Jak przeprowadzić zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia w umowie z podwykonawcą robót budowlanych?
Jeśli jesteś generalnym wykonawcą, który przygotowuje się do powierzenia części zakresu robót podwykonawcom, to poniższy artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jakie prawa i obowiązki wynikają z umowy o podwykonawstwo.
Jeżeli jesteś drugą stroną umowy – podwykonawcą – poniżej znajdziesz informacje na temat zabezpieczenia zapłaty Twojego wynagrodzenia na wypadek, gdyby generalny wykonawca stracił płynność finansową.
Czy trzeba zgłaszać podwykonawcę?
Przepis art. 647 (1) k.c. w zasadzie nie przewiduje obowiązku uzyskania zgody inwestora na zawarcie umowy z podwykonawcą.
Jako generalny wykonawca nie masz obowiązku określenia w umowie o roboty budowlane zakresu prac, które planujesz powierzyć podwykonawcy. Zatem sam decydujesz, czy będziesz realizował roboty osobiście, czy też skorzystasz z podwykonawców.
Jak zabezpieczyć zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy od inwestora?
Jeżeli jesteś podwykonawcą, to pamiętaj, że masz prawo zawalczyć o zabezpieczenie zapłaty swojego wynagrodzenia nie tylko od generalnego wykonawcy, ale również od inwestora.
Wystarczy, że zostaną spełnione łącznie poniższe warunki:
- skuteczne zgłoszenie inwestorowi podwykonawcy ze wskazaniem zakresu powierzanych mu robót;
- zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót;
- brak sprzeciwu inwestora w terminie 30 dni;
- wykonanie robót budowlanych przez podwykonawcę.
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w artykule >>> umowa o podwykonawstwo
Z jakich jeszcze uprawnień może skorzystać podwykonawca?
Bądź zapobiegliwym podwykonawcą. Przezorny zawsze ubezpieczony 🙂
Możesz wprowadzić do umowy o podwykonawstwo klauzule zabezpieczające zapłatę Twojego wynagrodzenia w postaci gwarancji bankowej / ubezpieczeniowej a nawet weksla. Czasami sprawdza się również zastosowanie instytucji przekazu.
W zakresie doboru zabezpieczenia, warto skorzystać z konsultacji prawnej. Doświadczony prawnik od robót budowlanych pomoże Ci sformułować skuteczne zapisy w umowie.
Gwarancja zapłaty podwykonawcy
Podwykonawca, którego przedmiotem umowy są roboty budowlane może żądać również gwarancji zapłaty od wykonawcy, z którym zawarł umowę o podwykonawstwo.
Pamiętaj, że możesz w każdym czasie żądać od generalnego wykonawcy gwarancji zapłaty do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia umownego.
Jeżeli nie uzyskasz żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, będziesz miał prawo do odstąpienia od umowy z winy Twojego kontrahenta.
Aby skutecznie skorzystać z ochrony przewidzianej w art. 649 (4) k.c. musisz prawidłowo sformułować żądanie gwarancji zapłaty.
A co z prawami dalszych podwykonawców?
Przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności inwestora, wykonawcy i podwykonawcy, który zawarł umowę z dalszym podwykonawcą, stosuje się również do zapłaty wynagrodzenia dalszym podwykonawcom.
Wystarczy zgłosić zakres prac realizowanych przez dalszych podwykonawców zarówno generalnemu wykonawcy jak i inwestorowi. Wtedy odpowiedzialność solidarna obejmie ich obu.
Jeśli jesteś dalszym podwykonawcą, to nie zwlekaj. Przed rozpoczęciem robót sam zgłoś się do generalnego wykonawcy i inwestora.
Jeśli zrobisz to we właściwym czasie i w odpowiedniej formie, to zagwarantujesz sobie solidarną odpowiedzialność inwestora, generalnego wykonawcy i podwykonawcy za zapłatę Twojego wynagrodzenia 🙂
Więcej informacji na temat praw i obowiązków stron umowy o podwykonawstwo na roboty budowlane, możesz znaleźć w artykule Umowa o podwykonawstwo oraz na blogu Prawnik podpowie na budowie.
Zdjęcie: Rodolfo Quirós
***
Współpraca z pośrednikiem nieruchomości przy wynajmie lokalu dla biznesu
Współpraca z pośrednikiem nieruchomości to nie lek na całe zło – jeśli chcesz wynająć lokal dla swojego biznesu, to nadal, dla swojego dobra, musisz być za to odpowiedzialny.
Najlepiej by było, gdybyś umowę najmu skonsultował z prawnikiem [Czytaj dalej…]