• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Czym jest przedsiębiorstwo w spadku?

  Czym jest przedsiębiorstwo w spadku?

  O „przedsiębiorstwie w spadku” mówimy wówczas, gdy po śmierci przedsiębiorcy składniki materialne (nieruchomości, urządzenia, towary) i składniki niematerialne (koncesje, patenty etc.), które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, przechodzą w zarząd zarządcy sukcesyjnego, jeśli został ustanowiony.

  Jeśli przedsiębiorca miał kilka zakładów?

  W przypadku gdy właścicielem przedsiębiorstwa była osoba prowadząca jeden rodzaj usług, wówczas oczywistym jest, że wszystko to, co służyło jej do prowadzenia tego rodzaju działalności, wejdzie w skład przedsiębiorstwa w spadku.

  Jeśli natomiast osoba prowadziła kilka rodzajów działalności, wtedy wszystkie prowadzone przedsiębiorstwa stanowią jedno przedsiębiorstwo w spadku.

  >>> Z jakimi kwestiami prawnymi mają problemy studia gamdev podczas rozpoczynania swojej działalności? – wywiad z mec. Ewą Krzemień

  Z czego to wynika?

  Osoba fizyczna może prowadzić tylko jedną działalność gospodarczą. Podlega tylko jednemu wpisowi do CEIDG, a zarządca sukcesyjny „zastępuje” dotychczasowego przedsiębiorcę.

  Również przedsiębiorstwo, które w całości należało do przedsiębiorcy i jego małżonka, stanie się przedsiębiorstwem w spadku.

  A co z późniejszym majątkiem?

  Majątek nabyty przez zarządcę sukcesyjnego lub osoby uprawnione, od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.

  >>> Przeczytaj artykuł: Wpływ śmierci przedsiębiorcy na wykonywanie umów

  Czy przedsiębiorstwo w spadku ma podmiotowość prawną?

  Przedsiębiorstwo w spadku nie ma podmiotowości prawnej, co oznacza, że nie może być stroną umów, nie możemy domagać się od niego zapłaty faktury, nie jest osobą prawną ani tzw. ułomną osobą prawną.

  Jest natomiast podatnikiem podatków związanych z prowadzoną działalnością, np. dochodowego.

  Więcej na ten temat przeczytasz na blogu Zarząd sukcesyjny.

  Photo by Patrick Tomasso on Unsplash

  ***

  Kto to jest właściciel przedsiębiorstwa w spadku?

  Ustawa wyróżnia kategorię osób, którym przysługuje prawo do przedsiębiorstwa w spadku – właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.

  Jest to pojęcie o tyle istotne, że są oni uprawnieni do podejmowania pewnych decyzji dotyczących przedsiębiorstwa w spadku, nawet po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego.

  Podstawową grupą osób, które stają są właścicielami przedsiębiorstwa w spadku są spadkobiercy [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *