• niedz.. lut 5th, 2023

Prawo i gospodarka

Wszystko o prawie i gospodarce

W jaki sposób można ograniczyć dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej

W jaki sposób można ograniczyć dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej

Akcje są jednym ze składników majątku spadkodawcy – podlegają więc dziedziczeniu.

Jeśli spółka akcyjna jest firmą rodzinną, to kwestia dziedziczenia zazwyczaj nie niesie ze sobą większych problemów. Odpowiednie postanowienia w testamencie powinny wpłynąć na wynik dziedziczenia.

Problem pojawia się, gdy spółka akcyjna nie chce dopuszczać nowych osób do struktur właścicielskich. Jednakże i tu można skonstruować odpowiednie zapisy w statucie spółki, które zabezpieczą biznes.

Jak zatem można ograniczyć dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej?

Ograniczenie dziedziczenia akcji w spółce akcyjnej

Akcje podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach, jak inne elementy majątku.

Właściciel może przepisać je określonej osobie w testamencie. Jeśli tego nie uczyni to dziedziczenie odbędzie się na zasadach ogólnych.

Nie można ograniczyć dziedziczenia akcji w statucie spółki jako takiego, natomiast można wprowadzić kilka rozwiązań, które niejako pozbawią spadkobierców akcji:

  • Automatyczne umorzenie akcji w przypadku śmierci ich właściciela. Taki zapis umieszczony w statucie sprawi, że spadkobiercy akcji nie otrzymają, jednakże w zamian muszą otrzymać stosowne wynagrodzenie
  • Przymusowe wykupienie akcji mniejszościowych akcjonariuszy – squeeze out. W określonych warunkach walne zgromadzenie spółki akcyjnej może podjąć uchwałę o wykupie akcji od akcjonariuszy, którzy reprezentują nie więcej, niż 5% kapitału zakładowego. Może tego dokonać piątka akcjonariuszy, którzy posiadają łącznie nie mniej, niż 95% kapitału zakładowego.

Co z akcjami uprzywilejowanymi

W niektórych przypadkach akcje mogą być uprzywilejowane lub akcjonariusze posiadają specjalne prawa w spółce. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia dziedziczenia?

Prawa osobiste danego akcjonariusza, z racji tego, że są osobiste, nie podlegają dziedziczenia przez spadkobierców.

Natomiast jeśli uprzywilejowanie związane jest z akcją, to spadkobierca dziedziczy akcje uprzywilejowaną. Tu oczywiście w statucie spółki mogą się znaleźć zapisy, które stanowią o tym, że uprzywilejowanie zniknie w chwili śmierci właściciela akcji uprzywilejowanych.

 

***

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog Jak założyć spółkę akcyjną i przeczytaj artykuł o tytule Dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej.

 

📌

Po przeczytaniu o ograniczeniu w dziedziczeniu akcji, zapraszamy również do lektury następujących artykułów:

Spółka akcyjna – gdzie wpłacać pieniądze na akcje przed jej zarejestrowaniem

Jak zawiesić działalność spółki akcyjnej – po 1 lipca 2021 roku tylko elektronicznie

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *