozostały nietknięte? [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *