Śmiertelne potrącenie pieszej przez rowerzystów – czy istnieje szansa na obronę?
Śmiertelne potrącenie pieszej
Do śmiertelnego potrącenia pieszej doszło 22 sierpnia 2019 r. w Toruniu.
Parę lat temu prowadziłam podobną sprawę – rowerzystka wjechała na chodniku w starszą kobietę, skutkiem czego było poważne złamanie ręki pieszej. Postępowanie karne zakończyło się warunkowym umorzeniem postępowania, choć kosztowało sprawczynię sporo nerwów.
Przebieg zdarzenia z Torunia można obejrzeć np. TUTAJ>>
Co poszło nie tak?
Na podstawie nagrania stwierdzam, że zaistniały okoliczności wskazujące na znaczną szkodliwość społeczną czynu i znaczny stopień zawinienia:
- sprawcy świadomie naruszyli przepisy ruchu drogowego, gdyż przejechali przez przejście dla pieszych zamiast zsiąść z roweru i go przeprowadzić
- sprawcy świadomie naruszyli zasady bezpieczeństwa, gdyż pasażer był przewożony w sposób niedozwolony
- piesza nie przyczyniła się do wypadku
- sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.
>>> Czy nauczyciel w prywatnej placówce jest zatrudniony w oparciu o Kartę Nauczyciela? Przeczytaj artykuł: Prywatna placówka a Karta Nauczyciela
Wiemy już, że z racji wieku młodzieńcy nie poniosą odpowiedzialności karnej, a będzie się toczyło wobec nich postępowanie w sprawach nieletnich.
Opisane wyżej naruszenia, a zwłaszcza ucieczka z miejsca zdarzenia, w przypadku dorosłego sprawcy (osoby, która w chwili popełnienia czynu miała skończone 17 lat) skutkowałyby poważniejszymi konsekwencjami, a już na pewno tymczasowym aresztowaniem (ucieczka z miejsca zdarzenia jest równoznaczna z matactwem).
Przez pryzmat doświadczenia zawodowego uważam, że matka chłopca, który sam zgłosił się na Policję, postąpiła słusznie.
Wiek chłopców i brak doświadczenia życiowego to niewątpliwie okoliczności łagodzące, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość przewidzenia śmiertelnego skutku potrącenia. Chyba niewielu z nas spodziewałoby się, że takie zderzenie z rowerem doprowadzi do czyjejś śmierci.
Czy istnieje szansa na obronę?
Wydaje się, że w tej sprawie można kwestionować związek przyczynowy między uderzeniem pieszej rowerem a jej śmiercią. Decydujące będą jednak wyniki sekcji zwłok i określenie bezpośredniej przyczyny zgonu.
Ada Chmielewska-Ciż
adwokat
Photo by Alejandro Lopez on Unsplash
***
Skutki wypadku drogowego
Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jakie są skutki prawne wypadku drogowego.
Przestępstwo z art. 177 k.k. jest przestępstwem skutkowym
Oznacza to, że aby uznać kogoś winnym tego czynu oprócz naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym czy powietrznym i spowodowania wypadku, konieczne jest wywołanie określonych skutków w zdrowiu innej osoby.
Skutki [Czytaj dalej…]