Czy jest możliwe powołanie zarządcy sukcesyjnego w okresie zawieszenia działalności?
Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jest dość ciekawym uprawnieniem każdego przedsiębiorcy (przynajmniej takiego, który nie zatrudnia pracowników), głównie z tego powodu, że nie trzeba płacić ZUS.
Ale takie zawieszenie ma też swoje ograniczenia.
W tym czasie przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zawieszenie oznacza zatem wstrzymanie biznesu.
Ale od tej generalnej zasady przepisy przewidują szereg wyjątków, wynikających głównie z art. 25 Prawa przedsiębiorców.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego w okresie zawieszenia działalności
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może zatem (a czasami nawet musi) np.:
- przyjmować należności i regulować swoje zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej
- sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (czyli zawieszenie działalności nie zawiesza postępowań)
- osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
>>> Zapoznaj się z prawniczymi podcastami dla podmiotów gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego: Wyjątkowe prawnicze podcasty – podcasty pierwszej wody
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca: może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej
Oznacza to, że zawieszenie działalności nie wpływa na uprawienie do zapewnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy.
Wszystkiego o zarządzie sukcesyjnym dowiesz się z bloga mec. Kingi Stanikowskiej-Jóźwiak: Zarząd sukcesyjny.
Photo by Austin Distel on Unsplash
***
Spółka cywilna a zarząd sukcesyjny
Czy w przypadku spółki cywilnej ojca i syna (gdzie de facto mamy dwie działalności gospodarcze) można ustanowić zarządcę sukcesyjnego w osobie syna?
Chodzi o to, żeby w przypadku śmierci ojca spółka cywilna nie została automatycznie rozwiązana.
Na wstępie należy zauważyć, że oczywiście istnieje możliwość ustanowienia zarządu sukcesyjnego w przypadku śmierci wspólnika spółki cywilnej.
Możliwość kontynuowania działalności gospodarczej przez jego spadkobierców będzie jednak w dużej mierze zależeć od tego, co zostało zapisane w umowie spółki [Czytaj dalej…]