• niedz.. lut 5th, 2023

Prawo i gospodarka

Wszystko o prawie i gospodarce

Kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty – jak podpisywać ofertę przetargową (i inne dokumenty)?

Kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty

Dziś zarysujemy w jakiej formie można podpisywać ofertę przetargową (oraz inne dokumenty). Wyjaśnimy dokładniej czym jest podpis osobisty, bo to on budzi najwięcej problemów interpretacyjnych podczas przygotowywania ofert do przetargu.

W jakiej formie podpisać ofertę?

Zasady podpisywania ofert określa ustawa Prawo zamówień publicznych.

Obecnie w postępowaniu o udzielenie zamówienie nie można podpisywać oferty odręcznie.

Jeśli mamy do czynienia z postępowaniami powyżej progów unijnych, to jedyną dozwoloną formą oferty jest forma elektroniczna. W tym przypadku przygotowaną ofertę w formie elektronicznej podpisujemy kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W przypadku postępowań poniżej progów unijnych wykonawcy mają do wybory trzy opcje podpisu postaci elektronicznej oferty:

  • kwalifikowany podpis elektroniczny
  • podpis zaufany
  • podpis osobisty.

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny o mocy prawnej takiej samej jaką ma podpis własnoręczny. Poświadczony jest specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację osoby, która składa podpis. Tym rodzajem podpisu możesz podpisać każdy dokument.

Podpis kwalifikowany nabywasz u jednego z certyfikowanych dostawców. Do najpopularniejszych podpisów kwalifikowanych należą: Szafir 2.0, proCertum SmartSign czy Sigilium Sign.

Podpis kwalifikowany to tak naprawdę cały zestaw, na który składają się najczęściej:

  • certyfikat kwalifikowany zapisany na specjalnej karcie kryptograficznej
  • czytnik kart, który podłączasz do komputera
  • oprogramowanie do zainstalowania na komputerze.

Więcej o podpisie kwalifikowanym przeczytasz na biznes.gov.pl.

Podpis zaufany

Większość ludzi doskonale kojarzy podpis zaufany. Jest on składany przy użyciu profilu zaufanego dostępnego na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Podpis zaufany wchodzi w skład profilu zaufanego.

Podpis osobisty

Użycie podpisu osobistego budzi najwięcej wątpliwości. Prawdopodobnie źródłem problemów jest nazwa tego podpisu, która dla wielu osób jest myląca – kojarzy się z własnoręcznym podpisem złożonym na papierowej wersji dokumentu. Podpis własnoręczny to po prostu podpis tradycyjny, natomiast podpis osobisty to rodzaj podpisu elektronicznego.

Definicję podpisu osobistego znajdziemy w art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy o dowodach osobistych. Zgodnie z tym przepisem, podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego.

Pokrótce chodzi po prostu o e-dowód. E-dowód jest zwykłym plastikowym dowodem osobistym, z umieszczonym na nim odpowiednim numerem i kodem kreskowym.

Aby podpisać dokument w formie elektronicznej za pomocą podpisu osobistego potrzebujemy rzeczonego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz czytnika lub smartfonu.

Chcesz wiedzieć więcej o podpisie osobistym – odwiedź blog Odwołanie do KIO. Przeczytaj artykuł o tytule Podpis osobisty – problemy interpretacyjne.

📌

Na koniec po przeczytaniu „Kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty – jak podpisywać ofertę przetargową (i inne dokumenty)?”, zapraszamy również do lektury:

Działalność gospodarcza przy jednoczesnej pracy na etacie – 3 pytania na które musisz znać odpowiedź przed założeniem własnej firmy

Spółka akcyjna – gdzie wpłacać pieniądze na akcje przed jej zarejestrowaniem?

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *