• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Roszczenia w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony – odszkodowanie

    Roszczenia w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony – odszkodowanie

    Istnieją dwa typy roszczeń przysługujące pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednym z nich jest przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach. Drugim odszkodowanie, którego tematyką zajmiemy się w niniejszym wpisie.

    Niezasadność i niezgodność z prawem wypowiedzenia o umowę na pracę na czas nieokreślony

    Co powinieneś zrobić, aby odwołać się do sądu pracy z powodu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony? Musisz udowodnić, że zostałeś zwolniony w nieprawidłowy sposób.

    Niezasadność wypowiedzenia zarzucisz pracodawcy, gdy podana przez niego przyczyna wypowiedzenia jest niekonkretna lub nieprawdziwa.

    Aby mówić o braku zgodności z prawem wypowiedzenia pracodawca musiałby nie spełnić wymogów formalnych wypowiedzenia. Na przykład nie dokonał go w formie pisemnej lub wypowiedział umowę osobie, wobec której obowiązuje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę.

    >>> Jeśli spłaciłeś kredyt frankowy, to pewnie zastanawiasz się, jaką kwotę możesz wywalczyć w Sądzie – przeczytaj wpis: Spłacony kredyt w CHF a pozew

    Zakaz wypowiadania umowy o pracę

    Obowiązuje:

    • pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego
    • w czasie urlopu pracownika czy zwolnienia lekarskiego
    • w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego
    • od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do terminu jego zakończenia
    • od dnia złożenia przez pracownika, który jest uprawniony do wykorzystania urlopu wychowawczego, wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy.

    W powyższych sytuacjach pracownik ma uzasadnione prawo do zastosowania jednego z obydwu roszczeń.

    Czym jest odwołanie do sądu pracy?

    Niezależnie od tego którą z dwóch form roszczeń wybierzesz, jedna rzecz pozostanie niezmienna – odwołanie do sądu pracy to po prostu pozew. A w pozwie należy wysunąć swoje żądanie. Czyli przedstawić jakiego zachowania oczekuje się od drugiej strony, w tym przypadku pracodawcy.

    >>> Co dzieje się z umowami po śmierci przedsiębiorcy?

    Nie możemy żądać, aby sąd uznał samo wypowiedzenie za nieważne, niezgodne z prawem czy nieuzasadnione. Jeżeli Twoje roszczenie będzie spełnione sąd pośrednio przyzna pracownikowi rację, że coś z wypowiedzeniem było „nie tak” 😉 W sytuacji zaś, gdy sąd oddali Twoje powództwo, to oznaczać to będzie, że w ocenie sądu nie miałeś racji jako pracownik.

    Odszkodowanie – jak obliczyć jego wysokość?

    Ten rodzaj roszczenia przysługuje w wysokości wynagrodzenia za pracę za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Wysokość odszkodowania nie może być jednak niższa od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

    Punktem wyjścia w obliczaniu wysokości odszkodowania jest wynagrodzenie miesięczne liczone jako ekwiwalent za urlop.

    W sytuacji gdy pracownik otrzymywał tylko wynagrodzenie miesięczne, to odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za jeden miesiąc równa się obowiązującemu wynagrodzeniu miesięcznemu. Analogicznie, jeżeli odszkodowanie ma mieć wysokość wynagrodzenia za trzy miesiące, to będzie ono wynosiło tyle, co obowiązujące wynagrodzenie miesięczne pomnożone przez trzy.

    >>> Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

    Jeżeli pracownik otrzymywał ewentualne dodatkowe składniki, takie jak premia, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych – to one również będą uwzględnione w wyliczeniu wysokości odszkodowania.

    Wylicza się wtedy ich średnią wysokość za ostatnie trzy miesiące i dodaje się ją do stałego wynagrodzenia miesięcznego. Wynik jest wynagrodzeniem za jeden miesiąc, które bierzemy pod uwagę przy obliczaniu całości odszkodowania.

    Odszkodowanie a wydłużony okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

    Jeżeli liczyłeś na wyższe odszkodowanie z powodu wydłużonego okresu wypowiedzenia umowy, to, niestety musimy Cię zmartwić. Pracownikowi nie przysługuje wyższe odszkodowanie w sytuacji, gdy posiada wydłużony okres wypowiedzenia.

    Maksymalna wysokość odszkodowania przewidziana przez kodeks pracy, jak wspominaliśmy wcześniej, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za trzy miesiące.

    Zapraszamy do odwiedzenia bloga Rozwiązanie umowy o pracę. Znajdziesz tam artykuł oraz odcinek podcastu o tytule Roszczenia w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony – podcast do czytania. Z jego lektury dowiesz się nie tylko o odszkodowaniu. Lecz także o warunkach, jakie należy spełnić, aby domagać się przywrócenia do pracy.

    Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

    ***

    Fałszywe oskarżenia o mobbing

    Jak bronić się przed fałszywymi oskarżeniami o mobbing?

    Jeśli jesteś pracodawcą i spotkały Cię nieprawdziwe oskarżenia o mobbing, a nawet sprawa przed sądem z tego tytułu, możesz się bronić.

    Sprawa przed sądem o mobbing.

    Jeśli pracownik oskarżył Cię o mobbing i rozwiązał umowę o pracę z powodu mobbingu, przysługiwać mu może odszkodowanie [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *