Każdy szuka ograniczenia kosztów w wydatkach. Dlatego może zainteresować Cię jak oszczędzić na podatku od nieruchomości. Tym razem pod lupę bierzemy zagadnienie budowli w budynkach.
Jak oszczędzić na podatku od nieruchomości – instalacje
Urządzenia i instalacje zlokalizowane są w budynku są traktowane jako cześć budynku.
Innymi słowy: nie podlegają opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości jako odrębne obiekty budowlane.
Mowa o instalacjach, które znajdują się częściowo lub całkowicie wewnątrz budynków.
>>> Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać abonament mieszkańca uprawniający do parkowania w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego? Przeczytaj wpis: Umowa użyczenia samochodu a parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego
I może tu chodzić zarówno o typowe instalacje wewnątrz budynku:
- Kable
- Rurociągi
- Klimatyzacje
A także o wysokowartościowe składniki majątku:
- Kotły
- Maszyny
- Urządzenia
- Linie produkcyjne
- Stacje gazowe
- Stacje elektryczne.
Ze względu na specyfikę podatku od nieruchomości – raz zdefiniowane oszczędności można przenieść nawet do 6 lat wstecz, również rozpoznawać w kolejnych latach.
>>> Przeczytaj także artykuł: Odszkodowanie za zniszczony płot – czy musisz przedstawić ubezpieczycielowi dowody dokonania naprawy płotu
Podsumowanie
Powyższe rozwiązanie wyłącza z opodatkowania całość lub część budowli wewnątrz zakładu. Część budynku nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu.
Na przykład jeśli przedsiębiorca posiada kable i instalacje, które są środkami trwałymi, o wartości 400000 zł, zlokalizowanymi w 75% w budynkach – to zapłaci 4x niższy podatek.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj artykuł Oszczędności w podatku od nieruchomości – budowle w budynkach. Znajdziesz go na blogu Podatki od nieruchomości.
Photo by Troy Bridges on Unsplash
***
Sprzedaż nieruchomości – zabezpiecz swoje interesy! Umowa najmu z datą pewną
Umowa najmu z datą pewną pomoże Ci w spokojnym użytkowaniu nieruchomości, którą wykorzystujesz do swojej działalności.
Załóżmy, że szukasz nieruchomości pod wynajem dla swojej działalności produkcyjnej. Znalazłeś miejsce idealne. Sprawdzasz księgi wieczyste, zweryfikowałeś, że lokum nie ma obciążeń. Odbyłeś rozmowę z geodetą i architektem. Wszystko jest w najlepszym porządku [Czytaj dalej…]