Zdarza się, że pojęcia „zaliczki” i „zadatku” są nieprawidłowo rozumiane przez zawierających umowy. Czym różnią się te pojęcia? Czy takie rozumienie zmienia się w czasie pandemii? Jak wygląda zadatek w umowach w czasie pandemii?
Zadatek a zaliczka
Co do zasady zaliczka jest świadczeniem bezzwrotnym.
Jeśli natomiast wykażesz, że do momentu np. Organizacji przyjęcia okolicznościowego, poniosłeś już uzasadnione wydatki na jego przygotowanie. Wówczas określona część zaliczki nie musi być zwrócona, pod warunkiem oczywiście udowodnienia poniesionych kosztów.
Zadatek natomiast jest świadczeniem bezzwrotnym.
Niezależnie od poniesionych kosztów, możesz zastrzec w umowie, że w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może od umowy odstąpić i zachować wpłacony zadatek.
>>> Zapoznaj się z prawniczymi podcastami dla podmiotów gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego: Wyjątkowe prawnicze podcasty – podcasty pierwszej wody
Jeśli jesteś stroną umowy, która wpłaciła zadatek, możesz żądać jego dwukrotności, jeśli druga strona nie wykonała umowy.
Należy przy tym pamiętać, że zadatek powinien być zwrócony, jeśli umowa nie może zostać wykonana na skutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności.
Co to oznacza w praktyce w czasach pandemii?
Z pewnością żadna ze stron nie ma wpływu na sytuację na świecie i w Polsce. Z tego powodu nie ponosi odpowiedzialności za stan pandemii, podczas którego zamykane są restauracje i odwoływane przyjęcia okolicznościowe.
Ta wyjątkowa sytuacja spowodowana koronawirusem nosi znamiona siły wyższej, czyli zdarzenia, którego żadna ze stron nie może przewidzieć, zapobiec mu, ani ponieść za nie odpowiedzialności.
Każda taka sytuacja wymaga jednak indywidualnej oceny i przydatną może się okazać konsultacja prawna.
>>> Przeczytaj także artykuł: Sprawozdania finansowe – 3 praktyczne porady
Warto sprawy rozwiązywać polubownie.
Jeśli poczyniłeś uzasadnione wydatki do dnia rozwiązania umowy, możesz się ich domagać od drugiej strony.
Jeśli jesteś restauratorem, warto zaproponować drugiej stronie zmianę terminu czy inne warunki umowy możliwe do wykonania.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zadatek w czasach zarazy.
Photo by Andre Taissin on Unsplash
***
Jazda samochodem a koronawirus
Zagadnienie to można rozpatrywać na gruncie prawa karnego, wykroczeń oraz administracyjnego.
Analizę zacznę od ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych [Czytaj dalej…]