Akcje są jednym ze składników majątku spadkodawcy – podlegają więc dziedziczeniu.
Jeśli spółka akcyjna jest firmą rodzinną, to kwestia dziedziczenia zazwyczaj nie niesie ze sobą większych problemów. Odpowiednie postanowienia w testamencie powinny wpłynąć na wynik dziedziczenia.
Problem pojawia się, gdy spółka akcyjna nie chce dopuszczać nowych osób do struktur właścicielskich. Jednakże i tu można skonstruować odpowiednie zapisy w statucie spółki, które zabezpieczą biznes.
Jak zatem można ograniczyć dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej?
Ograniczenie dziedziczenia akcji w spółce akcyjnej
Akcje podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach, jak inne elementy majątku.
Właściciel może przepisać je określonej osobie w testamencie. Jeśli tego nie uczyni to dziedziczenie odbędzie się na zasadach ogólnych.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Marcinem Kozłowskim o wiążącym poleceniu i odpowiedzialności spółki dominującej wobec spółki zależnej
Nie można ograniczyć dziedziczenia akcji w statucie spółki jako takiego, natomiast można wprowadzić kilka rozwiązań, które niejako pozbawią spadkobierców akcji:
- Automatyczne umorzenie akcji w przypadku śmierci ich właściciela. Taki zapis umieszczony w statucie sprawi, że spadkobiercy akcji nie otrzymają, jednakże w zamian muszą otrzymać stosowne wynagrodzenie
- Przymusowe wykupienie akcji mniejszościowych akcjonariuszy – squeeze out. W określonych warunkach walne zgromadzenie spółki akcyjnej może podjąć uchwałę o wykupie akcji od akcjonariuszy, którzy reprezentują nie więcej, niż 5% kapitału zakładowego. Może tego dokonać piątka akcjonariuszy, którzy posiadają łącznie nie mniej, niż 95% kapitału zakładowego.
Co z akcjami uprzywilejowanymi
W niektórych przypadkach akcje mogą być uprzywilejowane lub akcjonariusze posiadają specjalne prawa w spółce. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia dziedziczenia?
Prawa osobiste danego akcjonariusza, z racji tego, że są osobiste, nie podlegają dziedziczenia przez spadkobierców.
>>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie
Natomiast jeśli uprzywilejowanie związane jest z akcją, to spadkobierca dziedziczy akcje uprzywilejowaną. Tu oczywiście w statucie spółki mogą się znaleźć zapisy, które stanowią o tym, że uprzywilejowanie zniknie w chwili śmierci właściciela akcji uprzywilejowanych.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog Jak założyć spółkę akcyjną i przeczytaj artykuł o tytule Dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej.
Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash
***
Spółka akcyjna – gdzie wpłacać pieniądze na akcje przed jej zarejestrowaniem?
Aby założyć spółkę akcyjną i za jej akcje dostawać wkłady pieniężne, musisz przed jej rejestracją opłacić co najmniej 25% wartości nominalnej akcji. Ale jak to zrobić, skoro spółka akcyjna nie jest jeszcze zarejestrowana?
Przed zarejestrowaniem spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, działa tzw. spółka akcyjna w organizacji. Powstała ona, gdy podpisałeś umowę spółki akcyjnej, czyli statut spółki. Ten typ podmiotu działa pomiędzy podpisaniem statutu, a oficjalnym wpisem do KRS [Czytaj dalej…]