• wt.. paź 15th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Kto to jest właściciel przedsiębiorstwa w spadku?

    Kto to jest właściciel przedsiębiorstwa w spadku

    Ustawa wyróżnia kategorię osób, którym przysługuje prawo do przedsiębiorstwa w spadku – właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.

    Jest to pojęcie o tyle istotne, że są oni uprawnieni do podejmowania pewnych decyzji dotyczących przedsiębiorstwa w spadku, nawet po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego.

    Kim jest zatem właściciel przedsiębiorstwa w spadku?

    Spadkobierca przedsiębiorcy

    Podstawową grupą osób, które stają są właścicielami przedsiębiorstwa w spadku są spadkobiercy.

    Za spadkobiercę należy rozumieć osobę, która na podstawie testamentu lub ustawy nabyła prawa do przedsiębiorstwa, co zostało stwierdzone w postanowieniu sądu, w zarejestrowanym akcie poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza albo w europejskim poświadczeniu spadkowym.

    Zapisobierca windykacyjny

    Jest to osoba, która z chwilą śmierci spadkodawcy nabywa prawa do określonej rzeczy znajdującej się w spadku.

    Żeby jednak tak się stało, spadkodawca musi jej zapisać tę rzecz w testamencie, który ma formę aktu notarialnego.

    Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku będzie zatem również osoba, która nabędzie na podstawie zapisu windykacyjnego przedsiębiorstwo w całości lub przynajmniej udział w nim.

    >>> Zapoznaj się z prawniczymi podcastami dla podmiotów gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego: Wyjątkowe prawnicze podcasty – podcasty pierwszej wody

    Małżonek przedsiębiorcy

    Małżonka przedsiębiorcy, posiadającego udział w przedsiębiorstwie stanowiącym wyłączną własność jego i przedsiębiorcy, ustawa zalicza do grona właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.

    Nabywca przedsiębiorstwa w spadku

    Jeśli któraś z osób wymienionych powyżej zbędzie przedsiębiorstwo w spadku albo udział w tym przedsiębiorstwie, ten nabywca stanie się właścicielem przedsiębiorstwa w spadku.

    Warto zwrócić uwagę, że nabywca wcale nie musi być osobą fizyczną.

    Pozycja właścicieli przedsiębiorstwa w spadku

    W tym kontekście pojawia się przede wszystkim pytanie, czy pozycja właścicieli przedsiębiorstwa w spadku jest równa. Odpowiedź brzmi i tak, i nie, to zależy. Tam, gdzie ich uprawnienia wiążą się z uzyskaniem zgody wszystkich właścicieli np. dokonanie przez zarządcę sukcesyjnego czynności przekraczających zwykły zarząd, pozycja właścicieli jest równa.

    Z kolei w kwestiach takich jak np. ustanowienie zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy czy też wysokości zysku z przedsiębiorstwa w spadku przysługującego właścicielom, znaczenie będzie mieć wysokość udziałów w przedsiębiorstwie w spadku.

    >>> Przeczytaj wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą o tym, kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej

    Wysokość tę ustala się według wielkości udziałów spadkowych lub udziałów we współwłasności przedsiębiorstwa.

    Przykład 1

    Łukasz założył przedsiębiorstwo w czasach, kiedy był jeszcze kawalerem. Łukasz miał 4 dzieci i żonę, którzy nabyli spadek po nim na podstawie dziedziczenia ustawowego, ponieważ nie sporządził on testamentu.

    Sąd wydał postanowienie, w którym stwierdził, że żona nabyła ¼ część spadku, a każde z dzieci po 3/16 (wynika to z tego, że dzieci i małżonek dziedziczą spadek w równych częściach, ale część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼).

    Zatem w tym przypadku wysokość udziału w przedsiębiorstwie w spadku żony wyniesie ¼, a każdego z dzieci po 3/16.

    Przykład 2

    Małżonkowie Kasia i Jacek byli współwłaścicielami przedsiębiorstwa w równych częściach.

    >>> Jaki VAT dla dań zawierających owoce morza?

    W swoim testamencie Kasia zapisała swój udział w przedsiębiorstwie na córkę i swojego brata.

    Udział Jacka w przedsiębiorstwie w spadku wyniesie ½ (nie był spadkobiercą Kasi, ale współwłaścicielem przedsiębiorstwa), córce Kasi będzie przysługiwał udział w przedsiębiorstwie w spadku wynoszący ¼ i tyle samo wynosić będzie udział brata Kasi.

    Chcesz wiedzieć jak powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy? Zapoznaj się z blogiem Zarząd sukcesyjny.

    Photo by Tyler Franta on Unsplash

    ***

    Wpływ śmierci przedsiębiorcy na wykonywanie umów

    Jedna z naczelnych zasad prawa cywilnego brzmi „pacta sunt servanda”, czyli umów należy dotrzymywać. Zasadę tę w całej rozciągłości stosuje się także do przedsiębiorców, również tych „jednoosobowych”.

    Od tej zasady są oczywiście wyjątki.

    Z prowadzeniem przedsiębiorstwa wiąże się zawieranie umów. Zarówno tych, w których przedsiębiorca sprzedaje swoje towary czy usługi, jak i tych w których nabywa coś dla swojej firmy [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *